Marek Weckwerth

Smugą światła w zebrę. I kierowcy widzą pieszych jak na dłoni. To jest rewelacja!

Smugą światła w zebrę. I kierowcy widzą pieszych jak na dłoni. To jest rewelacja! Fot. Krzysztof Kosiedowski, ZDMiKP Bydgoszcz
Marek Weckwerth

Osiem przejść dla pieszych w Bydgoszczy zostało tak skutecznie doświetlonych, że kierowcy nie mają żadnego problemu z dostrzeżeniem ubranych na czarno ludzi. A to dopiero początek - w tym mieście, a także na drogach wojewódzkich, może też krajowych.

- To rewelacja, nigdy nie było tak dobrego rozwiązania. Jest wręcz modelowe, dzięki czemu bezpieczeństwo na przejściach podniosło się nieprawdopodobnie! - uznają Czytelnicy telefonujący do redakcji.

Oświetlenie wertykalne

W rzeczy samej, bo całą szerokość jezdni wypełnia smuga jasnego światła, która jednocześnie nie oślepia ani kierowców ani pieszych.

Tradycyjne przejście dla pieszych oświetlone jest zwykłą lampą uliczną z dużej wysokości. Efekt jest mizerny, bo sylwetka pieszego jest słabo widoczna przez kierowcę zbliżającego się samochodu.

Oświetlenie wertykalne typu „see me” („zobacz mnie!”) zapewnia doświetlenie intensywnym i równomiernym strumieniem samego przejścia, jak też obszaru bezpośrednio przed nim.

Więcej o tym w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.