Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czytaj dalej
Czyta red. Witold Stech

Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czyta red. Witold Stech

Jak co tydzień - dzisiaj też siedem słów po śląsku. Kolejna lekcja. Zapraszamy

Bronocić

rumienić się, zmieniać kolor przy pieczeniu. Np. [Kliknij i posłuchaj] Wejrzij do pieca, czy się już tyn kołocz po leku bronoci („Zerknij do pieca, czy to ciasto już powoli się nie rumieni”)

Fulać

gadać głupoty, zmyślać. Np. [Kliknij i posłuchaj] Nie fulej mi tu, ty ześ je za gupi, co jo by się doł za błazna robić („Nie opwiadaj dyrdymałów, jesteś za głupi, bym dał ci się robić za durnia”)

Haszpa

agrafka. Np. [Kliknij i posłuchaj] Haszpa się przido, jak z galot knefel straca („Agrafka przyda się wtedy, gdy zgubię guzik w spodniach”)

Heklować

szydełkować. Np. [Kliknij i posłuchaj] Starka piyknie heklowali („Babcia pięknie szydełkowała”)

Smykać się

chodzić tu i tam, wałęsać się (np. po mieście). Np. [Kliknij i posłuchaj] Ty mi się sam nie smykej tu, bo się kapnom, że na zolyty do mie lotosz („Nie łaź tu po okolicy, bo wszyscy się zorientują, że przychodzisz do mnie na randki”)

Ynta, yntka

upadek, skok do wody. Np. [Kliknij i posłuchaj] Jak szczelisz na tym kole ynta, to mi potem z bolokami i bekym nie przyłaź („Jak wywrócisz się na rowerze, to potem nie przychodź do mnie z sińcami i płaczem”)

Zic

siodełko w rowerze, niekiedy: krzesło. Np. [Kliknij i posłuchaj] Siadej na tyn zic i ciś do dom, bo ci fater nazdo! („Siadaj na rower - siodełko – i śmigaj do domu, bo cię ojciec ochrzani”)

Czyta red. Witold Stech

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.