Sosnowcze, co z Tobą? Milczysz, bo zachowujesz się rozsądnie? Profesorze!

Czytaj dalej
Marek Twaróg

Sosnowcze, co z Tobą? Milczysz, bo zachowujesz się rozsądnie? Profesorze!

Marek Twaróg

Sosnowcze, co z Tobą, milczysz cnotliwie i jeździć po sobie pozwalasz? Krótka polemika ze statecznym profesorem

Dobrze, to na wstępie jak na spowiedzi, liczę, że nikt się nie obrazi: rozmawialiśmy o Adamie Gierku, że chcemy jego opinii w piątkowym DZ, że to z oczywistych względów ważna postać, że pytania o lewicę, o Zagłębie, o dekomunizację mogą przynieść jego ciekawe odpowiedzi. Ale od początku też pojawiały się lekkie niedomówienia… Bo wiadomo, że stateczny profesor, że już nie raptus, że ileż razy mówił o dziedzictwie ojca i zawsze gładko, że niekontrowersyjny, że znamy go i jego styl. Krótko mówiąc, gdy dostałem tę rozmowę i siadłem do lektury, nie spodziewałem się zimnych potów i podwyższonego ciśnienia.

Ale już pierwsze zdanie profesora sprawiło, że wyostrzyłem wzrok. To ten sam Adam Gierek, który kiedyś potrafił godzinami mówić o rdzy albo strategii innowacyjnej UE? „Zagłębie w tym tzw. sporze, sztucznie wywoływanym przez różnych politykierów, zachowuje się rozsądnie - milczy” - odpowiada Gierek na pytanie o odwieczny spór Śląsk-Zagłębie.

Rozsądnie milczy? Sosnowcze, co robisz? - chciałoby się krzyknąć, używając pięknej formy Zbigniewa Białasa z „Korzeńca”. No więc właśnie nie, milczenie jest zgubne dla Zagłębia. To z tego milczenia wziął się region bez twarzy, a raczej z gębą smuty i zapomnienia. Że gdzieś obok Śląska, że blisko Katowic, że blokowiska i szerokie ulice, że matka Madzi i prawie Warszawa.

Dlaczego milczeć, dlaczego nie opowiadać o Zagłębiu? Nie - odgryzać się Śląskowi. Ale snuć własną baśń i legendę. Ten „Korzeniec” świetny i nieszczęsny jednocześnie. Bo taki samotny o Zagłębiu mówi Polsce. Zagłębiu, które nie cierpi wcale bardziej niż inne miejsca na ziemi. Ani tu smutniej, ani weselej, ani ładniej ani brzydziej, historii znajdziemy tu nawet więcej niż gdzie indziej, a z bohaterów tej ziemi utkać by można fascynującą balladę. Lecz z jakichś powodów głos się nie niesie, emocji nie ma, mocnego uderzenia brak.

Halo, profesorowie i przedsiębiorcy, ludzie nauki i biznesu, artyści i sportowcy - co z wami, że nie opowiadacie o swojej ziemi? Milczycie wyniośle, jesteście ponad - jak zdaje się mówić Adam Gierek. I potem mamy drugi Radom, bez właściwości, bez korzeni i bez sensu. A tu trzeba mówić i mówić, Kiepurą zaśpiewać, Białasem pokazać i Dietlami podbudować.

Sosnowcze, co z Tobą? Milczysz, bo zachowujesz się rozsądnie? Profesorze!

JESTEM NA TWITTERZE: @MAREKTWAROG

Polecam Państwu rozmowę Teresy Semik z prof. Adamem Gierkiem

Marek Twaróg

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.