Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czytaj dalej
Czyta red. Witold Stech

Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czyta red. Witold Stech

Nowa lekcja śląskiego. Wiosna idzie, lato wkrótce. Może plaże naturystów się Państwu marzą? To zacznijcie od wyrażenia "po sagu".

Po jasnoku

gdy jest jeszcze jasno, za dnia. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Yno mi sam wracej do dom po jasnoku, cobych mogła ci jeszcze łobiod uwarzyć” („Tylko wróć za dnia, tak, bym zdążyła jeszcze podać ci obiad”)

Po sagu

nago, na golasa. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Tyn zbyryźnik kompie się po sagu” („Ten bezwstydnik kąpie się na golasa”)

Yjzel

osioł. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Yjzel ze wołym robiyli za łogrzewanie we betlyjce” („Osioł z wołem grzali innych w stajence betlejemskiej”)

Yma

Ema, Emma (popularne kiedyś na śląsku imię). Np. [Kliknij i posłuchaj] "Yma yno się tak gupio nazywo, ale to naprowda gryfno dziołcha” („Emma tylko tak dziwnie się nazywa, ale to naprawdę fajna dziewczyna”)

Yno

tylko. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Yno robota, yno robota, a pijyndzy niy widza!” („Tylko ta praca, a pieniędzy z tego nie ma”)

Zaćmić sie, zećmić sie

ściemnić się. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Gibnij se z tom robotom, bo sie zećmi” („Pospiesz się z tą robota, bo się ściemni”)

Zicnonć

usiąść. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Zicnij sie sam tukej, zarozki przyinda” („Usiądź, proszę, tutaj, zaraz do ciebie przyjdę”)

Czyta red. Witold Stech

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.