Sosnowiec: buspasy na 3 Maja już działają, kto może nimi jeżdzić?

Czytaj dalej
Fot. AD
Anna Dziedzic

Sosnowiec: buspasy na 3 Maja już działają, kto może nimi jeżdzić?

Anna Dziedzic

Czas bezkarnego jeżdżenia po zielonych buspasach w Sosnowcu dobiega końca. Na 6 listopada miasto zapowiada końcowe odbiory nowej organizacji ruchu na ulicy 3 Maja. Jeśli nie będzie do niej zastrzeżeń, kierowcom aut osobowych nie będzie wolno już dłużej korzystać z buspasów.

Remont ulicy 3 Maja to jedna z największych inwestycji

miejskich w ostatnich latach. Droga została gruntownie przebudowana na całej długości.

Ulica już od wiosny jest na całej długości przejezdna, choć dotąd trwały na niej prace. Nowością na niej są zielone buspasy, na których stopniowo pojawiało się oznakowanie pionowe i poziome. Dla zagłębiowskich kierowców to nowość. Nie wszystkim się podoba taka organizacja ruchu. Niektórzy kierowcy twierdzą, że buspasy w ogóle nie były tam potrzebne, bo tylko spowalniają ruch.

- Ulica w centrum miasta to nie autostrada. Jeśli ktoś chce jechać szybko, niech nie wybiera drogi przez centrum miasta - mówi Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego urzędu miasta.

Sosnowiecka policja ostrzega kierowców, że powinni stosować się do oznakowania pionowego i poziomego. Przed tygodniem asp. sztab. Sonia Kepper, rzeczniczka policji potwierdzała, że dotąd, dokąd inwestycja drogowa nie zostanie zakończona, a nowa organizacja drogowa nie zostanie odebrana, policjanci tylko upominali kierowców, którzy wjechali na buspasy. Od dziś to się ma zmienić.

- Kierowcy powinni się stosować do istniejącego na tej ulicy oznakowania. Jeśli są znaki, mówiące o tym, że jeden pas jest przeznaczony dla autobusów, to należy tego przestrzegać. Zdajemy sobie sprawę z tego, że kierowcy muszą przywyknąć do nowej organizacji ruchu, więc nie będziemy wykazywać nadmiernego rygoryzmu, ale to nie znaczy, że kierowcy łamiący prawo, pozostaną bezkarni - mówi podisnp. Mariusz Łabędzki, oficer prasowy sosnowieckiej policji.

Jak zapowiadają urzędnicy, końcowe odbiory nowej organizacji ruchu, na tej ważnej arterii drogowej Sosnowca mają się odbyć właśnie dziś, czyli 6 listopada. Jeśli nie będzie zastrzeżeń, ta organizacja ruchu zacznie od razu obowiązywać kierowców.

Po zakończeniu przebudowy, ulica 3 Maja z ulicy o dwóch pasach ruchu w obu kierunkach stała się ulicą, w której dla kierowców aut osobowych dostępny jest tylko jeden pas w każdym kierunku. Drugi pas jest przeznaczony wyłącznie dla autobusów i innych pojazdów komunikacji publicznej.

W dalszej części:

 • Jakie są kary za jazdę buspasem
 • Czy wszystkie osobówki są niemile widziane
 • Niespodzianka z mostem na Sielcu
Pozostało jeszcze 41% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Anna Dziedzic

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.