Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czytaj dalej
Czyta red. Witold Stech

Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czyta red. Witold Stech

Jeszcze przed świętami kolejna lekcja śląskiego, dobrze? Dziś słowa na literę "u". Zapraszamy

Uciompany

zakatarzony, z obfitym katarem. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Bier mi sie stond, bo taki uciompany yno zarozki rozciepujesz” („Zmykaj stąd, bo taki zakatarzony rozsiewasz tylko zarazki”)

Ugodać się

umówić się, porozumieć się. Np. [Kliknij i posłuchaj] „My som ugodani, ty leziesz na szychta, jo ida do szynku” („Jesteśmy umówieni. Ty idziesz do pracy, ja do knajpy”)

Ukidany

poplamiony, pobrudzony. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Dej se pozor przy łobiedzie, bo sie ukidosz nowy ancug” („Uważaj podczas obiadu, bo sobie poplamisz nowy garnitur”)

Ukulać

utoczyć. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Ukulosz bałwana yno wtedy, gdy je mokry śnieg” („Zbudujesz, utoczysz bałwana tylko wtedy, gdy jest mokry śnieg”)

Ustoń

przestań, daj już z tym spokój. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Ustoń już z tym gupim godaniym” („Przestań już tak głupio gadać”)

Uziombać

odczuwać zimno. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Uziombo mie po szłapach, bo mom liche szczewiki” („Jest mi zimno w nogi, bo mam lekkie, liche buty”)

Użyrać się

mieć z kimś lub czymś kłopoty, denerwować się. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Za jakie grzechy muszymy się użyrać z tymi somsiodami?” („Za jakie grzechy musimy się denerwować sąsiadami?”)

Czyta red. Witold Stech

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.