Sołectwa Zielonej Góry chcą być w sieci

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Sołectwa Zielonej Góry chcą być w sieci

Leszek Kalinowski

Na kanalizację czeka Ochla i Zatonie. Chciałyby ją także Barcikowice, ale raczej muszą się nastawić na przydomowe oczyszczalnie. Jakie plany mają wodociągi?

Inwestycje Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji w sołectwach są prowadzone od 2004 roku. W pierwszym etapie (2010) za 177 mln zł wykonano m.in. sieci kanalizacji sanitarnej i przepompownie ścieków w Przylepie, w Starym i Nowym Kisielinie.

Zmodernizowano też oczy-szczalnię w Łężycy. Drugi etap to wydatek rzędu 41 mln zł i m.in. sołectwa Racula i Drzonków. Natomiast w ramach LRPO wykonano uzbrojenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego w Nowym Kisielinie (6 mln zł). Trzeci już zakończony etap (55 mln zł) w tym roku to m.in. Łężyca, Krępa i Zawada.

ZWiK ma już zaplanowane kolejne inwestycje, do roku 2018. Jakie? To m.in. budowa sieci kanalizacyjnych w Ochli i Zatoniu. Prace projektowe, dotyczące skanalizowania tych sołectw zostały już rozpoczęte w 2015 roku. Roboty budowlane zaplanowano na lata 2017-2018.

- A co z Barcikowicami? Przecież to już niedaleko. Zaledwie 300 metrów. Trochę wysiłku i można podciągnąć rury dalej. Też chcemy mieć kanalizację - mówi pan Stefan.

Jak tłumaczy prezes ZWiK Beata Jilek, w tym przypadku problem jest natury ekonomicznej. - Unia Europejska, która udziela dotacji, bardzo zwraca na to uwagę. Poprzednio był taki wskaźnik, że dotacje dostaje się wtedy, jeśli na kilometr sieci przypada minimum 120 mieszkańców - mówi pani prezes. - Trudne jest uzyskanie takiego wskaźnika w tak rozproszonym terenie, gdzie domy są oddalone od siebie. Poza tym trzeba budować rurociągi tłoczne, gdzieś te wszystkie ścieki odprowadzić. Więc czasem wydaje się bardziej ekonomiczne budowanie przydomowych oczyszczalni ścieków lub szczelne szamba.

Jak dodaje B. Jilek, nic teraz mieszkańcom Barcikowic nie może obiecać. Chyba, że zmienią się wskaźniki UE albo miasto będzie na tyle bogate, że inwestycję wykona z własnych pieniędzy. Na razie nie ma na to szansy.

Natomiast w planach ZWiK są inne inwestycje w dzielnicy Nowe Miasto. By ułatwić rozwój budownictwa mieszkalnego na os. Czarkowo w Łężycy, będzie rozbudowany system wodociągowy. Wychodząc naprzeciw prośbom mieszkańców Krępy, do 2018 roku przewiduje się wybudowanie rozdzielczej sieci wodociągowej, zasilanej z ujęć wód podziemnych znajdujących się w pobliskiej Zawadzie.

Zlikwidowane zostanie lokalne ujęcie wody w Stożnem, by poszerzyć strefy zasilania w wodę tej miejscowości z ujęć wód podziemnych w Janach. Planuje się odwiercenie i podłączenie dodatkowych trzech studni na terenie ujęcia wód podziemnych w Zawadzie. Mieszkańcy otrzymają więc więcej wody podziemnej, o lepszych parametrach. To na pewno zadowoli wszystkich użytkowników.

Bardzo ważnym zadaniem inwestycyjnym, przewidzianym w najbliższych latach do wykonania przy pomocy unijnych funduszy, będzie kolejna modernizacja oczyszczalni w Łężycy.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.