Czyta red. Witold Stech

Ślonsko godka: siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Ślonsko godka: siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]
Czyta red. Witold Stech

Jak w każdym numerze Śląska Plus - dzisiaj też mamy porcję pięknych śląskich słów. Czyli najpierw trzeba się "powoniać", potem mieć "absztyfikanta", a następnie dobrze żyć i patrzeć, by nie trzeba było się "wykludzać" z domu. Miłej nauki.

Absztyfikant

zalotnik, kawaler, ktoś poczatkujący w jakiejś dziedzinie. Np. [Kliknij i posłuchaj] Dej sam tukej tego twojego absztyfikanta, fater go musi badnonć („Przyprowadź tego swojego kawalera, tata musi go zobaczyć”)

Betlyjka

szopka betlejemska, stajenka (w kościele, w domu). Np. [Kliknij i posłuchaj] Przi wiliji kożdy idzie klynkać przed betlejkom w Panewnikach („W wigilię każdy odwiedza szopkę w Panewnikach, u franciszkanów”)

Bezmała, bezmaji

Ponoć, prawdopodobnie. Np. [Kliknij i posłuchaj] Słyszołżeś, że Bercik bezmała je chory? („Słyszałeś, że Bercik jest podobno chory?”)

Sioć

posiać, posadzić. Np. [Kliknij i posłuchaj] Posiołech tela kwiotków, a yno niekiere poschodziyły („Posadziłem tyle kwiatów, a tylko niektóre wzeszły”

Skuli

z powodu. Np. [Kliknij i posłuchaj] Skuli tygo gupieloka, jo tyż robia za błozna („Z powodu tego idioty, ja też robię teraz z siebie idiotę”)

Woniać

Pachnieć. Np. [Kliknij i posłuchaj] Co tak zawoniało parfinym? Na zolyty leziesz, czy kaj? („Co tak zapachniało perfumami? Idziesz na randkę, czy gdzie?”)

Wykludzić

wyprowadzić, przenieść się. Np. [Kliknij i posłuchaj] Musza się stond wykludzić, bo dyć mnie ta zołza wyciepnie („Musze się stąd wyprowadzić, w przeciwnym razie ta flądra sama wyrzuci mnie z domu”)

Czyta red. Witold Stech

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.