Śląskie uczelnie także dla... Chińczyków [INFOGRAFIKA, WIDEO]

Czytaj dalej
Anastasiya Dalinchuk

Śląskie uczelnie także dla... Chińczyków [INFOGRAFIKA, WIDEO]

Anastasiya Dalinchuk

Cudzoziemcy coraz częściej wybierają śląskie uczelnie, które oferują im kampanie promocyjne oraz wysoki poziom wykształcenia. W regionie studiują obywatele aż 149 krajów.

Liczba obcokrajowców z roku na rok wzrasta. Dlaczego jest tak wielu chętnych do studiowania właśnie w Katowicach, Gliwicach, Częstochowie?  Uniwersytety z województwa śląskiego każdego roku organizują kampanie promocyjne dla cudzoziemców, z czego obywatele innych krajów z przyjemnością korzystają i przyjeżdżają do nas się uczyć. W latach 2010-2011 obcokrajowców studiujących na Uniwersytecie Ekonomicznym było 244, natomiast w 2014-2015 roku studia rozpoczęło już 435 osób z zagranicy. Najpopularniejszymi kierunkami są finanse i rachunkowość, logistyka i zarządzanie. Najwięcej studentów, odbywających pełne studia jest z Ukrainy. Na wymiany, krótkoterminowe studia oraz podwójne dyplomy przyjeżdżają studenci z Francji, Hiszpanii, Turcji, Słowacji.

Uczelnia sama prowadzi działania motywujące studentów do nauki właśnie w jej murach. Tzw. „łowcy głów” agitują młodych ludzi do rozpoczęcia studiów. O tym jak są skuteczni świadczy otrzymanie prestiżowej międzynarodowej nagrody EAIE Rising Star przez pracownika UE Edytę Lachowicz-Santos, którą otrzymała za promowanie uczelni wśród zagranicznych studentów . Dzięki niej na Śląsk przyjechało kilkuset młodych ludzi. Edyta jako pierwsza na Śląsku w 1999 roku przyjęła na uczelnię studenta z Włoch, który przyjechał w ramach wymiany Erasmusa.

Na pytanie udaje jej się przekonać tylu studentów, by przyjeżdżali do Katowic mówi: „Tym, że jesteśmy inni od wszystkich. Nasze miasto nie jest turystyczne, ale ma swoje uroki i, mimo że jest miastem przemysłowym, ma swoje zielone enklawy i atrakcje. Tutaj się rozwija gospodarka i coraz więcej firm chce inwestować na Śląsku, a to oznacza, że łatwiej będzie odbyć praktykę, znaleźć pracę.  

Rzecznik UE Marek Kiczka wyjaśnia: - Nasza Uczelnia jest otwarta na przyjmowanie obcokrajowców zarówno na studia długo- jak i krótkoterminowe. Dokładamy wszelkich starań, aby proces rekrutacji oraz oferta edukacyjna były możliwie najlepiej dostosowane do potrzeb studentów zagranicznych. Naszym głównym atutem jest Stypendium Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach na studia w języku polskim dla cudzoziemców, którzy nie mogą ubiegać się o przyjęcie na studia na zasadach obowiązujących obywateli polskich”.

Studentami z zagranicy pochwalić się może także Uniwersytet Śląski. W latach 2006-2015 liczba ta wzrosła z 93 do 468. Oprócz możliwości częściowego zwolnienia z opłat za studia, UŚ także oferuje cudzoziemcom naukę bez odpłatności i świadczeń stypendialnych. Rzecznik uniwersytetu Jacek Szymik-Kozaczko wymienia najczęściej wybierane przez obcokrajowców kierunki: na II stopniu to zazwyczaj międzynarodowe studia polskie, natomiast na I stopniu to zarządzanie, filologia angielska, politologia, organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Mimo że na UŚ co roku na wymianę międzynarodową Erasmus przyjeżdża kilkuset studentów z różnych części świata, na studia pełne trafia dużo młodych ludzi z Ukrainy, Białorusi, Czech, Rosji, Kazachstanu, Turcji, Gruzji, Niemiec, Hiszpanii oraz Uzbekistanu. Z samej Ukrainy w roku 2014/2015 przyjechało 311 osób! Uczelnia sugeruje studentom spoza Polski naukę w Szkole Języka i Kultury Polskiej na dogodnych warunkach oraz udział w Letniej Szkole Języka Polskiego w Cieszynie, gdzie cudzoziemcy będą mogli polepszyć swoją znajomość polskiego, uczestniczenie w kołach naukowych a także w programach europejskich, jak wspomniany Erasmus.

Absolwentka międzynarodowych studiów polskich II stopnia Roksolana Tkachuk przyjechała z Ukrainy do Katowic 3 lata temu. O swoich pierwszych wrażeniach odnośnie Polski opowiada: „Kompletnie nie czułam się obco, mimo że nie umiałam płynnie mówić po polsku, ludzie byli bardzo mili i pomagali mi zarówno na początku jak i teraz. Wydaję mi się, że to przez podobną mentalność Polaków i Ukraińców”. Roksolana chciałaby zostać się w Polsce na stałe i znaleźć pracę. 

Śląski Uniwersytet Medyczny też chętnie przyjmuje cudzoziemców. W roku 2014-2015 podjęło na nim studia 419 osób z zagranicy. Na tę uczelnię studenci przyjeżdżają z wielu regionów świata – od Stanów Zjednoczonych, poprzez kraje afrykańskie, na Tajlandii i krajach basenu Oceanu Spokojnego kończąc. Kilka osób, głównie z krajów ościennych takich jak Niemcy, Ukraina czy Czechy, studiuje na kierunkach prowadzonych w języku polskim, pozostałe osoby mają zajęcia w języku angielskim. Rzecznik Uniwersytetu Medycznego Agata Kalafarska opowiada: - O wysokim poziomie uczelni świadczą uzyskiwane akredytacje – m.in. Departamentu Edukacji USA, dzięki której studenci ze Stanów Zjednoczonych mogą ubiegać się o pożyczki rządowe USA. Nasze dane wskazują na to, że dwie trzecie kandydatów z zagranicy  to osoby zachęcone do studiowania na Śląsku przez starszych kolegów, którzy SUM już ukończyli lub są w trakcie studiów i bardzo pozytywnie wyrażają się na temat naszej uczelni. 

W raporcie „Studenci zagraniczni w Polsce 2014” przygotowanym przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach znalazł się na 30 miejscu wśród 50 wiodących uczelni polskich pod względem liczby studentów zagranicznych. 

Studenci z Hiszpanii, Portugalii, Turcji, Chin, Wietnamu, Mołdawii, Ukrainy oraz Iraku coraz częściej rozpoczynają studia na Politechnice Śląskiej. W roku 2006-2007 liczba obcokrajowców wynosiła 76 osób, natomiast w roku 2014-2015 przyjechało do nas ponad 154 studentów. Paweł Doś, rzecznik uczelni wyjaśnił, że najwięcej cudzoziemców jest z Chin i Hiszpanii, a najchętniej wybieranymi kierunkami są automatyka i robotyka, elektronika i telekomunikacja, a także informatyka, inżynieria i budownictwo. Politechnika proponuje studentom wysoką jakość kształcenia, niskie koszty utrzymania, pewne miejsce w domu studenckim, bezpłatny udział w Oriental Days.

studenci | Create infographics
Anastasiya Dalinchuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.