Sondaż Polska Press Grupy. PiS prowadzi w kraju i regionie!

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski
Jolanta Zielazna

Sondaż Polska Press Grupy. PiS prowadzi w kraju i regionie!

Jolanta Zielazna

Prawo i Sprawiedliwość w regionie cieszy się ciągle wysokim poparciem w porównaniu z październikowymi wyborami. Pokazuje to ostatni sondaż 18 dzienników regionalnych Polska Press Grupy.

Gdyby wybory odbyły się dziś, na PiS oddałoby swój głos 33 proc. wyborców. Przypomnijmy, że w październiku ub.r. w województwie kujawsko-pomorskim na PiS głosowało 30,2 proc. wyborców w okręgu nr 4 i 33,57 proc. okręgu nr 5 (toruńsko-włocławskim).

Nie mamy też złudzeń, kto faktycznie Polską rządzi. Na pewno nie premier, tym bardziej nie prezydent. Na panią premier wskazuje mniej niż 20 proc.

W regionie poparcie dla poszczególnych partii nieznacznie odbiega od ogólnopolskiego. PiS ma minimalnie (1,5 proc.) mniej wskazań, PO i KUKIZ’15 o 3 proc. niższe poparcie niż w kraju, a SLD i Partia RAZEM - o prawie 3 proc. wyższe.

Za lidera opozycji wobec rządu, co drugi pytany w naszym województwie uważa Ryszarda Petru z .Nowoczesnej (50,6 proc.). Grzegorza Schetynę, szefa PO wskazuje mniej niż co czwarta osoba.


Sondaż Polska Press Grupy. PiS prowadzi w kraju i regionie!
Kto faktycznie rządzi w kraju?

Podzieleni jesteśmy w kwestii oceny działań PiS. Przeważają opinie, że jednak łamią zasady demokracji, ale wielu (31,6 proc.) sądzi, że to dobra reforma kraju.

- W tych wynikach jest kilka ciekawych spraw - zauważa dr Michał Cichoracki, socjolog UKW i WSG w Bydgoszczy. - Rozkład poparcia partii w województwie niespecjalnie różni się od wyników sondaży ogólnopolskich. Różnice są drobne, ale nie odbiega to od krajowego standardu.

Ciekawa jest druga sprawa - większość ankietowanych nie ma wątpliwości, że to Jarosław Kaczyński decyduje, a jednocześnie poparcie dla PiS jest wysokie. To oznacza, że duża część wyborców akceptuje sytuację, w której osoba która formalnie nie pełni żadnych publicznych funkcji faktycznie podejmuje najważniejsze decyzje.

Jak wytłumaczyć, że 33 proc. wyborców ponownie głosowałoby na PiS, a blisko 39 proc. uważa, że działania tej partii łamią prawo?

- Elektorat PiS jest bardzo stabilny - podkreśla dr Cichoracki. - Jeszcze przez dłuższy okres w ocenach nic się nie zmieni. Moment, gdy może dojść do redefinicji sytuacji może nastąpić w wakacje, na początku jesieni. Po 8-10 miesiącach dochodzi do dużej zmiany poparcia.

Ale w krytycznym momencie, gdy oceny mogą się zmieniać, rodziny zaczną odczuwać poprawę sytuacji finansowej dzięki programowi 500 zł na dziecko. To dobrze marketingowo pomyślane, że wchodzi się z tym programem, gdy stopień poparcia może zacząć się obniżać.

Sondaż Polska Press Grupy. PiS prowadzi w kraju i regionie!
Poparcie dla partii politycznych w rozkładzie na województwa.

Sondaż został zrealizowany przez 18 dzienników regionalnych Polska Press Grupy. Sondaż 10-16 lutego metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza (PAPI). Badanie wykonano w 16 województwach na reprezentatywnej dla nich próbie liczącej w każdym przypadku 500 respondentów. Wyniki ogólnopolskie wywiedziono z uzyskanego zbioru ankiet w sposób, który gwarantował osiągnięcie reprezentacji dla struktury społecznej Polski pod względem miejsca zamieszkania, płci oraz wieku.


Jak oceniamy PiS?
Create bar charts

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.