Sondaż Polska Press Grupy i Ośrodka Badawczego Dobra Opinia. Jaki układ sił przed wyborami samorządowymi 2018? Kto prezydentem Torunia?

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski
Agaton Koziński, Paweł Więcek, red

Sondaż Polska Press Grupy i Ośrodka Badawczego Dobra Opinia. Jaki układ sił przed wyborami samorządowymi 2018? Kto prezydentem Torunia?

Agaton Koziński, Paweł Więcek, red

Lokalna polityka rządzi się własnymi prawami. Potwierdza to analiza 40 miast, w których Polska Press Grupa we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia w dniach 17-24 września przeprowadziła sondaż. Jego wyniki mogą być pewną niespodzianką dla części torunian, a w szczególności niektórych kandydatów.

W wielu miastach umowny podział na PO-PiS pękł. Pojawiło się dużo więcej kolorów, czasami będących mutacją barw partii Grzegorza Schetyny i Jarosława Kaczyńskiego, ale czasami całkowicie innymi kolorami tęczy.

Przykłady? Choćby Bielsko-Biała. W naszym sondażu będącym symulacją pierwszej tury wyborów samorządowych prowadzi popierany przez Koalicję Obywatelską Jarosław Klimaszewski. Ale tuż za jego plecami czai się Janusz Okrzesik, były senator, lokalny działacz niezwiązany z dużą partią.

Podobnie sytuacja wygląda w Gorzowie Wielkopolskim. W niektórym miejscach siła lokalnych struktur jest tak duża, że prezydentem zostaje polityk wskazany przez jego poprzednika. Można mówić w tym przypadku o modelu katowickim.
Może się on powtórzyć we Wrocławiu.

Dziedziczenie fotela

Mechanizm „dziedziczenia” powtarza się też w mniejszych ośrodkach, na przykład w Szczecinku. Rządzący w tym mieście od 2006 r. Jerzy Hardie-Douglas z Platformy Obywatelskiej zdecydował się nie kandydować w tym roku. Jego miejsce zajął Daniel Rak, obecny wiceprezydent (Koalicja Obywatelska).

Mechanim „dziedziczenia” nie jest jednak automatyczny - tak samo jak fakt, że rządzący prezydent łatwo wygrywa kolejne wybory. Cztery lata temu przekonał się o tym Ryszard Grobelny w Poznaniu, który uległ kandydatowi PO Jackowi Jaśkowiakowi.

W Łodzi zdecydowaną faworytką jest obecna prezydent Hanna Zdanowska (Koalicja Obywatelska), która reelekcję może uzyskać już w pierwszej turze. W zwycięstwie przeszkodzić jej może chyba tylko proces, który trwa w jej sprawie (zarzut wyłudzenia kredytu), nie ma bowiem jednoznacznej opinii prawnej, czy osoba prawomocnie skazana może (czy też nie) startować w wyborach.

Zagmatwany Gdańsk

Jednak politycznie najbardziej zagmatwana sytuacja jest w Gdańsku. Tamtejszy prezydent (rządzi od 2002 r.) Paweł Adamowicz walczy o reelekcję. Tyle że macierzysta partia Adamowicza PO wystawiła własnego kandydata - Jarosława Wałesę, który według sondaży ma wysokie poparcie. Na tym sporze może skorzystać kandydat PiS Kacper Płażyński.

Badanie zrealizowane przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia w dniach 17-24 września na reprezentatywnej kwotowo próbie ok. 10 tys. dorosłych mieszkańców Polski w formule bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza. Przy szacowaniu poparcia dla kandydatów brano pod uwagę jedynie wskazania respondentów deklarujących udział w wyborach.

Zaskoczenie w Toruniu

Jakie wyniki uzyskali w sondażu kandydaci z Torunia? Jakie szanse na reelekcję ma urzędujący prezydent? Który z kandydatów będzie jego największym rywalem? Wreszcie którzy kandydaci będą tłem w toczącej się kampanii? Odpowiedzi na te pytania już w piątkowych "Nowościach" oraz na plus.nowosci.com.pl.

POLECAMY: Wszystko na temat WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH 2018 w Toruniu

Agaton Koziński, Paweł Więcek, red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.