Arkadiusz Biernat

Smród nie daje żyć. Radni z Rybnika apelują do ministra

Radni PiS podjęli inicjatywę na wniosek mieszkańców dzielnicy Kłokocin Fot. Aleksander Król Radni PiS podjęli inicjatywę na wniosek mieszkańców dzielnicy Kłokocin
Arkadiusz Biernat

Podczas ostatniej Sesji Rady Miasta Rybnika rybniccy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę - apel zainicjowany przez radnych PiS - skierowany do rządu o wprowadzenie zmian w polskim prawie nakazujących magazynowanie odpadów powodujących uciążliwości odorowe wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych.

Na początku lipca pisaliśmy o tym, że mieszkańcy Kłokocina i Boguszowic narzekają na smród ze składowisk odpadów (kompostowni Best-Eko w Kłokocinie oraz z wysypiska śmieci w Boguszowicach) dlatego radni PiS z Rybnika chcieli wystąpić do rządu z apelem o wprowadzenie zmian w polskim prawie nakazujących magazynowanie odpadów powodujących uciążliwości odorowe wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych.

Podczas ostatniej Sesji Rady Miasta Rybnika rybniccy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę - ów apel skierowany do Rady Ministrów i Ministra Środowiska.

- Mieszkańcy wschodnich dzielnic Rybnika bardzo mocno odczuwają smród i odór, regularnie unoszący się w powietrzu. Kłokocin, Gotartowice, Boguszowice i to dzielnice miasta w których coraz częściej mieszkańcy tracą chęć zamieszkiwania. Nie możemy jako radni na to pozwolić. Dlatego zaproponowaliśmy apel

- mówi Łukasz Dwornik, radny PiS z Rybnika.

Przyjęcie uchwały - apelu o magazynowanie odpadów w zamkniętych halach poprzedzone było akcją zbierania podpisów mieszkańców.
Podpisało się wielu mieszkańców.

- Pod apelem podpisało się 1740 mieszkańców. Cieszę się, że ta sprawa jednoczy mieszkańców i radnych. Mam nadzieję, że nasz apel będzie skuteczny, czego skutkiem będzie ograniczenie odoru

- dodaje Karol Szymura, radny PiS.

Uchwała została przyjęta jednogłośnie. Choć nie brakuje głosów krytycznych pod adresem rządów PiS.

- Przyłączam się do apelu radnych PiS w sprawie rozwiązania problemu odoru w dzielnicach Boguszowice Stare i Kłokocin. Warto ich jednak zapytać dlaczego koledzy z PiS-u w Warszawie: od 7 miesięcy nie potrafią podpisać własnego rozporządzenia w sprawie nakazu magazynowania odpadów powodujących uciążliwości odorowe wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych, od kilku miesięcy nie potrafią uchwalić własnej ustawy odorowej w zakresie zakazu usytuowania działalności uciążliwej do 500 m od zabudowań, nie potrafią także zapanować nad pożarami składowisk odpadów w całej Polsce i na końcu nie potrafią zatrzymać gigantycznego importu śmieci z zagranicy do Polski – wzrost o 300% z 154 tysięcy ton w 2015 roku, do 434 tysięcy ton w 2018 roku?

- zwracał już uwagę Łukasz Kłosek, radny PO.

Apel Rady Miasta

Apelujemy o jak najszybsze wprowadzenie proponowanych przez Ministra Ochrony Środowiska zmian w polskim prawie, zawartych m.in. w projekcie Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska z dnia 01.02.2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów, nakazujących magazynowanie odpadów powodujących uciążliwości odorowe wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych.

Na terenie miasta Rybnika istnieje kompostownia oraz składowisko odpadów, co w rażący sposób wpływa na jakość życia mieszkańców. Nie sposób wyobrazić sobie każdy poranek, dzień i wieczór z towarzyszącym odorem z pobliskich kompostowni - brzmi fragment apelu skierowanego do ministerstwa.

Arkadiusz Biernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.