Sosnowiec 97 proc. uczestników konsultacji za Edwardem Gierkiem

Czytaj dalej
Tomasz Szymczyk

Sosnowiec 97 proc. uczestników konsultacji za Edwardem Gierkiem

Tomasz Szymczyk

Prawie trzynaście tysięcy mieszkańców Sosnowca wzięło udział w zakończonych we wtorek konsultacjach społecznych dotyczących upamiętnienia w mieście byłego I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka, urodzonego w 1913 roku w Porąbce, która dziś jest częścią stolicy Zagłębia.

To o wiele więcej niż w poprzednich konsultacjach dotyczących chociażby budowy nowego stadionu, przedłużenia linii tramwajowej nr 15 czy uczestnictwa miasta w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- Za upamiętnieniem postaci Gierka w Sosnowcu było 12408 osób, co stanowi ponad 97 procent osób głosujących, przeciw - 357. Oddano też około stu głosów nieważnych - poinformował na czwartkowej sesji Rady Miejskiej prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

CZYTAJ KONIECZNIE
SOSNOWIEC PYTA O RONDO GIERKA MIESZKAŃCÓW

W Sosnowcu dotąd nie przygotowano projektu uchwały dotyczącego zmiany nazwy ronda Edwarda Gierka, które pojawiło się w mieście po jego śmierci w 2002 roku. Gierkowi pośmiertnie przyznano też wówczas honorowe obywatelstwo Sosnowca.
Wyniki konsultacji mają być teraz przekazane wojewodzie śląskiemu. To najprawdopodobniej on podejmie teraz decyzję co do przyszłości tej nazwy, której zmianę wymusza ustawa dekomunizacyjna.

- Sosnowiecka lewica zawsze szanuje prawo stanowione w Polsce, choć ma prawo się z nim nie zgadzać. Jeżeli za postacią Edwarda Gierka głosowało ponad dwanaście tysięcy osób, to chcielibyśmy, żeby szanowana była decyzja sosnowiczan. Tak jak koledzy ze śląskiej strony apelowali o szacunek dla gen. Ziętka, tak my apelujemy o szacunek dla Gierka - mówił Tomasz Niedziela, radny SLD, partii, która namawiała mieszkańców Sosnowca, by w konsultacjach głosowali za Gierkiem.

Przeciwnego zdania był Tomasz Mędrzak, radny Prawa i Sprawiedliwości: - To prawo, które powinno zostać wprowadzone. Nazwa Rondo Gierka powinna zostać zmieniona i będzie zmieniona, bo takie są zapisy ustawy - uważa. - Nam powinno zależeć, żeby zerwać z tradycją miasta postkomunistycznego i z tym, żeby być postrzeganym przez pryzmat Gierka. Poza Sosnowcem ten kult nie jest dostrzegalny. Widocznie, nie wszyscy są gotowi, żeby tę okazję wykorzystać - mówi.

CZYTAJ TAKŻE:
Piszą do Kaczyńskiego w sprawie ronda Gierka

O zmianę nazwy ronda na używaną wcześniej przez mieszkańców nazwę Rondo Ostrogórskie apelował też wcześniej do sosnowieckich radnych Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu, który skierował też pismo do Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o ocenę postaci i działalności Edwarda Gierka.

Nie mniej emocji podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej zrodziło przemianowanie ulic w związku z dekomunizacją. Zgodnie z przegłosowanymi uchwałami z Sosnowca znikną ulice m.in. Jasieńskiego, Dąbrowszczaków, Sawickiej czy Szenwalda, a pojawią się m.in. Dietla, Dormana, KWK Kazimierz-Juliusz czy Władysława Jagiełły.

ZOBACZ WIDEO:

Tomasz Szymczyk

Dziennikarz i redaktor Dziennika Zachodniego, aktualnie szef działu Śląsk. Piszę o najczęściej o kolei w województwie śląskim oraz historii Śląska i Zagłębia. Lubię spędzać aktywnie czas na rowerze lub na górskich szlakach. Jesienią obowiązkowy punkt tygodnia to grzybobranie. Zapraszam do kontaktu: [email protected], twitter: @SzymczykT

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.