Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza: oto najważniejsze miejskie inwestycje w 2017 roku [MAPA]

Czytaj dalej
Piotr Sobierajski, Tomasz Szymczyk

Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza: oto najważniejsze miejskie inwestycje w 2017 roku [MAPA]

Piotr Sobierajski, Tomasz Szymczyk

Przyjrzeliśmy się bliżej tegorocznym planom inwestycyjnym w dwóch największych miastach Zagłębia – Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. Oba miasta w 2017 r. stawiają m.in. na przyciągnięcie przedsiębiorców na tereny Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, remonty kluczowych dla kierowców dróg, budowę szpitalnego bloku i basenu oraz wymianę oświetlenia na bardziej ekonomiczne. Inwestycyjny budżet Dąbrowy Górniczej wygląda inaczej niż rok czy dwa lata temu, kiedy to ogromnych inwestycji było więcej. Teraz propozycji zmian, które ułatwią życie mieszkańcom, jest tu więcej, ale nie są już tak spektakularne, jak choćby generalny remont zabytkowego Pałacu Kultury Zagłębia. Sosnowiec ma za to w ofercie kilka konkretów.

OTO NAJWAŻNIEJSZE INWESTYCJE W 2017 ROKU W SOSNOWCU:

6 nowych sal operacyjnych ma powstać w budowanym bloku operacyjnym przy placówce Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego przy ul. Zegadłowicza w centrum. Blok będzie miał trzy kondygnacje, łączną powierzchnię użytkową prawie 4 tys. metrów kw. i sześć sal operacyjnych przeznaczonych dla takich dziedzin medycyny jak chirurgia, ortopedia, urologia, ginekologia czy otolaryngologia. Nowy blok operacyjny ma być gotowy za 15 miesięcy. Budowa ma pochłonąć 38 mln zł, a wraz z wyposażeniem 44 mln złotych.

4 mln zł będzie kosztowała generalna przebudowa reprezentacyjnej ul. Modrzejo-wskiej w Sosnowcu. Jednym z elementów prac będzie ułożenie przez Tauron Ciepło ciepłociągu, do którego będą się mogły podłączać znajdujące się przy ulicy kamienice. Prace mają się rozpocząć na przełomie marca i kwietnia. W pierwszym etapie remontu przewidziane są głównie prace ziemne związane z położeniem przez Tauron Ciepło ciepłociągu i z wymianą innych znajdujących się pod brukiem sieci. Efekt wizualny ma być gotowy w drugiej połowie roku.

30 lat trwały starania o budowę basenu przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Bohaterów Monte Cassino w Sosnowcu-Zagórzu. Obiekt ma być gotowy w połowie 2018 roku. Koszt budowy to 14,5 mln zł. Budowa jest dofinansowana z dwóch źródeł zewnętrznych. 3,1 mln zł pochodzi z dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki, 150 tys. dolarów przekazała Fundacja Timkena.

OTO NAJWAŻNIEJSZE INWESTYCJE W 2017 ROKU W DĄBROWIE GÓRNICZEJ:

Dąbrowa Górnicza zaciągnęła natomiast aż 100 mln zł kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym, by sfinansować najważniejsze miejskie inwestycje w 2017 roku. W sumie na zadania inwestycyjne władze miejskie zamierzają wydać prawie 125 mln zł.

Największym zadaniem inwestycyjnym, na jakie zdecydowała się Dąbrowa Górnicza, będzie przygotowanie dalszej części terenów inwestycyjnych w Tucznawie. To właśnie tam powstaje i na początku przyszłego roku ma rozpocząć produkcję zakład firmy NGK Ceramics. Inwestycja NGK Ceramics jest realizowana na terenie o powierzchni 14,7 ha, objętym Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną Podstrefą Sosnowiecko-Dąbrowską. Spółka będzie w naszym mieście wytwarzać nowoczesne filtry cząstek stałych zrobionych z węglika krzemu w eksperymentalnej technologii produkcji. Planowany nowy proces produkcji będzie cechował się wysokim stopniem automatyzacji i zaawansowania technologicznego, wymagającego od przyszłych pracowników wysokich umiejętności technicznych. Planowane nakłady inwestycyjne wyniosą minimum 76 mln euro. Miasto planuje wydać na przygotowanie gruntów i odpowiedniego zaplecza dla nowych inwestorów ponad 40 mln zł.

Spory wydatek związany będzie z przebudową wiaduktu drogowego w ciągu ul. Piłsudskiego nad torami PKP w rejonie Tworznia. Tutaj trzeba wydać 10,4 mln zł.

Prawie 11 mln zł zabezpieczonych zostało w budżecie miejskim na 2017 rok na termomodernizację placówek oświatowych – Zespół Szkół Sportowych. Przebudowa pawilonu IV Zespołu Szkół Zawodowych Sztygarka na potrzeby Regionalnego Centrum Edukacyjno – Kulturalnego kosztować będzie 1 mln zł.

Ważną inwestycją będzie rozbudowa miejsc parkingowych oraz przebudowa istniejącego układu komunikacyjnego na osiedlu Sikorskiego w Dąbrowie Górniczej - etap III, co będzie kosztowało ponad 6,1 mln zł. 4 mln zł pochłonie natomiast rewitalizacja przestrzeni miejskich, czyli budowa nowych miejsc parkingowych wraz z modernizacją chodników i dróg.

Powstanie też droga w ul. Zapolskiej – Stalowej. Koszt 1,2 mln zł. 810 tys. zł będzie z kolei kosztować budowa odcinka drogi, łączącego ul. Traktową z ul. Kalinową. 1 mln zł miasto wyda natomiast na budowę drogi łączącej ul. Sobieskiego z ul. Piłsudskiego poprzez ul. Kolejową i ul. Poniatowskiego. Inwestycją związaną z poprzednią będzie przebudowa drogi wraz z rondem ul. Poniatowskiego. Koszt to ponad 1,1 mln zł.

Ponad 7,4 mln zł trzeba będzie wydać na modernizację i rozbudowę oświetlenia ulicznego przy zastosowaniu energooszczędnych technologii LED na terenie Dąbrowy Górniczej.

Na to przedsięwzięcie czeka natomiast większość mieszkańców Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia. W 2017 r. ma bowiem nareszcie rozpocząć się przebudowa układu komunikacyjnego wraz z wykonaniem nowych miejsc parkingowych w rejonie ul. Malinowe Górki przy Pogorii III. Tutaj miasto zarezerwowało na początek ponad 1,5 mln zł.

Równie oczekiwana inwestycja to termomodernizacja budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej - filii nr 8 w Dąbrowie Górniczej ul. Ofiar Katynia 93 wraz z modernizacją pomieszczeń wewnątrz budynku i zagospodarowaniem terenu. To wydatek ponad 4 mln zł.

Piotr Sobierajski, Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.