Tomasz Kapica

Smog spowodował wzrost śmiertelności Polaków w styczniu 2017?

Smog w Nysie. Zdjęcie archiwalne. Fot. Archiwum/FM Smog w Nysie. Zdjęcie archiwalne.
Tomasz Kapica

W styczniu tego roku w Polsce zmarło o 30 proc. więcej osób, niż w tym samym miesiącu w latach poprzednich. Lekarze i eksperci od ochrony środowiska przyznają: powodem może być smog.

Ruszył sezon grzewczy, według prognoz tegoroczna zima znów ma być surowa. Eksperci od zdrowia i ochrony środowiska apelują o znalezienie sposobów na ograniczenie smogu, który jest skutkiem przede wszystkim korzystania z węgla w przydomowych i gminnych kotłowniach.

Właśnie wyciągnęli na stół potężny argument: przeanalizowali dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące zgonów Polaków z podziałem na miesiące. W styczniu 2014, 2015 i 2016 statystyki te były do siebie bardzo podobne i wynosiły od 33,1 do 33,6 tysięcy zarejestrowanych zgonów w skali całego kraju. Tymczasem w styczniu 2017 roku w Polsce odnotowano aż 44,4 tys. zgonów. W kolejnych miesiącach sytuacja normowała się i przybierała wartości zbliżone do lat poprzednich.

Co więc takiego wydarzyło się w styczniu, że śmiertelność wzrosła aż o jedną czwartą?

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Kapica

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców, a także regionalną i ogólnopolską polityką. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.