Marcin Zasada

Śląskie wymaga strategicznego wsparcia - mówią wskaźniki. Unia Europejska znów będzie badać jakość życia w naszym regionie?

Województwo rozwija się, ale wciąż nie radzimy sobie m.in. z walką o czyste powietrze Fot. Marzena Bugała-Azarko Województwo rozwija się, ale wciąż nie radzimy sobie m.in. z walką o czyste powietrze
Marcin Zasada

Jakość życia w województwie śląskim jest niska, jak dowodzi nowy unijny wskaźnik. Ale mogą być z tego korzyści. Województwo śląskie może być jednym z pięciu regionów Europy, w których zostaną przeprowadzone badania jakości życia. W najbliższych tygodniach rozstrzygnie to Komisja Europejska.

Dla regionu to bardzo ważne przedsięwzięcie - po pierwsze, za darmo dostaniemy do ręki wnikliwą diagnozę społeczną, która z pewnością pomoże w planowaniu strategicznych inwestycji. Po drugie, ten wskaźnik, zwany w unijnej nomenklaturze Indeksem Rozwoju Społecznego, może być jednym z kryteriów, według których będą rozdzielane pieniądz e europejskie.

- Staramy się o to, by województwo śląskie było w gronie pięciu regionów, w których zostanie przeprowadzony ten program - potwierdza Jan Olbrycht, europoseł PO.

O Indeksie Rozwoju Społecznego pisaliśmy w DZ przed dwoma laty. Badaniem tym, wtedy w wersji pilotażowej, objęto wszystkie 272 regiony 28 krajów UE. Województwo śląskie wypadło w nim fatalnie: zliczając wszystkie składowe, wylądowaliśmy na 250. miejscu, wyprzedzając w komforcie życia jedynie najbiedniejsze okręgi administracyjne Bułgarii i Rumunii. Autorzy raportu gościli wtedy na Śląsku, zaprosiliśmy ich nawet na debatę do redakcji DZ. Tamto zaproszenie do współpracy jest dziś jednym z naszych atutów w staraniach o wejście do piątki regionów przygotowywanych do pogłębionej diagnozy. - Chętnie włączymy się do pilotażowego programu, który w szerszym kontekście i przy użyciu lepszych narzędzi wskaże problemy, z jakimi musimy się zmagać jako mieszkańcy - zapowiada marszałek woj. śląskiego, Wojciech Saługa.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.