Słownik onkologiczny

Czytaj dalej
Opracowanie Katarzyna Kojzar

Słownik onkologiczny

Opracowanie Katarzyna Kojzar

Afagia - to całkowity brak możliwości połykania. Dotyczy zarówno pokarmów stałych, płynnych, jak i śliny. Przy raku żołądka czy przełyku pojawia się zwracanie pokarmów po ich połknięciu, a przy raku gardła i krtani brak możliwości połykania czegokolwiek.

Antygeny nowotworowe - są to takie substancje chemiczne, których podwyższona obecność we krwi, moczu lub tkankach ułatwia postawienie diagnozy lub ocenę ryzyka choroby.

Badanie cytologiczne - jest to ocena histopatologiczna materiału komórkowego pobranego z danego miejsca (np. szyjki macicy) lub guza nowotworowego (biopsja cienkoigłowa). Zaleca się, aby kobiety po 25. roku życia wykonywały to badanie regularnie, przynajmniej co dwa lata.

Biopsja - tak nazwane zostało badanie, które polega na pobraniu materiału np. z guza do oceny pod mikroskopem. Są dwa typy biopsji: cienkoigłowa i gruboigłowa.

Chemioterapia - to forma leczenia, która ma na celu zniszczenie lub zahamowanie rozrostu komórek nowotworowych. Chemioterapię podaje się dożylnie (tzw. wlew), lub doustnie (w formie tabletek).

Chemioterapia dootrzewnowa - to sposób podania leków przeciwnowotworowych w miejsce występowania nowotworu w celu uzyskania jak największej ich dostępności biologicznej (np. w raku jajnika z przerzutami do otrzewnej, przerzutach do otrzewnej raka żołądka, raka jelita grubego, śluzaka rzekomego otrzewnej).

W dalszej części artykułu znajdziesz wytłumaczenie pojęć związanych z onkologią, m.in eutyreoza, gruczolak, kancerogeneza, leczenie paliatywne, polip, przerzut, zabieg oszczędzający itd.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Opracowanie Katarzyna Kojzar

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.