Ślonsko godka: siedem słów na siedem dni [POSŁUCHAJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czytaj dalej
Redakcja DZ

Ślonsko godka: siedem słów na siedem dni [POSŁUCHAJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Redakcja DZ

W każdy piątek proponujemy tutaj Państwu 7 słów na każdy dzień tygodnia. Śląska godka, a właściwie „ślonsko godka” – mowa naszych dziadków i ojców. Coraz rzadziej mowa nasza i zdecydowanie rzadko – mowa naszych dzieci. Warto ją pielęgnować. Dziś już czwarty odcinek.

cyckać

ssac, mieć w ustach cukierek. Na przykład [Kliknij i posłuchaj] "Co tam w gymbie cyckosz? Mono szkloka" („Co tam masz w ustach? Może landrynkę?”)

dziwać, dziwować się

patrzeć, zachwycać się. Na przykład w zawołaniu: [Kliknij i posłuchaj] „Dziwej się yno!” („Patrz na to!”)

łobstoć

wtrzymać, wytrwać. Na przykład: [Kliknij i posłuchaj] „Starzik tak na wiosna cześni gałynzie połobcinoł, że niy łobstoła” („Dziadek na wiosnę poobcinał gałęzie czereśni tak bardzo, że ta nie wytrzymała, nie przetrwała”)

markotny

smutny. Na przykład: [Kliknij i posłuchaj] „Coście dzisiej, starko, tacy markotni?” („Dlaczego jesteś, babciu, dzisiaj taka smutna?”)

myńszy

mniejszy. Na przykład:[Kliknij i posłuchaj] „Ślonsk je łod Niymiec myńszy, ale szwarniejszy” („Śląsk jest od Niemiec mniejszy, ale za to ładniejszy”)

nazdać

zrobić awanturę, okrzyczeć kogoś. Na przykład:[Kliknij i posłuchaj] „Francek nazdoł dyrechtorowi i tera je elwrym” („Franek zrobił awanturę dyrektorowi i teraz jest bez pracy”)

lanszaft, landszaft

obrazek, namalowana scenka albo jakiś piękny widoczek, często kiczowaty. Na przykład [Kliknij i posłuchaj] "Ja, piykny landszaft mocie. Fest gryfne familoki." ("Piękny krajobraz macie. Bardzo ładne te domy")

Redakcja DZ

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.