Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czytaj dalej
Czyta red. Witold Stech

Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czyta red. Witold Stech

Dziś jak zwykle mamy dla Państwa lekcję śląskiego. Jeszcze się Wam nie znudziło? Mamy nadzieję, że nie. Proponujemy kolejne słowa, które warto znać, by być dobrze na tym naszym Śląsku zrozumianym. Krótko mówiąc, dziś szkryflomy tukej nowe słowa, coby Wom niy boło gańba godać na Ślonsku.

Cygarety

papierosy. Np. „[Kliknij i posłuchaj] Niy kurz mi sam tych cygaretów, woniosz jak aszynbecher” (Np. „Nie pal tych papierosów, śmierdzisz już jak popielniczka”)

Drzimota

senność. Np. „[Kliknij i posłuchaj] Po łobiedzie wziyna mie drzimota” („Po obiedzie poczułem się senny”)

Sagi

nagi, goły. Np. „[Kliknij i posłuchaj] Łoblyczcie tego bajtla, niych niy loto po sagu” („Ubierzcie to dziecko, niech nie biega na golasa”)

Szkryflać

pisać. Np. „[Kliknij i posłuchaj] Niy szkryflej mi tu, to mom nowy cajtung” (Np. „Nie pisz mi po tej gazecie, jest nowa”)

Szłapa

noga. Np. „[Kliknij i posłuchaj] Mosz fajne szczewiki, ale szłapa trocha za wielka” („Masz fajne buty, ale stopę trochę za dużą”

Ukidać

poplamić. Np. „[Kliknij i posłuchaj] Dej se pozor przi łobiedzie, bo się ukidosz nowy ancug” („Uważaj przy obiedzie, bo poplamisz sobie nowy garnitur”)

Ukulać

obtoczyć, wykonać kulkę. Np. „[Kliknij i posłuchaj] Ukulomy se śniygowo kula i se zrobiymy bałwana” („Zrobimy kulę śniegową i postawimy bałwana”)

Czyta red. Witold Stech

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.