Ślonsko godka: 14 słów na całe święta [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czytaj dalej
Czyta red. Witold Stech

Ślonsko godka: 14 słów na całe święta [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czyta red. Witold Stech

Święta. Zwierzęta mówią ludzkim językiem, to u nas też czas odkryć karty. Co to za słownik? Kto czyta te testy? Proszę bardzo. Dziś aż 14 słów na dwa tygodnie nauki

Kochani, święta, zwierzęta mówią ludzkim językiem, to u nas też czas odkryć karty. Co to za słownik? Kto czyta te testy? Proszę bardzo - ten piękny, mocny, śląski głos należy do redaktora Witolda Stecha, jednego z naszych wydawców internetowych. Lat 33, urodzony w Wodzisławiu Śląskim, gdzie gwara jest podobno najpiękniejsza, dziś mieszka w Katowicach, w samym centrum miasta. Sam słownik napisał znany powszechnie regionalista Marek Szołtysek (urodzony w Gierałtowicach, teraz rybniczanin) i to właśnie na podstawie tej pracy trzeci do paczki - czyli red. Marek Twaróg (rybniczanin od zawsze), naczelny DZ – dopisuje zwroty z użyciem konkretnych słów. Dziś mamy dla państwa aż 14 słów, wszak następny numer Śląska Plus dopiero 2 stycznia. Mamy więc dwa tygodnie na naukę! Zapraszamy. Słuchajcie.

Bebok

diabeł, straszydło. Np. [Kliknij i posłuchaj] Jak bydziesz tak rojbrować, to cie bebok chyci i zabiere („Jak będziesz tak się awanturować, to cię licho weźmie”)

Colsztok

miara do składania. Np. [Kliknij i posłuchaj] Dej sam tyn colsztok, musza ta izba wycyrklować („Podaj mi tę miarę, muszę zmierzyć pokój”)

Duperszwance

głupoty, niedorzeczności, bzdury. Np. [Kliknij i posłuchaj] Istny gupielok, godo duperszwance, takie mono richtig dla ujka („Prawdziwy głupek, mówi bzdury, dobre jedynie dla mojego wujka”)

Dinks

coś, przedmiot, uchwyt, słowo, które może oznaczać wszystko. Np. [Kliknij i posłuchaj] Chyć tyn dinks i poradzymy to odewrzić („Złap za uchwyt, wtedy uda nam się to otworzyć”)

Drach

latawiec. Np. „[Kliknij i posłuchaj] Drach furgo, bo wiater ciongnie” („Latawiec dobrze leci, bo wieje silny wiatr”)

Godka

mowa (godać – mówić). Np. [Kliknij i posłuchaj] Niy moga słuchać tyj gupij godki, weź sie zawrzy („Nie mogę już cię słuchać, proszę, zamknij się już”)

Gulik

kanał ściekowy, kratka. Np. [Kliknij i posłuchaj] Uważyj, cobyś nie ściepnoł tego do gulika („Uważaj, byś nie wrzucił tego do kratki kanalizacyjnej”)

Gzuć

jechać szybko. Np. [Kliknij i posłuchaj] Taki mamlas, a gzuł na kole aż furgało („Taka oferma, a jechał na rowerze aż furczało”)

Jakla

kurtka, górna część wierzchniej garderoby. Np. [Kliknij i posłuchaj] Bier ta jakla i nie chca Cie już tu widzieć („Bierz kurtkę i znikaj, nie chcę cię już widzieć”)

Jedzok

człowiek z apetytem, najczęściej określenie dziecka. Np. [Kliknij i posłuchaj] Jak synek je jedzokiym, to tatulek je rod („Jak dziecko, synuś ma apetet i dobrze je, to tata się cieszy”)

Krauza

słoik. Np. „[Kliknij i posłuchaj] Oma nawarzyła sto krauzów, bydzie co duldać” („Babcia zrobiła sto słoików (kompotu), będzie co pić”)

Kudły

włosy. Np. [Kliknij i posłuchaj] Jak cie chyca za te kudły, to cię wyszkubia do glacy („Jak cię chwycę za włosy, to wyrwę ci je do łysiny”)

Łoszkrabiny

obierki z ziemniaków. Np. [Kliknij i posłuchaj] Od Dzieciontka to ty możesz dostać ino wongiel i łoszkrabiny, taki żeś boł chachor (niekiedy mówi się zamiast „wongiel” – „hasie”, czyli popiół z węgla). („Od Dzieciątka, pod choinkę to możesz dostać co najwyżej węgiel i obierki, bo taki byłeś niegrzeczny”)

Sztyjc

ciągle. Np. [Kliknij i posłuchaj] Tyś je sztyjc taki rajca, a jak mosz godać, to nie poradziysz („Cały czas jesteś taki do przodu, jesteś takim ważniakiem, a jak masz coś powiedzieć, to ci nie idzie”)

Czyta red. Witold Stech

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.