Ślonsko godka: dziś fraszołki [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czytaj dalej
Czyta red. Witold Stech

Ślonsko godka: dziś fraszołki [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czyta red. Witold Stech

Dziś nietypowo. Proponujemy Państwu trochę sztuki. Może to określenie na wyrost, w końcu nie są to jakieś wybitne rymy, ale chodzi raczej o to, by przekonać się, że da się w śląskiej godce uzyskać odpowiedni dla prostych wierszy rytm. Większego sensu w nich nie szukajcie, to raczej niewymagające opowiastki. Fraszołki takie.

1.

[Kliknij i posłuchaj] Jorg za straszne wyrobianie Dostoł szmary, czyli lanie. By go ku lepszymu skludzić, By wyszoł synek na ludzi! A że takie som metody, Wychowanie to niy słodycz!

2.

[Kliknij i posłuchaj] Fest sie baba przikozała: Łod dziś byda szporowała! Koniec z szinkom I wosztami I inkszymi gupotami! Ale jutro zmiyni zdanie, Jak przi fajnym sklepie stanie?

3.

[Kliknij i posłuchaj] Łod roboty pokrzywiony Poszoł starzik na pyndzyjo. Dyć hned umar umynczony, Marudzyniym do znudzynio. Bo z chopami som kłopoty, Jak niy styknie im roboty!

4.

[Kliknij i posłuchaj] Jak kto loto na zolyty, To pamiyntać musi przi tym, By sie w piórka fest wystroić. I tym, czym sie do, pochwolić. Ludzie przajom bogatymu I w gymbie przemondrzałymu. Jak chop mo auto, chałpa, komputer… Wyboczom mu, że je darymny futer

Czyta red. Witold Stech

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.