Ślub w czasie epidemii? Niektórzy nie odwołują, tylko po prostu nie przychodzą

Czytaj dalej
Jolanta Pierończyk

Ślub w czasie epidemii? Niektórzy nie odwołują, tylko po prostu nie przychodzą

Jolanta Pierończyk

Ślub w czasie epidemii? Niektórzy nie odwołują, tylko po prostu nie przychodzą. W dniach 16 marca - 4 kwietnia 2020 z 25 zaplanowanych ślubów odbyło się 13. Ludzie przekładają ślub na inny termin, a trzy pary zwyczajnie nie pojawiły się w swoim terminie.

Od 16 marca 2020 r. Urząd Miasta Tychy funkcjonuje na nowych zasadach, do urzędu nie są wpuszczani klienci, a większość spraw jest załatwiana telefonicznie bądź mailowo. Jednym z wyjątków jest Urząd Stanu Cywilnego. Narzeczeni mogą więc być spokojni, jeśli sami nie zrezygnują zaplanowane na najbliższe tygodnie, ceremonie ślubne odbędą się - mówi Ewa Grudniok, rzecznik UM Tychy.

- Robimy wszystko, by stworzyć bezpieczne warunki dla pracowników oraz wszystkich, którzy przychodzą do Urzędu Stanu Cywilnego. Mamy maseczki, rękawiczki, płyny do dezynfekcji, (z których korzystają także klienci urzędu), pomaga nam także straż miejska, a raz w tygodniu wykonywanie jest ozonowanie pomieszczeń USC – mówi Jolanta Mucha, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Tychach.

W czasie epidemii koronawirusa ślub może się odbyć tylko w obecności pracownika USC i dwóch świadków. Dla większości takie ograniczenia są nie do przyjęcia i stąd przekładanie terminu ślubu na czas, gdy świętowanie będzie możliwe w normalnym wymiarze.

- Od 16 marca, kiedy zostały wprowadzone nowe zasady udzieliliśmy 13 z 25 planowanych w tym czasie ślubów cywilnych. 18 ślubów zaplanowanych w marcu i w kwietniu telefonicznie przełożono na późniejsze terminy. Narzeczeni decydują się na taki krok, bo chcą, by w tym wyjątkowym dniu towarzyszyli im bliscy, nie tylko w USC, ale także podczas zabawy weselnej. W tym momencie to niewykonalne – dodaje Jolanta Mucha.

Wszystkie pary, które miały zaplanowane śluby w plenerze, zdecydowały o przeniesieniu ich do sal USC.

- Trzykrotnie w ostatnim czasie zdarzyło się tak, że pary po prostu nie pojawiły się, nie informując urzędników o rezygnacji z zawarcia małżeństwa. Dwie inne pary zrezygnowały telefonicznie, a trzy kolejne zrezygnowały z zawarcia małżeństw konkordatowych i wyraziły chęć zawarcia w tych samych terminach ślubów cywilnych - informuje Ewa Grudniok.

USC w Tychach w czasie epidemii koronawirusa. Zgony i urodzenia

- Od 16 marca zarejestrowaliśmy 81 zgonów. Zarejestrowaliśmy także 4 noworodki na podstawie telefonicznych zgłoszeń rodziców (w tym jednego dziecka urodzonego w domu) oraz 15 noworodków zgłoszonych za pośrednictwem platformy ePUAP. Przyjęliśmy 4 uznania dzieci poczętych – wylicza kierownik Jolanta Mucha.

Pozostało jeszcze 23% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jolanta Pierończyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.