Iwona Świetlik

Ślązacy potrafią się jednoczyć. Do piekarskiej Pani pielgrzymują od wielu lat

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców była w tym roku połączona z obchodami 700-lecia kultu maryjnego w Piekarch Śląskich Fot. Arkadiusz Gola Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców była w tym roku połączona z obchodami 700-lecia kultu maryjnego w Piekarch Śląskich
Iwona Świetlik

Tysiące mężczyzn i młodzieńców z całego regionu w niedzielę, 27 maja, pielgrzymowało do Matki Boskiej Piekarskiej. Homilię na kalwaryjskim wzgórzu wygłosił kardynał Zenon Grocholewski z Watykanu. W tym roku pielgrzymka połączona była ze świętowaniem 700-lecia kultu maryjnego w Piekarach Śląskich.

„Szczęść Boże” - takim górniczym pozdrowieniem metropolita katowicki abp Wiktor Skworc rozpoczął spotkanie wiernych na kalwaryjskim wzgórzu. Przybyli tłumnie, by modlić się, a także dziękować i prosić Matkę Boską Piekarską o wsparcie w swoich intencjach. Pielgrzymka stanowa mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich łączy pokolenia. Uczestniczyli w niej dziadkowie z wnukami, ojcowie z synami, a nawet całe rodziny, w których tradycja pielgrzymowania jest mocno zakorzeniona.

Marcin Szostek z Zabrza na pielgrzymce był pierwszy raz. Szedł z grupą z Rudy Śląskiej. - Do tej pory nie miałem z kim pielgrzymować. Dziś jestem tu z przyszłym teściem. Mam bardzo osobistą intencję. Moja dziewczyna miała poważną operację. Przyszedłem prosić, by jak najszybciej wróciła do zdrowia - mówił.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKI DO PIEKAR ŚLĄSKICH

- Na piekarskim wzgórzu dziękujemy z synem za to, co nas dobrego spotkało w tym roku i prosimy Matkę Bożą Piekarską o opiekę na następne lata - powiedział nam Grzegorz Kałuża z Rydułtów, który na pielgrzymce był z 7-letnim synem Łukaszem.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Iwona Świetlik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.