Sondaż DZ: PIS Kaczyńskiego dominuje na Śląsku i woj. śląskim [INFOGRAFIKA]

Czytaj dalej
Sławomir Cichy

Sondaż DZ: PIS Kaczyńskiego dominuje na Śląsku i woj. śląskim [INFOGRAFIKA]

Sławomir Cichy

Sondaż „Dziennika Zachodniego” i 17 gazet regionalnych Polska Press Grupy oraz Dobrej Opinii. Wysokie notowania PiS. Rząd Szydło popierają tylko sympatycy formacji.

Sondaż został zrealizowany w dniach 12-17 maja metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego. Badanie wykonano we wszystkich 16 województwach na reprezentatywnej próbie obejmującej w każdym regionie 8000 dorosłych osób. Wyniki dla kraju reprezentują strukturę społeczną Polski po względem miejsca zamieszkania, płci oraz wieku.

Pomiaru dokonano już po przedstawieniu przez gabinet Beaty Szydło wyników audytu rządów Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Największym społecznym poparciem cieszy się Prawo i Sprawiedliwość - 37,1 procent. Notowania partii poszły w górę w porównaniu z rezultatem badania z lutego - 34,5 procent. Prawo i Sprawiedliwość jest zresztą jedyną formacją w zestawieniu, której dotyczy tak wyraźny trend zwyżkowy.

ZOBACZ KONIECZNIE WYNIKI SONDAŻU W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM
PREZYDENT ANDRZEJ DUDA NIE ZACHWYCA, ALE RZĄD MA POPARCIE

O jeden punkt procentowy „podskoczyła” Platforma Obywatelska, na którą dziś zagłosowałoby 19 procent respondentów (w lutym było to 18 procent). Partia Grzegorza Schetyny minimalnie wyprzedziła .Nowoczesną. Kurs społecznej aprobaty dla ugrupowania Ryszarda Petru utrzymuje się na poziomie z lutego i wynosi obecnie 18 procent względem 18,4 sprzed trzech miesięcy.
W tym okresie nastąpiła korekta notowań ruchu KUKIZ’15. Grono sympatyków tej organizacji stopniało z 11,6 do 9 procent. Gdyby wybory odbyły się w dniu realizacji badania, do Sejmu weszłyby tylko cztery podmioty: PiS, PO, .Nowoczesna oraz KUKIZ’15.

Spadek w rankingu popularności zaliczył Sojusz Lewicy Demokratycznej - z 4,8 do 4 procent. Podobnie jest w przypadku Polskiego Stronnictwa Ludowego - z 4,2 na 3,9 procent. Lekką zniżkę notuje także Razem - z 3,1 do 2,6 procent. Z 4 do 4,7 procent wzrosło natomiast poparcie dla KORWiN.

W ramach sondażu poproszono respondentów o podsumowanie półrocza rządu Prawa i Sprawiedliwości. Pracę gabinetu Beaty Szydło zdecydowanie dobrze i raczej dobrze ocenia 38,9 procent badanych, czyli zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości z domieszką części wyborców KUKIZ’15 oraz PSL. Złe zdanie o poczynaniach PiS wyraża 42,1 procent ankietowanych. Grupę tę tworzy elektorat największych sił opozycyjnych: PO, .Nowoczesnej, PSL, SLD, Razem. Co piąty badany nie ma zdania odnośnie działań ekipy Prawa i Sprawiedliwości.

Copy: Sondaż preferencji wyborczych
Create your own infographics
Sławomir Cichy

Komentarze

27
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Tomol

można tylko zanucić: "Panie redaktorze, Pan się nie ugryzie, żeby Pan nie umarł od swojego jadu!!!"

Galicjusz

Pismani nie będąc w stanie dokonać rzetelnej oceny zrębów III RP, kreują wybujałe oczekiwania gospodarcze Polski po 1989 roku, wobec czego skupiali się na szukaniu kozłów ofiarnych. Znajdują winnych, takimi kozłami są; liberałowie, ludzie byłego systemu, żydzi, Ślazacy i inne grupy społeczne postrzegane jako niepatriotyczne. Przewija się ogromna tęsknota i żal, że Polska nie spłynęła krwią w 1989 roku. Brakuje jeszcze tylko formacji samoobronnych (chociaż, chociaż....) , no i trwa proces forsowania nowych bohaterów narodowych ( a najlepiej męczenników). Czyżby historia zatoczyła koło ?

JAN

A CZY W DZIENNIKU ZACHODNIM GEBELSY TEŻ MAJĄ UDZIAŁ BO GADZINÓWKA -PROPAGANDA NIEMIECKA W RYNKU MEDJALNYM W POLSCE MA OKOŁO 80 PROCENT

janusz

JA ZDECYDOWANIE GŁOSOWAŁBYM NA PIS BO ZACZYNAJĄ REALIZOWAĆ OBIETNICE WYBORCZE GDYBY NIE WALKA RZEPLIŃSKIEGO-CZYTAJ POLSKI HOMEINI ORAZ KODOWCY ALIMENCIAŻ KIJOWSKI BANKSTER SWETRU ORAZ POPAPRANCY NACZELE Z SCHETYNESKU SZKODNIKI-ZDRAJCY-POLSKI RZĄD BEATY SZYDŁO WIĘCEJ MIAŁBY CZASU NA WYPRACOWYWANIE USTAW I REALIZACJE PROGRAMU NAPRAWY POLSKI POZDRAWIAM TYCH CO DOBRZE ŻYCZĄ POLSCE A KANALJE CO TYLKO DBAJĄ O SIEBIE CZAS ROZLICZYĆ

Kris

Zapomnieliście dodać, że 90% ankietowanych mieszka w takich miejscowościach jak: Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Żywiec i Bielsko - Biała.

JAJARZ

NO TO SOM CZYSTE KACZE JAJA

gorszyhanys

No cóz zakamuflowana opcja niemiecka ma krótką pamięc...no ale to wdzięcznośc kopidołow że jeszcze będzie dalej wegetować górnictwo kosztem wszystkich...kasa przede wszystkim....

Pisior

Więc dlaczego nienawistny kurdupel z poparciem 37% ma większość w sejmie?!

Jakub B.

... by inni go szanowali. Nie oczekujmy od Pislamistów, że cokolwiek dobrego zrobią dla tego regionu ?! Zmiana rzadu w X/2015 to opcja " z deszczu pod rynne" - niestety !

tylko PiS

Zrobic porzadek ze zdrajcami PO-PSL-SLD !!!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.