Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHAJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czytaj dalej
Czyta red. Witold Stech

Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHAJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czyta red. Witold Stech

Dziś nowa lekcja śląskiego. Kolejne 7 słów na każdy dzień tygodnia, słów wyjątkowo uroczych i często na Śląsku stosowanych. Pamiętajmy, „ślonsko godka” trzeba pielęgnować. Oto odcinek siódmy – a nim o rajcy, który może nachytać.

Antryj

przedpokój. Np. [Kliknij i posłuchaj] We antryju na bifyju stoi szolka… („W przedpokoju na kredensie stoi filiżanka…)

Futer

pokarm da zwierząt. Np. [Kliknij i posłuchaj] Gołymbiorz kupioł łoziym kila futru („Gołębiarz kupił osiem kilogramów pokarmu”)

Nachytać

nałapać, dostać lanie, doigrać się. Np. [Kliknij i posłuchaj]Niy drożnij się z ujkym, bo nachytosz! („Nie drażnij się z wujkiem, bo się doigrasz”)

Rajca

pyskacz, mądrala. Np. [Kliknij i posłuchaj] Niy bydź, synek, taki rajca, ja? („Nie bądź, chłopcze, takim mądralą, okej?)

Skiż

z powodu, ze względu na. Np. [Kliknij i posłuchaj] Skiż ciebie niy zońdymy na czas („Przez ciebie nie zajdziemy na czas, nie będziemy o czasie”)

Wykludzić

wyprowadzić, zmienić miejsce zamieszkania. Np. [Kliknij i posłuchaj] Łon się wykludził z Halymby na Chybzie („On się przeprowadził z dzielnicy Halemba do Chebzia”)

Za tela, za tyla

za dużo, wystarczająco. Np. [Kliknij i posłuchaj] Już niy noś jabłek, momy ich za tela! („Już nie przynoś jabłek, mamy ich za dużo”)

Czyta red. Witold Stech

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.