Sosnowiec: Dzięki nowym kamerom i 2 tys. zł nagrody złapali wandali, którzy zniszczyli wiaty i platformy dla niepełnosprawnych

Czytaj dalej
Fot. UM Sosnowiec
Katarzyna Kapusta

Sosnowiec: Dzięki nowym kamerom i 2 tys. zł nagrody złapali wandali, którzy zniszczyli wiaty i platformy dla niepełnosprawnych

Katarzyna Kapusta

Wystarczyły cztery dni i siła internetu, by policjantom z Sosnowca udało się zatrzymać młodych wandali, którzy 26 grudnia zniszczyli wiaty na przystanku Sielec Osiedle Zamkowa oraz platformy dla osób niepełnosprawnych w przejściu podziemnym na ul. 3 Maja.

Sprawców zarejestrowały nowe kamery monitoringu, a prezydent Arkadiusz Chęciński wyznaczył 2 tysiące złotych nagrody za ich wskazanie. Jak przyznaje prezydent miasta Arkadiusz Chęciński, schwytanie sprawców tego aktu wandalizmu było ważne, bo przejście i wiaty były nowe.

Dzięki działaniom operacyjnym policji i straży miejskiej udało się doprowadzić do zatrzymania wandali. Ale nie tylko. Pomógł Facebook.

- Na Facebooku zamieściliśmy wideo z niektórych kamer, dysponowaliśmy także nagraniami, które zarejestrowały sprawców np. w autobusach - dodaje prezydent Sosnowca.

Jak się okazało, sprawcami zniszczeń wiat i platform byli mieszkańcy Czeladzi, którzy mają już na swoim koncie podobne występki.

- Monitoring zarejestrował cztery osoby, trzech młodych mężczyzn i kobietę, która jest świadkiem w tej sprawie, gdyż do zniszczenia doszło, gdy już jej nie było z nimi - mówi Dominik Łączyk, komendant miejski policji w Sosnowcu.

- 30 grudnia zatrzymaliśmy dwóch mężczyzn w wieku 18 lat. Byli karani w przeszłości jako nieletni za niszczenie mienia między innymi w Czeladzi. Mężczyznom przedstawiono zarzuty zniszczenia mienia na kwotę czterech tysięcy złotych. Jak ustaliliśmy, są to osoby które nie pracują, nie uczą się. Trzecia osoba nie została jeszcze zatrzymana. To mężczyzna, który nie ma stałego miejsca pobytu - dodaje komendant.

Mężczyzna trudni się drobnymi kradzieżami na terenie całego województwa. Jest obecnie poszukiwany przez policję.

W dalszej części:

 • Komu zostanie wypłacona nagroda?
 • Ile aktów wandalizmu zanotowano w 2017 roku
 • Gdzie będzie teraz centrum monitoringu
Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Katarzyna Kapusta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.