Ślonsko godka: siedem słów na siedem dni [POSŁUCHAJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czytaj dalej
Redakcja DZ

Ślonsko godka: siedem słów na siedem dni [POSŁUCHAJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Redakcja DZ

W każdy piątek proponujemy tutaj Państwu 7 słów na każdy dzień tygodnia. Śląska godka, a właściwie „ślonsko godka” – mowa naszych dziadków i ojców. Coraz rzadziej mowa nasza i zdecydowanie rzadko – mowa naszych dzieci. Warto ją pielęgnować. Dziś już czwarty odcinek.

cyckać

ssac, mieć w ustach cukierek. Na przykład [Kliknij i posłuchaj] "Co tam w gymbie cyckosz? Mono szkloka" („Co tam masz w ustach? Może landrynkę?”)

dziwać, dziwować się

patrzeć, zachwycać się. Na przykład w zawołaniu: [Kliknij i posłuchaj] „Dziwej się yno!” („Patrz na to!”)

łobstoć

wtrzymać, wytrwać. Na przykład: [Kliknij i posłuchaj] „Starzik tak na wiosna cześni gałynzie połobcinoł, że niy łobstoła” („Dziadek na wiosnę poobcinał gałęzie czereśni tak bardzo, że ta nie wytrzymała, nie przetrwała”)

markotny

smutny. Na przykład: [Kliknij i posłuchaj] „Coście dzisiej, starko, tacy markotni?” („Dlaczego jesteś, babciu, dzisiaj taka smutna?”)

myńszy

mniejszy. Na przykład:[Kliknij i posłuchaj] „Ślonsk je łod Niymiec myńszy, ale szwarniejszy” („Śląsk jest od Niemiec mniejszy, ale za to ładniejszy”)

nazdać

zrobić awanturę, okrzyczeć kogoś. Na przykład:[Kliknij i posłuchaj] „Francek nazdoł dyrechtorowi i tera je elwrym” („Franek zrobił awanturę dyrektorowi i teraz jest bez pracy”)

lanszaft, landszaft

obrazek, namalowana scenka albo jakiś piękny widoczek, często kiczowaty. Na przykład [Kliknij i posłuchaj] "Ja, piykny landszaft mocie. Fest gryfne familoki." ("Piękny krajobraz macie. Bardzo ładne te domy")

Redakcja DZ

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.