Ślązak bardziej Czechem niż Polakiem? Zaskakujące WYNIKI BADAŃ GENETYCZNYCH Projekt Silesia

Czytaj dalej
Fot. arc
Teresa Semik

Ślązak bardziej Czechem niż Polakiem? Zaskakujące WYNIKI BADAŃ GENETYCZNYCH Projekt Silesia

Teresa Semik

Ślązak jest bardziej Czechem niż Polakiem? Na pytanie "Skąd pochodzą Ślązacy?" próbuje odpowiedzieć Górnośląskie Towarzystwo Genealogiczne „Silius Radicum”, analizując wyniki badań DNA Ślązaków, bo w ten sposób można głębiej cofnąć się w czasie szukając przodków. Od roku realizuje „Projekt Silesia czyli zróżnicowanie chromosomu Y na Śląsku”.

Wyniki nie są jeszcze miarodajne, bo wstępnej analizie poddano dopiero 141 próbek DNA Ślązaków, a założono przebadać przynajmniej 500 osób. Na podstawie wstępnych analiz można stwierdzić, że genetycznie ludność Śląska wykazuje największe podobieństwo do Czechów. Wielu podobieństw genetycznych można także doszukać się w DNA naszych zachodnich sąsiadów. Ale to żadna sensacja. Na razie wychodzi też na to, że Ślązakom ciut bliżej jest do tych dwóch nacji niż do Polaków. – To wszystko może się jeszcze zmienić – zastrzega Damian Jureczko, prezes „Silius Radicum”.

Według danych statystycznych 56-57 proc. Polaków, współcześnie zamieszkujących tereny niegdyś należące do Słowian, ma wspólnego przodka, którego nauka nazwała R1a. Wstępne wyniki „Projektu Silesia…” wykazują, że ten współczynnik dla Ślązaków jest niższy i wynosi 37 proc. Można by rzec, bardzo upraszczając, że w Ślązaku mniej Słowianina niż w Polaku. Dalsze 17 proc. ludności Śląska pochodzi, po mieczu, od przodka, który dał początek ludom określanym jako Germanie, 13,5 proc. – należy do grupy charakterystycznej dla terenów skandynawskich, a 7,1 proc. to prawdopodobnie potomkowie ludów przybyłych z Bałkanów. Pozostałe dane można sprowadzić do stwierdzenia, że w różnym stopniu reprezentują ludność pochodzenia żydowskiego.

Ostateczny portret genetyczny Ślązaków będzie mógł powstać po przebadania 500 osób. Kogo przodkowie zamieszkiwali Śląsk jeszcze przed 1939 rokiem i kto na własny koszt zrobi badanie DNA, może dołączyć do tego programu. Koszt takich badań waha się od 400-1600 zł.

O tym, co badania genetyczne mówią o Ślązakach, omawiana także podczas międzynarodowej konferencji „Śladami przeszłości… Genealogia genetyczna w badaniach pradziejowych i historycznych”, zorganizowanej przez Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie oraz Górnośląskie Towarzystwo Genealogiczne „Silius Radicum”.

Wikingowie w Zagłębiu Dąbrowskim? Mówią archeolodzy i historyk średniowiecza - zobacz wideo:

Teresa Semik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.