Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czytaj dalej
Czyta red. Witold Stech

Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czyta red. Witold Stech

Kolejna lekcja śląskiego, bo kolejny piątek. Jako że zarzucił nam ktoś, że „bajsnonć” z zeszłego tygodnia, to wcale nie „bajsnonć” (ugryźć), to dziś zaczynamy od „charnonć”. Zapraszamy!

Charnonć

ugryźć, to samo co: bajsnonć. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Niy lotej tam, coby cie tyn pies niy charnoł” („Nie idź, żeby cię ten pies nie ugryzł”)

Gora

strych, poddasze. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Stare szczewiki winiyś na gora, jeszcze się przidajom” („Stare buty wynieś na strych, przydadzą się jeszcze”)

Gołymbiorz

hodowca gołębi. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Dobry gołymbiorz rzyko za swoje siwki” („Dobry hodowca gołębi wręcz modli się za swoje ptaki”)

Gybis, gyjbis

sztuczna szczęka. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Czymuście dzisiaj som bez gybisa, fater?” („Tato, czemu nie masz dzisiaj sztucznej szczęki?”)

Iść na rapsa

iść coś podkradać, na ogół: owoce z ogrodu. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Ida na rapsa po augustki” („Idę pozrywać jabłka papierówki”)

Oszkliwy, łoszkliwy

brzydki, okropny. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Łoszkliwe mosz te gardiny. Lepiyj je symnij i wyciepnij na hasiok” („Brzydkie masz te zasłony, lepiej je zdejmij i wyrzuć do śmieci”)

Rajzyfiber, rajzefiber

nerwówka przed podróżą. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Mom taki rajzyfiber, że niy moga spać, yno legna, a już się szteruja” („Tak się denerwuje przed podróżą, że w ogóle nie mogę spać, ledwo się położę, już mnie trzęsie”)

Czyta red. Witold Stech

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.