"Smoleńsk" pobije rekordy oglądalności? Film Krauzego od piątku w kinach

Czytaj dalej
Stefan Kowlaski

"Smoleńsk" pobije rekordy oglądalności? Film Krauzego od piątku w kinach

Stefan Kowlaski

32,3 miliona widzów w kinach. Taki jest dotychczasowy polski rekord wszech czasów, który należy do "Krzyżaków" Aleksandra Forda. Po 1989 roku najwięcej osób - 7,1 miliona - wybrało się do kina na "Ogniem i mieczem", adaptację powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na liście najchętniej oglądanych polskich filmów, choć nie brakuje komedii czy filmów romantycznych, dominują adaptacje lektur i filmy związane z historią Polski. Czy dołączy do nich "Smoleńsk", który od piątku gościć będzie w polskich kinach?

Dziesiątka najchętniej oglądanych polskich filmów po 1989 roku prezentuje się następująco: "Ogniem i mieczem", "Pan Tadeusz", "Quo Vadis", "Listy do M 2", "Katyń", "Lejdis", "Listy do M", "Bogowie", "W pustyni i w puszczy" oraz "Kiler". Niewiele mniej osób obejrzało m.in. "Przedwiośnie" czy filmy poświęcone powstaniu warszawskiemu i św. Janowi Pawłowi II.

W przypadku lektur czy filmów związanych z tematyką historyczną czynnikiem napędzającym frekwencję w kinach była obecność przed ekranem młodzieży szkolnej. Filmowe adaptacje lektur zawsze cieszyły się popularnością. Dla uczniów oznaczają najczęściej dzień wolny od lekcji i - niestety - możliwość nieczytania książki, dla nauczycieli realizację punktu związanego z ukulturalnianiem młodzieży.

Czy szkoły wybierać się będą również na "Smoleńsk"? - Bardzo często słyszę pytania, czy o katastrofie smoleńskiej powinno się mówić na lekcjach historii. To wszystko się wydarzyło, w związku z czym trzeba o tym mówić - powiedziała po poniedziałkowej premierze filmu cytowana przez media minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

"Smoleńsk" w repertuarach kin ma jednak adnotację, że można go oglądać od lat piętnastu. To oznacza, że w spośród uczniów obejrzeć go będą mogli jedynie uczniowie trzecich klas gimnazjów i uczniowie szkół średnich.

Film Antoniego Krauzego do kin wchodzi w najbliższy piątek 9 września. Przedstawiona przez reżysera wizja katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku, w której zginęło 96 osób z m.in. prezydentem Lechem Kaczyńskim z małżonką budzi kontrowersje. W filmie zagrali m.in. Lech Łotocki, Ewa Dałkowska, Beata Fido, Halina Łabonarska, Jerzy Zelnik czy Katarzyna Łaniewska.

*Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
*Wakacje przedłużne. To prezent MEN dla uczniów
*Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
*Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Stefan Kowlaski

Komentarze

13
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Smoleńsk

Bilety tylko u koników po 150zł... okazja, brać!

Jam filmowy krytyk

...Jasiu - za karę, że nie przygotowałeś się do sprawdzianu - pójdziesz 5 razy na "Smolensk"!
- To już wolę nie zdać matury!

mara ślonsko

Ci ludzie na widowni przypominają motłoch w Koloseum na igrzyskach Cezara. Iskry w oczach, zaciekawienie na twarzach i uległość w pokłonach wobec wodza Jarosława .Mamy czasy jak w imperium rzymskim ,opozycja pochowana siedzi skromnie, gdzieś .
Szkoda się wystawiać ,bo czujne oczy "żołnierzy" wodza obserwują . Wszyscy na " Nie" skazani są na określenie gorszy sort.

jo na wartkim piździku

Zastanawiam się kiedy wprowadzą do wszystkich szkół obowiązek obejrzenia tego filmu. Po pierwsze trzeba podreperować budżet związany z produkcją, bo inaczej najpiękniejszy film przyniesie straty ekonomiczne. Ale najważniejsze, za komuny większość dzieci i młodzieży sądziła, że zbrodni katyńskiej dopuścili się Niemcy a nie Rosjanie. Dzisiaj teoria zamachu a nie katastrofy stała się już ideologią jedynie panującej i rządzącej, którą należy wbijać do główek naszych współczesnych dzieci i młodzieży. Historia lubi się powtarzać. Całe szczęście, że trochę inaczej wygląda dzisiaj sprawcza moc mediów, dzięki której tego ciemnego ludu będzie dużo mniej jak kilkadziesiąt lat temu.

WIDZ

DYREKTORZY SZKÓŁ ABY KURDUPLOWI WEŹ W ZAD BĘDĄ UCZNI NA SIŁĘ DO KIN CIĄGNĄĆ, ALE KRZYŻAKÓW NIE POBIJĄ I TAK

Herr Kules

druga katastrofa smoleńska. pierwsza była w 2010 roku a druga to ten film

DM

To dopiyro bydziecie mieli we tym stuleciu
polnische fugle.

spiepszaj dziadu

jak jest mgla to sie NIE LADUJE !!!!!!!

mara ślonsko

na tej zelaznej brzozie? kaczor & co.

Rudi

To byla i na długo pozostanie jedna z największych tragedi szkoda że ten który ją sprowokował teraz szuka winnych

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.