Smog na Śląsku: Najgorzej w rejonie Rybnika i Gliwic [ALARM SMOGOWY]

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
KR

Smog na Śląsku: Najgorzej w rejonie Rybnika i Gliwic [ALARM SMOGOWY]

KR

Alarm smogowy na Śląsku trwa już kolejny dzień. Smog panuje w okolicach Rybnika i Gliwic. Przyczyną wysokiego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu jest pogoda. Brak wiatru i opadów utrudniają rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, kiedy ich emisja jest wzmożona.

Smog na Śląsku: Najgorsza sytuacja panuje obecnie w Rybniku i Gliwicach. Tylko nieco lepiej jest w Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu i Żywcu. Ale i tak normy dla pyłu zawieszeonego przekroczone są ponad 200 proc.

Chwilowe, jednogodzinne stężenie pyłów w powietrzu mają utrzymywać się na wysokim poziomie, a na terenach silnie zurbanizowanych bardzo wysokim - informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

Lokalnie w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej i zachodniej części aglomeracji górnośląskiej mogą przekraczać poziom informowania o stężeniach zanieczyszczeń, mogących przekraczać stany alarmowe.

KLIKNIJ I POZNAJ SZCZEGÓŁOWE DANE:
ALARM SMOGOWY W WOJ. ŚLĄSKICH. ZOBACZ, JAKIE JEST STĘŻENIE SMOGU W KONKRETNYCH MIASTACH

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach poinformował, że w Rybniku w sobotę zostały przekroczone wartości progowe stężenia pyłu PM 10 w powietrzu.

Przyczyną wysokiego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu jest pogoda. Warunki meteorologiczne utrudniają rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, kiedy ich emisja jest wzmożona.

- Szacuje się, że w Polsce zanieczyszczenie powietrza przyczynia się każdego roku do śmierci ok. 45 tys. osób - ostrzega prezes Najwyższej Izby Kontroli, Krzysztof Kwiatkowski. Jak dodał, tę sytuację można porównać do rokrocznego znikania średniej wielkości miasta.

Największe stężenie szkodliwych pyłów jest w Krakowie, który zajmuje trzecie miejsce wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. - Można powiedzieć, że mieszkańcy Krakowa, ale też mieszkańcy innych miejscowości w Polsce, tak jakby wypalali co najmniej kilka papierosów dziennie - mówi Małgorzata Smolak z fundacji "ClientEarth".
Pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, były minister środowiska Marcin Korolec przypomina, że na jakość środowiska, komfort życia i zdrowie wpływają nasze codzienne zachowania. Ideałem byłoby codzienne korzystanie z rowerów i transportu publicznego oraz używanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania budynków.


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

KR

Komentarze

11
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

feszter

zdawało by się, iz smog i polityka, to dwie różne sprawy., a jednak czystość powietrza zależy w przeważającej mierze od decyzji polityków. Co może i dlaczego tego nie chce zrobić władza. Jednym ze sposobów ograniczenia emisji szkodliwych gazów jest odcięcie "spalaczy" od mozliwości kupna szkodliwych paliw. Oto parę przykładów 1. węgiel zalega punkty sprzedaży, a władza miast zakazać handlu mułem, dopuszcza go do handlu i zezwala spalania mułów wymieszanych z olejami ,smarami lub gumą (lepiej się palą). 2.Spalanie plastykowych butelek pet. Problem? Nie, wystarczy nakazać handlowcom obligatoryjne pobieranie kaucji za te opakowania, np.50gr i skup tychże butelek. Gwarantuję, ze ani jedna butelka nie zostanie spalona,, a ci "bogacze"jeśli butelkę wyrzuca, to zbieracze oczyszcza dokładnie wszystkie śmietniki, rowy i lasy. W Niemczech taki system funkcjonuje parę lat i się sprawdza.Niech dziennikarze i ekolodzy zapytają "władców" dlaczego w Polsce tego nie wprowadzą.. Bronia handlowców, od których biorą.... , czy zła wola? #Zakaz sprzedaży węgla, który nie spełnia odpowiedniej jakości w zakresie zawartości szkodliwych części lotnych..4. Wprowadzenie obowiązku zdania starej opony przy zakupie nowe i skup ogumienia np. "na kilogramy".5Wycofanie z ruchu aut "gratów" nie spełniających obecnych norm ekologicznych
Czyżby napisanie, uchwalenie i wprowadzenie tak prostych przepisów wykracza poza możliwości intelektualne dzisiejszych polityków? Nie, najprawdopodobniej boją się radykalnych zmian z powodu... słupków poparcia i tyle w temacie.

!

No cóż, jak widać debili nie brakuje !

romana z Czeladzi

trują i szkodzą wszystkim!

dr_moriarty

Tak dalej być nie może. To się musi skończyć zakazem palenia węglem w piecach i koniec.Tylko, że nakaz musi pójść z góry i musi się łączyć z bardzo dotkliwymi karami. Dopóki w polskich domach będą jakiekolwiek paleniska, to zawsze będzie tam palony najgorszy syf. Dlaczego? Bo można. Wszystko da się zrobić, tylko trzeba z nimi ostro. Kiedyś wszyscy płakali, że kiedy zabroni się w Polsce palenia papierosów w knajpach, to wszyscy splajtują, gospodarka umrze i inne takie? I co? I nic się nie stało. Nikt nie umarł, ani nie splajtował. Z piecami węglowymi będzie tak samo. Tylko się nie patyczkować i jechać ostro. A ewentualnie strajkujących w tej kwestii od razu wypałować. I nie jest mi żal emerytów, których nie stać na inne paliwo, bo oni się też nie przejmują faktem, że trują moje dzieci. Ewolucyjny wybór - młodzi albo starzy. Dla mnie jest prosty.

bobik

Wszyscy mieszkańcy to wiedza, tym bardziej władze. Zastanawiające tylko jest, że musi to być poparte badaniami wytypowanych firm. Podejrzewam, że chodzi tu o wydanie pieniędzy unijnych. Ile z tego zostanie na poprawę stanu środowiska, Bóg raczy wiedzieć. Ostatnio nawet nawet szczycące się świeżym powietrzem miasto Wrocław zaczęło przyznawać się do wielokrotnego przekroczenia norm. Teraz trzeba zaczekać na najazd jedynie słusznych firm, które ustalą, że dym z kominów i rur samochodowych szkodzi zdrowiu.

nadgórnik

Przyczyną smogu są zaniechania na wielu odcinkach działań, w tym na rzecz optymalizacji spalania węgla, dystrybucji energii cieplnej i innych. Ostatnio zabrany emerytom / ukradziony bo zrobiono to bezprawnie / węgiel w naturze, w postaci wysokiej jakości sortymentów grubych : orzech i kęsy ,zaowocuje zakupami mułu, flotu węglowego i innych gorszych gatunków węgla . Wzrost zanieczyszczenia powietrza jest zagwarantowany i to w znacznej skali bo chodzi o setki tysięcy ton gorszego paliwa ze śmieciami włącznie. Jeśli wartość deputatów węgla wliczą do emerytury wzrost zanieczyszczenia powietrza będzie stosunkowo mały.

Abraham

Przestanie już pisać takie branie. Chodzi tylko o to by zakazać palenia węglem. Przyjdą eksperci z Wawy i wskakują na stołki. Bo na Śląsku nie ma ludzi po studiach. Lepiej jak wszystko zabronią, odbiorą i młodzi wyjadą. Znowu wróci slogan wadze ulice nasze kamienice. Tylko oto to chodzi.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.