Ślonsko godka: dziś fraszołki [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czytaj dalej
Czyta red. Witold Stech

Ślonsko godka: dziś fraszołki [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czyta red. Witold Stech

Dziś nietypowo. Proponujemy Państwu trochę sztuki. Może to określenie na wyrost, w końcu nie są to jakieś wybitne rymy, ale chodzi raczej o to, by przekonać się, że da się w śląskiej godce uzyskać odpowiedni dla prostych wierszy rytm. Większego sensu w nich nie szukajcie, to raczej niewymagające opowiastki. Fraszołki takie.

1.

[Kliknij i posłuchaj] Jorg za straszne wyrobianie Dostoł szmary, czyli lanie. By go ku lepszymu skludzić, By wyszoł synek na ludzi! A że takie som metody, Wychowanie to niy słodycz!

2.

[Kliknij i posłuchaj] Fest sie baba przikozała: Łod dziś byda szporowała! Koniec z szinkom I wosztami I inkszymi gupotami! Ale jutro zmiyni zdanie, Jak przi fajnym sklepie stanie?

3.

[Kliknij i posłuchaj] Łod roboty pokrzywiony Poszoł starzik na pyndzyjo. Dyć hned umar umynczony, Marudzyniym do znudzynio. Bo z chopami som kłopoty, Jak niy styknie im roboty!

4.

[Kliknij i posłuchaj] Jak kto loto na zolyty, To pamiyntać musi przi tym, By sie w piórka fest wystroić. I tym, czym sie do, pochwolić. Ludzie przajom bogatymu I w gymbie przemondrzałymu. Jak chop mo auto, chałpa, komputer… Wyboczom mu, że je darymny futer

Czyta red. Witold Stech

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.