Służby konserwatorskie nakazały ratowanie słynnej zabytkowej tkalni papieskiej w Łodzi

Czytaj dalej
Wiesław Pierzchała

Służby konserwatorskie nakazały ratowanie słynnej zabytkowej tkalni papieskiej w Łodzi

Wiesław Pierzchała

Słynna tkalnia papieska w Łodzi, czyli dawna Nowa Tkalnia w imperium przemysłowym Karola Scheiblera, popada w ruinę. Dlatego służby konserwatorskie po zbadaniu sytuacji nakazały właścicielowi przeprowadzenie niezbędnych robót budowlano-zabezpieczających.

- Mając na uwadze systematycznie pogarszający się stan zachowania obiektów zespołu fabrycznego Nowej Tkalni wydano nakaz przeprowadzenia robót budowlanych oraz prac konserwatorskich związanych z zabezpieczeniem poszczególnych elementów zespołu, w zakresie niezbędnym do powstrzymania dalszej degradacji. Wspomnianą decyzją nakazano przeprowadzenie właścicielowi prac polegających m.in. na zabezpieczeniu konstrukcji murów budynku tkalni, zabezpieczenie otworów okiennych i drzwiowych czy usunięcie porastającej mury roślinności – wyjaśnia Aleksandra Stępień, wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wiesław Pierzchała

Jestem dziennikarzem w redakcji "Dziennika Łódzkiego". Jestem sprawozdawcą sądowym i opisuję najciekawsze procesy i rozprawy. Ponadto zajmuję się policją, prokuraturą, tematyką historyczną oraz związaną z łódzkimi zabytkami i rodami fabrykanckimi. Regularnie omawiam na łamach gazety nowe książki o tematyce historycznej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.