Sosnowiec jest super, więc skąd ta nienawiść

Czytaj dalej
Tomasz Szymczyk

Sosnowiec jest super, więc skąd ta nienawiść

Tomasz Szymczyk

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Sosnowcu-Zagórzu stworzyli reportaż o hejcie przeciw ich miastu. Uważają, że niewybredne żarty ze stolicy Zagłębia są nieuzasadnione.

Mieszkam w Sosnowcu od urodzenia, ale nie wiedziałam, że Sosnowiec jest tak hejtowany. Jest nam przykro, że ludzie tak o nim mówią i to zupełnie bezpodstawnie, bo jest tutaj fajnie - mówi Nikola Bil, uczennica Szkoły Podstawowej nr 23 w Sosnowcu-Zagórzu. Nikola wraz z koleżankami i kolegą: Martyną Konopką, Julią Wacławik, Julią Masarczyk, Patrycją Mendelą, Olą Czajkowską, Julią Zegadło i Emilem Zarębą pod kierownictwem nauczycielki Agnieszki Zaręby-Furgol przygotowali w ramach projektu JuniorLab w platformie JuniorMedia interaktywny reportaż poświęcony niewybrednym żartom dotyczącym Sosnowca, których w internecie nie brakuje. Spotkali się z nimi również sami uczniowie.

- Nasz kolega uprawia koszykówkę i opowiadał nam, że gdy jechał z meczu lub na mecz, to gdy dojeżdżał do Sosnowca, inni powiedzieli mu, żeby chować telefony i portfele - opowiadają.

Temat reportażu rodził się dość długo. Impulsem do jego wyboru były odwiedziny na portalu społecznościowym, gdzie na temat marnej jakości dowcipów o Sosnowcu wypowiadali się nawet przedstawiciele władz miasta. - Tak się zaczęło. Kolejnym etapem było wyszukanie memów, bo to one są głównym nośnikiem tego hejtu. Gdy zobaczyliśmy kilkadziesiąt takich obrazków, utwierdziło nas to w przekonaniu, że wybór tematu był właściwy. Potem poszło już jak fala - wspomina Agnieszka Zaręba-Furgol.

Ilość znalezionych memów na temat Sosnowca uczniów mimo wszystko zaskoczyła. Negatywnie, bo hejtu na temat stolicy Zagłębia Dąbrowskiego w internecie, niestety, nie brakuje. Co najlepszego może nas spotkać w Sosnowcu? Podobno autobus do Katowic. Tylko co ciekawego sosnowiczanin może tam zobaczyć... Na podobnym poziomie jest nazwa facebookowego profilu „Zostawcie Krym, weźcie Sosnowiec”, który pojawił się w sieci po rosyjskiej aneksji półwyspu.

Ale Sosnowiec nie jest w tej kwestii osamotniony. Podobną „sympatią” internautów cieszą się m.in. Wałbrzych, a ostatnio Radom. Udało się jednak znaleźć również memy dotyczące pobliskich miast: Będzina, Siewierza i Zawiercia. I również o tym można przeczytać w interaktywnym reportażu.

Memy tworzą jednak najczęściej ci, którzy żadnego z tych miast nie odwiedzali. Gdyby się na to zdecydowali, mogliby poznać ich zalety, a tych nie brakuje.

- Mamy bardzo interesujące miejsca: kościoły, parki, Górkę Środulską. Ma być też tam budowany stadion. Nie zgadzamy się z opiniami, które krążą w internecie - podkreśla Martyna Konopka.

Uczniowie postanowili też dowiedzieć się, co o internetowym hejcie myślą mieszkańcy Sosnowca, dlatego ruszyli w teren. Przed szkołą pytali nauczycieli, rodziców i mieszkańców Zagórza o ich zdanie na ten temat.

- Nikt nie powiedział nam, że jest tu jakoś źle - zaznacza Nikola. - Bardzo miło słuchało się naszych najmłodszych uczniów, którzy mówili, że jest tutaj fajnie, że kochają Sosnowiec za szkołę. To były chyba najbardziej szczere odpowiedzi - dodaje Martyna.
Przygotowany przez uczniów reportaż to nie tylko wypunktowanie antysosnowieckiego hejtu, ale też próba przeciwdziałania złośliwemu obrazowi Sosnowca, wykreowanemu przez memy. Uczniowie „23” mają już na to swoje pomysły.

- Ludzie często hejtują Sosnowiec, bo nie wiedzą, jak tutaj jest, a robią to tylko dlatego, że inni to robią. Gdybyśmy im pokazali, że tutaj jest fajnie i że te hejty są bezpodstawne, to może by przestali. Pokazałabym im Górkę Środulską, różne parki - zastanawia się Nikola. - Sosnowiec to fajne miasto i nie jest takie, jak opisują to memy - dodaje Emil. - Jest takie jak każde inne, a może i lepsze - dopowiada jego koleżanka.

Reportaż przygotowany przez uczniów można zobaczyć na stronie JuniorMedia. Został również udostępniony na fanpage’u szkoły. Uczniowie już myślą o tematach na kolejny reportaż. I mają nadzieję, że więcej osób odwiedzi i polubi ich miasto.

Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.