Izabela Krzewska

Słynny uciekinier z prokuratury na kilka lat trafi za kratki

Paweł G. zeznawał jako świadek w procesie karnym funkcjonariuszy, którzy go nie dopilnowali. - Wykorzystałem nieuwagę policjantów. Palec prawej ręki Fot. Archiwum Paweł G. zeznawał jako świadek w procesie karnym funkcjonariuszy, którzy go nie dopilnowali. - Wykorzystałem nieuwagę policjantów. Palec prawej ręki przełożyłem między kratami i nacisnąłem klamkę. Otwarcie zajęło mi dwie sekundy. Wtedy podjąłem decyzję o ucieczce - relacjonował w sądzie Paweł G. Policjanci z nowego konwoju nie spuszczali go z oczu.

Izabela Krzewska

Ponad trzy lata temu ośmieszył białostockich policjantów z konwoju uciekając im z budynku strzeżonej prokuratury. Dopiero teraz usłyszał wyrok. Za ucieczkę oraz szereg włamań z kradzieżami w Podlaskiem, sąd skazał go na 7 lat więzienia.

Paweł G., bo o tym oskarżonym mowa, usłyszał łącznie blisko 30 zarzutów. Odpowiadał za włamania do domów, piwnic, garaży, a nawet kościoła. Znikało wszystko, co miało jakąkolwiek wartość: elektronarzędzia, części samochodowe, komputery, kosztowności, srebrne sztućce czy dewocjonalia.

W procesie na ławie oskarżenia zasiadło w sumie 9 osób, z czego część odpowiadała również za paserstwo. Paweł G. od początku przyznawał się do winy, choć w przeciwieństwie do większości jego wspólników, nie chciał się dobrowolnie poddać karze. W efekcie sąd przeprowadził normalny proces i uznał, że 29-letni dziś mężczyzna powinien trafić za kratki na 7 lat (w tym 4 miesiące za ucieczkę). Wziął pod uwagę m. in. liczbę zarzutów, wartość łupów, a także fakt, że oskarżony ma bogatą kryminalną kartotekę (był w przeszłości wielokrotnie karany, przez co odpowiadał w warunkach recydywy, a nawet „multirecydywy”). Groziło mu 15 lat pozbawienia wolności. Orzeczona (na razie wciąż nieprawomocna) sankcja oscyluje w połowie tej skali. Bo sąd dostrzegł również okoliczności łagodzące. Jakie?

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Izabela Krzewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.