Smogobus znów wyrusza na ulice Katowic. I zachęca do walki z niską emisją

Czytaj dalej
Fot. mat. prasowe UM Katowice
Monika Krężel

Smogobus znów wyrusza na ulice Katowic. I zachęca do walki z niską emisją

Monika Krężel

Smogobus po raz kolejny wyjedzie na ulice Katowic, aby dotrzeć do mieszkańców i pomóc im w wymianie starego „kopciucha” na nowe, ekologiczne źródło ciepła. Akcja rusza 25 września.

Już wkrótce kolejna odsłona akcji #nieTruj, w ramach której wszystkie dzielnice Katowic odwiedzi specjalny smogobus. Podróżować nim będą pracownicy Urzędu Miasta, którzy będą zachęcać mieszkańców do wymiany kotłów węglowych przy wsparciu finansowym miasta.

- Jak podkreślają eksperci, główną przyczyną powstawania smogu w naszym regionie są stare kotły węglowe. Choć jako jedno z niewielu miast w Polsce nie mamy limitów na dotacje do ich wymiany, to wciąż tysiące osób nie skorzystało z tej możliwości. A szkoda - bo dla wszystkich chętnych spełniających proste kryteria mamy zarezerwowane pieniądze - oferujemy dofinansowanie w wysokości do 10000 zł. Szacujemy, że w Katowicach aktualnie jest jeszcze kilkanaście tysięcy systemów grzewczych opartych o węgiel. W ubiegłym roku postanowiliśmy wysłać do katowickich dzielnic smogobus - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. W latach 2015-2020 dzięki miejskiemu programowi udało się dofinansować wymianę 4865 źródeł ciepła kosztem 42,1 mln zł.

Trasa smogobusa zakończy się w grudniu - po odwiedzeniu 30 lokalizacji. Harmonogram wyjazdów będzie można znaleźć na stronie internetowej Miejskiego Centrum Energii.

Monika Krężel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.