Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czytaj dalej
Czyta red. Witold Stech

Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czyta red. Witold Stech

Kolejna lekcja śląskiego. Dziś trochę awanturniczo: szlojder, łożarty i pieron. Mamy nadzieję, że nauka pójdzie łatwo. Słowa do użycia w wielu życiowych przypadkach.

Bachraty

gruby, brzuchaty. Np. [Kliknij i posłuchaj] Żeś je taki bachraty, że w drzwierze nie wleziesz („Masz taki brzuch, że nie zmieścisz się w drzwiach”)

Kamracić się

przyjaźnić się. Np. [Kliknij i posłuchaj] Niy kamrać sie z tym pieronym, on sztyjc je łożarty („Nie przyjaźnij się z tym człowiekiem, przecież on cały czas jest pijany”)

Sfalić

zrzucić. Np. [Kliknij i posłuchaj] Kiper sfaloł tyn wongiel na plac („Ciężarówka zrzuciła węgiel na plac”, niekiedy też: „Kierowca ciężarówki zrzucił węgiel na plac”)

Sloz, śleść

zszedł. Np. [Kliknij i posłuchaj] Jo je ciekawo, kiedy sleziesz z tego drzewa („Jestem ciekawa, kiedy zejdziesz z tego drzewa”)

Szlojder

Proca, niekiedy: gabla. Np. [Kliknij i posłuchaj] Bercik szczylo ze szlojdra na szpoki dzóbionce cześnie („Hubert strzela z procy do szpaków, które skubią czereśnie”)

Swaczać

jeść podwieczorek. Np. [Kliknij i posłuchaj] Jużech dzisiaj poswaczała („Już dzisiaj jadłam podwieczorek”)

Szuzlbech

błotnik (w rowerze). Np. [Kliknij i posłuchaj] Ej, Ecik, szuzlbech ci się telepie! („Halo, Ecik, błotnik ci się cały trzęsie!”)

Czyta red. Witold Stech

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.