Śląskie z góry? Oczywiście! Polecamy [INTERAKTYWNA MAPA]

Czytaj dalej
Katarzyna Domagała-Szymonek

Śląskie z góry? Oczywiście! Polecamy [INTERAKTYWNA MAPA]

Katarzyna Domagała-Szymonek

Jeszcze kilkanaście lat temu, jeśli chciało się obejrzeć panoramę Beskidów, wjeżdżało się kolejką na Czantorię. Widok na Katowice? Kawa lub obiad w Sky Barze znajdującym się na ostatnim piętrze Altusa (najwyższego budynku w Śląskiem). Z roku na rok miejsc, z których możemy oglądać nasz region z góry jest coraz więcej.

W ostatnich miesiącach nowych miejsc widokowych przybyło wyjątkowo dużo w samej aglomeracji Śląska. Na początku wakacji otwarto zrewitalizowane wieże po byłej kopalni “Polska” w Świętochłowicach.

- Kiedyś strach było tutaj chodzić, dzisiaj mamy piękną wieżę widokową, do tego sporo się pod nią dzieje - cieszy się Halina Biegańska, której wnuczka uwielbia spędzać czas w tej okolicy. Pomysł podziwiania okolicy ze szczytu wieży KWK Polska spodobał się ponad 5600 turystom.

- Tyle osób weszło na wieże od początku wakacji - komentuje Aldona Minorczyk-Cichy, rzecznik prasowy UM w Świętochłowicach.

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się też panorama, jaka rozciąga się z wysokości 47 metrów. Tyle metrów ma odrestaurowana wieża szybu Warszawa II przy Muzeum Śląskim, na szczycie której znajduje się taras widokowy.

W Pszczynie możemy połączyć zwiedzanie ze smakowaniem. Wystarczy wybrać się na kawę, obiad czy kolację do Restauracji Wodna Wieża. Znajduje się na ósmym piętrze powstałej w 1926 roku czterdziestometrowej wodnej wieży. W zależności gdzie jesteśmy, widok z okien jest inny, ale równie zachwycający. Z klatki schodowej możemy podziwiać szczyty Beskidów. Z kolei z okien restauracyjnych widać park i Muzeum Zamkowe w Pszczynie.

W roli punktów widokowych doskonale spełniają się... zamki. I tak, z wieży zamkowej Zamku Królewskiego Bobolice zobaczymy zachwycającą panoramę Jury czy wieżę sąsiadującego z nim zamku w Mirowie. Warto wdrapać się też na specjalną platformę widokową, która mieści się na Zamku Królewskim w Olsztynie pod Częstochową.

Z kolei, by podziwiać panoramę Rybnika, trzeba pokonać 253 stopnie, które prowadzą na taras widokowy na bazylice pod wezwaniem św. Antoniego. Ci, którzy zdecydowali się podjąć wyzwanie, przyznają, że naprawdę warto. Widoki w pełni rekompensują włożony wysiłek.

Zostały jeszcze góry, gdzie widoki możemy podziwiać nie tylko z ich szczytów. Platformy czy punkty widokowe są na Szyndzielni, Czantorii, Baraniej Górze (wieża widokowa - wstęp bezpłatny, Koczym Zamku (punkt widokowy - wstęp bezpłatny).

Królewski Zamek Bobolice – z zamkowej wieży zobaczymy zieloną panoramę Jury. Podziwiać można również ruiny drugiego zamku w Mirowie, który teraz jest w odbudowie. Na zamek można wejść codziennie od godz. 10 do 18 (kwiecień – październik) i od godz. 10 do 16 (listopad – marzec). Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł, szkolny 5 zł, rodzinny 30 zł, dzieci do 3 roku życia wchodzą bezpłatnie. Zamek został zbudowany za panowania Kazimierza Wielkiego i należał do systemu obronnego warowni królewskich Orlich Gniazd. Bronił zachodniej granicy państwa. W sąsiedztwie odbudowanego zamku znajduje się hotel i restauracja.

Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu – można podziwiać widoki z baszty zamkowej. Zwiedzanie zamku jest możliwe od kwietnia do listopada od godz. 9 rano. Bilet normalny w cenie 9 zł, ulgowy 7 zł, dzieci do 6 roku życia wchodzą bezpłatnie. Zamek powstał z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego.

Gród na Górze Birów w Podzamczu – jest to stylizowany na słowiańską twierdzę drewniano-kamienny gród. Archeolodzy twierdzą, że istniał on w tym miejscu na przełomie XII i XIV wieku. Na jego terenie znajdują się trzy punkty obserwacyjne. Wejście możliwe jest w sezonie letnio jesiennym. Ceny biletów: normalny 5 zł, ulgowy 4 zł. Możliwy jest zakup kompletu biletów na zamek i gród, 13 zł kosztuje normalny, 10 zł ulgowy.

Jasna Góra w Częstochowie – widok z wieży jasnogórskiej rozpościera się na panoramę miasta. Bramy wejściowe do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej otwarte są od godz. 5 do 21.30.

Zamek Królewski w Olsztynie pod Częstochową – na zamku znajduje się specjalna platforma widokowa, z której można podziwiać panoramę Jury. Zamek wybudowany został na miejscu wczesnośredniowiecznego grodu. Rozbudował go Kazimierz Wielki. Zamek można zwiedzać codziennie od godz. 9 rano do godzin wieczornych. Bilet normalny kosztuje 3,5 zł, dzieci i młodzież uczący się oraz emeryci 2,5, dzieci do lat 7 wchodzą za darmo. Dodatkowo trzeba kupić bilety na wieżę widokową. Dorośli 2,5 zł, młodzież i emeryci 1,5 zł.

Wieża zegarowa Ratusza w Częstochowie – choć jest dużo niższa niż wieża jasnogórska, to również można podziwiać z niej Częstochowę z góry. Godziny otwarcia: sezon letni: czerwiec – wrzesień, wtorek, czwartek: 11.00-17.00, środa, piątek: 11.00-17.30, sobota, niedziela: 11.00-18.00, poniedziałek: nieczynne, sezon zimowy: październik – maj, wtorek, czwartek, piątek: 9.00-15.30, środa: 11.00-17.30, sobota, niedziela: 11.00-17.00, poniedziałek: nieczynne. Bilet normalny kosztuje 3 zł, ulgowy 2 zł.

Wieże KWK Polska w Świętochłowicach – dwie wieże zostały oddane do użytku turystom na początku wakacji. Już zdążyło je odwiedzić ponad 5600 osób. Bilet wstępu na wieżę kosztuje 1 zł. W poniedziałki wieże są nieczynne. Od wtorku do piątku można zwiedzać obiekt od godz. 10 do 18. W sobotę od godz. 14 do 22, a w niedzielę od godz. 10 do 18.

Restauracja Wodna Wieża w Pszczynie - znajduje się na ósmym piętrze powstałej w 1926 roku czterdziestometrowej wodnej wieży (ul. Kilińskiego 5). W zależności gdzie jesteśmy widok z okien jest inny, ale równie zachwycający. Z klatki schodowej możemy podziwiać szczyty Beskidów. Z kolei z okien restauracyjnych widać park i Muzeum Zamkowe w Pszczynie.

Diabelski młyn w chorzowskim Wesołym Miasteczku – jeśli wsiądziemy do gondoli Diabelskiego Młyna będziemy mieć okazję przekonać się, że aglomeracja śląska jest wyjątkowo zielonym regionem. Wesołe miasteczko jest czynne od maja. Bilety w cenie od 20 do 150 zł (za karnety dla całej rodziny).

Szyb Prezydent w Chorzowie – do pokonania jest 201 schodków, ale warto! Na wysokości 34 metrów znajduje się taras widokowy. Mieszkańcy, którzy już weszli na górę przekonują, że widok w pełni rekompensuje zmęczenie. Można podziwiać panoramę miasta i okolic. Szyb jest czynny cały rok w godz. od 8 do 21. Wejście jest bezpłatne.
Taras Elektrociepłowni Zabrze – bezpłatne wejście na taras jest możliwe wyłącznie, kiedy koncern Fortum organizuje dzień otwarty. Podziwiać można panoramę Zabrza i okolic.

Szyb Carnall w Zabrzu – na szyb Carnall można wejść przy okazji zwiedzania Sztolni Królowa Luiza.
Szyb Maciej w Zabrzu – Szyb ma 28 metrów wysokości. Taras znajduje się na 24,5 m. Do pokonania jest 155 schodów. W nagrodę podziwiamy panoramę Zabrza i Gliwic. Ceny biletów: 8 zł normalny, 4 zł ulgowy. Dzieci poniżej 6-go roku życia bezpłatnie. Szyb dostępny przez cały rok (w zależności od warunków pogodowych). Można go zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem: wtorek – piątek 10 – 16, sobota- niedziela 11 - 17.

Zamek Biskupi w Siewierzu – na zamku powstał punkt widokowy. W tygodniu zamek można zwiedzać w godz. od 10 do 15. W weekendy od godz. 10 do 18. Wejście jest bezpłatne.
Wieża widokowa na szczycie Szyndzieli – 18 metrowa wieża została oddana do użytku w sierpniu tego roku. Rozciąga się z niej widok na panoramę Beskidów Żywieckiego, Śląskiego, Małego, a jak jest dobra pogoda to można z niej zobaczyć nawet Tatry. Ceny biletów: normalny 3 zł i ulgowy 2 zł. Wieża ma jeden feler – trzęsie się. Jednak to nie przeszkadza w podziwianiu widoków.

Wieża piaskowa w Cieszynie – jest to wieża obronna dawnego zamku książąt cieszyńskich, która znajduje się na Górze Zamkowej w Cieszynie. Rozpościera się z niej widok na Cieszyn po dwóch stronach Olzy. Przy dobrej pogodzie zobaczymy również panoramę Beskidu Śląskiego i Beskidu Śląsko-Morawskiego. Można na nią wchodzić w różnych godzinach, w zależności od pory roku. I tak: styczeń, luty, listopad, grudzień w godz. 9.00-16.00, marzec, kwiecień, październik w godz. 9.00-17.00, maj i wrzesień w godz. 9.00-18.00, czerwiec, lipiec, sierpień w godz. 9.00-19.00. Ceny biletów: 6 zł – normalny, 3 zł – ulgowy, 15 zł – rodzinny.

Wieża widokowa na szczycie Czantorii – Góra Czantoria ma o wiele więcej atrakcji niż wjazd kolejka linową. Na jej szczycie (już po czeskiej stronie) znajduje się 29 metrowa wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę Beskidów. Do pokonania jest 118 schodów. Wieża dostępna jest przez cały rok. Godziny zwiedzania są rożne w zależności od pór roku. Ceny biletów: normlany 35 koron, ulgowy 25 koron, dzieci do 12 lat 15 koron.

Taras widokowy na bazylice św. Antoniego w Rybniku – taras widokowy na bazylice pod wezwaniem św. Antoniego. By móc podziwiać panoramę miasta, trzeba pokonać 253 stopnie. Warto! Widok na panoramę miasta zachwyca. Wejście możliwe jest po wcześniejszym umówieniu się z kościelnymi tel. 32 43 29 020.

Wieża widokowa na odrestaurowanym szybie Warszawa II przy Muzeum Śląskim w Katowicach – ze szczytu wieży, na którą wjeżdżamy windą rozpościera się widok na całe Katowice i miasta sąsiednie. Bilety są w cenie: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł. Wejście w godz. 10 do 20.

Wieżowiec Altus w Katowicach – jest najwyższym budynkiem na Śląsku oraz jednym z najwyższych w Polsce. Sama Budowla liczy 30 kondygnacji naziemnych i 125 metrów wysokości. Na ostatnim piętrze znajduje się Sky Bar.

Katarzyna Domagała-Szymonek

W Dzienniku Zachodnim sprawami dzieci, młodzieży i ... seniorów. Osób, które jeszcze lub znów się uczą. W swoich tekstach staram się też poruszać problemy, z jakimi mierzą się dziś młodzi ludzie. Tych najmłodszych mieszkańców regionu - przedszkolaków - poprosiłam o pomoc w wyjaśnianiu zawiłości współczesnego świata. Efekt możecie Państwo oglądać co tydzień na stronie dziennikzachodni.pl w programie "A co to?"

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.