Służba zdrowia w gminie Sośno potrzebuje lekarstwa

Czytaj dalej
Fot. Aleksander Knitter
Aleksander [email protected]

Służba zdrowia w gminie Sośno potrzebuje lekarstwa

Aleksander [email protected]

Coraz mniej mieszkańców korzysta z usług medycznych w Sośnie. Prawdopodobnie wybierają usługi w sąsiedniej gminie Więcbork.

Od kilku lat usługi zdrowotne w gminie Sośno prowadzone są przez ośrodki zdrowia w Sośnie i Wąwelnie. Po wielu perturbacjach od kilku miesięcy przyjmuje też dentysta.

Niestety, mimo starzejącego się społeczeństwa, z danych wynika, że coraz mniej mieszkańców korzysta z tych usług w gminie Sośno. Zdaniem wójta gminy Sośno Leszka Stroińskiego powodem spadającej liczby mogą być pojawiające się nowe podmioty w sąsiedniej gminie Więcbork. Niesie to za sobą ryzyko, że jeden z ośrodków zdrowia może przestać funkcjonować. Dużo zależy od mieszkańców, ale też Narodowego Funduszu Zdrowia, który dzieli limity i kontrakty. Wójt Stroiński wskazuje chociażby na problem z PKS-em, który wycofał kursy, bo wobec spadającej liczby pasażerów, stały się nierentowne. Podobny los może czekać ośrodki zdrowia.

Przykładowo, w 2014 roku w ośrodku zdrowia w Sośnie było 3760 pacjentów. Już pod koniec tego samego roku ubyło ich stu, a w zeszłym roku liczba ta wahała się już tylko około - 3000.

Te dane niepokoją radnych, którzy martwią się o los starszych mieszkańców. Józef Opas, przewodniczący komisji zdrowia, chciałby znaleźć przyczynę, dla której mieszkańcy Sośna odchodzą od miejscowego ośrodka i lekarzy.

Radni wkrótce spotkają się ponownie na posiedzeniu prezydium, gdzie będzie poruszony temat usług zdrowotnych w gminie Sośno.

Jednym z pierwszych małych kroków do ratowania służby zdrowia w Sośnie ma być remont przed budynkiem zdrowia w Sośnie. Prace mają ruszyć latem.

Aleksander [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.