Sosnowiec, Dąbrowa, Czeladź i Będzin. Dekoracje na Boże Narodzenie. Będą choinki, lampki, ślizgawka

Czytaj dalej
Fot. AD
Piotr Sobierajski, Anna Dziedzic, PM, KJ

Sosnowiec, Dąbrowa, Czeladź i Będzin. Dekoracje na Boże Narodzenie. Będą choinki, lampki, ślizgawka

Piotr Sobierajski, Anna Dziedzic, PM, KJ

Początek grudnia to tradycyjnie czas na strojenie miejskich ulic i skwerów, które rozświetlają się tysiącami kolorowych ozdób. W Zagłębiu już stoją świąteczne choinki, nie zabraknie także nowości.

W Dąbrowie Górniczej tradycją stał się już wybór bożonarodzeniowej choinki przez mieszkańców, którzy głosują na najlepszą propozycję na portalu społecznościowym. Największe w mieście świąteczne drzewko tradycyjnie stanęło na placu Wolności, w samym centrum miasta.

Choinka do 1 lutego 2019 roku

Montaż choinki na placu Wolności oraz wolno stojącego elementu w formacie 3D - napisu 2019 przy wejściu do parku Hallera miał miejsce w miniony wtorek.

- Koszt wynajmu, montażu i demontażu choinki oraz ozdoby przy wejściu do parku wyniesie 158 tysięcy 301 zł. Stać będą do 1 lutego 2019 roku. Iluminacje te są wynajmowane - wyjaśnia Przemysław Kędzior z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Łącznie w mieście zostanie zamontowanych prawie 600 dekoracji świątecznych w 42 miejscach. Będą to zarówno dekoracje świąteczne wieszane na słupach, jak i iluminacje świetlne w postaci ramek zdjęciowych (fotoramki) przy ulicy 3 Maja oraz podwieszane sople świetlne np. przy Pogorii III - oświetlenie mola. W tym roku posadzonych zostało też pięć nowych choinek, które dziś mają rozbłysnąć świątecznymi ozdobami. Pojawiły się na osiedlu Sikorskiego, na pasażu pomiędzy blokami przy ul. Piłsudskiego 34 a 36, w rejonie ul. Wapiennej i ul. Sikorskiego, ul. Jasnej, na placu Hutnika - ul. Kasprzaka oraz na Łęknicach.

Osiem nowych ozdób

W Czeladzi w grudniu pojawi się kilkadziesiąt ozdób świątecznych, w tym montowane na słupach oświetlenia ulicznego, ledowe bombki wolno stojące, sanie z reniferami oraz trzy duże sztuczne choinki (od 7 do 10 metrów). Stanęły na rynku, placu Piłsudskiego oraz placu im. Victora Viannay’a na Piaskach.

- W tym roku kupiliśmy 8 ozdób do montowania na słupach oświetlenia ulicznego, co kosztowało 3 tys. 936 zł - mówi Elżbieta Dmitruk, zastępca burmistrza Czeladzi.

W Będzinie zobaczymy 255 ozdobników świątecznych, wzorów 3D, przewieszek nad ulicą, kurtyn LED-owych, świetlnych logo miasta. Choinki pojawią się w 15 miejscach, m.in. przy ul. 11 Listopada, Zwycięstwa, placu 3 Maja i ul. Szkolnej.

Zabłyśnie Jan Kiepura

W piątek, 7 grudnia przed sosnowieckim Urzędem Miejskim miało zostać otwarte zimowe lodowisko. Prawdopodobnie te plany pokrzyżuje pogoda. By lodowisko mogło zamarznąć, brakuje ujemnych temperatur. Wiadomo już za to na pewno, że w piątek rozbłyśnie miejska choinka na Alei Zwycięstwa.

Oprócz choinki mieszkańcy zobaczą inne świąteczne dekoracje, np. ogromne świąteczne świecące „prezenty” na rondzie Zagłębia Dąbrowskiego (Gierka), na Patelni stoi już będący ubiegłoroczną niespodzianką - czerwony autobus, na rondzie u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Tuwima staną renifery, świecące białe drzewka stoją już pod Ślimakiem. Jednak największą tegoroczną niespodzianką ma być święcący... Jan Kiepura. Dziś iluminacja zostanie włączona.

- Instalacja stanęła już w okolicy placu Stulecia - zapowiada Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego UM. Iluminacje w Sosnowcu kosztowały 840 tys. zł. Instaluje je, w ramach umowy podpisanej w ubiegłym roku (na dwa lata) podwarszawska firma Mulitidekor.

Jednak największe atrakcje mikołajkowe szykują się dla najmłodszych 7 grudnia pod Urzędem Miejskim (Al. Zwycięstwa). Mikołaj ponownie otworzy tu swoją Manufakturę. Gościem mikołajkowej imprezy będzie YouTuber Blowek. W budynku Urzędu Miejskiego powstanie specjalny kącik, gdzie dzieci będą pisały listy do Mikołaja. Na parkingu przed Urzędem Miejskim stanie zimowe wesołe miasteczko z mnóstwem atrakcji dla najmłodszych. Impreza potrwa od godz. 14 do 20. A 18 grudnia w mieście rozpocznie się jarmark świąteczny.

Dziś Mikołaj na rynku w Jaworznie

W Jaworznie dekoracje stanęły kilka dni temu. Już dziś, 6 grudnia, o godz. 17 na rynku dzieci będą mogły spotkać się ze św. Mikołajem i zrobić sobie z nim zdjęcie. Zostaną zapalone również świąteczne lampki na choince. Jarmark bożonarodzeniowy odbędzie się dopiero 15 grudnia od godz. 9. Wystąpią na nim dzieci i będzie można kupić ozdoby świąteczne oraz zdobyć choinkę.

10-metrowa choinka w Zawierciu

We wtorek na placu przy fontannie w Zawierciu stanęła 10-metrowa choinka. Iluminacje pojawiły się także na lampach głównych ulic, budynku Urzędu Miejskiego oraz Spółdzielni Mieszkaniowej Zawiercie. A już w sobotę, 8 grudnia, na najmłodszych zawiercian czekają Miejskie Mikołajki. W hali sportowej przy ul. Blanowskiej zaplanowano wiele atrakcji. Wśród nich są: spektakl teatralny, zumba, warsztaty rękodzieła i wyplatania koszy z ratanu. Początek o godzinie 10. Wstęp jest bezpłatny.

Piotr Sobierajski, Anna Dziedzic, PM, KJ

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.