Sosnowiec: Kolejna faza remontu ul. 3 Maja. Utrudnienia dla kierowców pod Ślimakiem

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Tomasz Szymczyk

Sosnowiec: Kolejna faza remontu ul. 3 Maja. Utrudnienia dla kierowców pod Ślimakiem

Tomasz Szymczyk

Remont ul. 3 Maja w Sosnowcu wkracza w kolejną fazę. Do utrudnień między centrum miasta a Środulą od czwartku dołączy objazd przy Ślimaku.

Od kilku tygodni kierowcy z Sosnowca i całego Zagłębia zmagają się z utrudnieniami związanymi z remontem ul. 3 Maja. Między popularnym „Ślimakiem” a wiaduktem u zbiegu ulic Prusa i Blachnickiego między Środulą a Zagórzem w każdym z kierunków jeździ się dziś jednym pasem, a dodatkowo z użytkowania wyłączone są jezdnie pod węzłami z ul. Narutowicza (w obu kierunkach) i ul. Norwida (w kierunku Zagórza). Od czwartku drogowców spotkać będzie można również pod Ślimakiem, co oznacza sporo dodatkowych utrudnień dla kierowców. Kto ma możliwość, powinien więc przez najbliższy miesiąc wybrać inną drogę.

- Drogowcy zamkną fragment ulicy 3 Maja pod estakadą, a cały ruch będzie się odbywał jezdnią w kierunku Środuli. Już w piątek popołudniu wyłączona została sygnalizacja świetlna w rejonie remontowanej jezdni - mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego Urzędu Miejskiego. - Prace na drodze prowadzącej do centrum Sosnowca potrwają dwa tygodnie, później przez kolejne dwa tygodnie będzie remontowany odcinek prowadzący w kierunku Środuli - dodaje.

Jazda na pamięć w rejonie Ślimaka w ciągu najbliższych tygodni nie będzie najlepszym rozwiązaniem, bo żeby przejechać chociażby z ul. Mościckiego pod dworzec kolejowy, konieczne będzie nadłożenie drogi.

Pomiędzy rejonem skrzyżowania ul. 3 Maja z ul. Żeromskiego a skrzyżowaniem ul. 3 Maja z ul. bpa Śmigielskiego ruch w obu kierunkach odbywać się będzie po jezdni w kierunku Środuli. Od ul. Żeromskiego po drugiej jezdni możliwa będzie tylko jazda wzdłuż Domów Dietlowskich w kierunku Pogoni. Samochody jadące z kierunku centrum miasta i Wawelu w kierunku Pogoni czy z ul. Mościckiego w kierunku dworca będą musiały pojechać ul. 3 Maja w kierunku Środuli i nawrócić w rejonie ul. Żeromskiego. Z kolei, aby skręcić od strony Środuli pod Urząd Miasta czy w ul. Parkową trzeba będzie przed ul. Żeromskiego przejechać przez tory tramwajowe, jechać lewą nitką ul. 3 Maja, nawrócić przy skrzyżowaniu ul. 3 Maja i bpa Śmigielskiego, a następnie skręcić w ul. Mościckiego lub Parkową.

- Utrudnień dla kierowców w centrum Sosnowca już teraz jest sporo. Wiem, że po zakończeniu remontu będzie można jeździć po nowej nawierzchni bez dziur i kolein, ale to główna ulica w mieście, więc zwężenia i objazdy są bardzo odczuwalne - zaznacza Andrzej Nowak, kierowca z Sosnowca.

Warta ponad 24 mln zł przebudowa ulicy 3 Maja ruszyła 4 maja. W ramach prac przebudowana zostanie droga na długości 8 km (w obu kierunkach), na całej szerokości jezdni. Remontowany jest również wiadukt nad ulicą 3 Maja w ciągu ul. Prusa i Blachnickiego, gdzie również obowiązuje zwężenie.

Po zakończeniu prac, które planowane jest na połowę przyszłego roku, jeden z pasów ruchu będzie pełnił funkcję buspasa. Oprócz przebudowy samej drogi powstaną również ścieżki rowerowe, które będą się łączyły z innym projektem, czyli budową 17 km ścieżek rowerowych i wypożyczalni rowerowych. W ramach projektu w ścisłym centrum Sosnowca zrewitalizowane zostaną miejsca postojowe oraz chodniki. Wykonawcą prac Eurovia Polska.

Remontują też w innych miastach Zagłębia:

Ulica Armii Krajowej w Sosnowcu-Kazimierzu Górniczym:
kompleksowa przebudowa wymusiła zamknięcie ulicy między ul. Główną a Juliuszowską, a kierowcy jadący tędy z Dąbrowy Górniczej do Jaworzna muszą nadkładać drogi, bo objazd wyznaczono przez Strzemieszyce. Koszt wszystkich prac to do 6,8 mln zł. Powstanie nie tylko ponad kilometr nowej drogi wraz z odprowadzeniem wody deszczowej, ale także chodnik, ścieżka rowerowa oraz ledowe oświetlenie ulicy. Roboty potrwają do końca roku.

Ulica Nowopogońska w Czeladzi-Piaskach:
Prace trwają na odcinku między skrzyżowaniami Nowopogoń-skiej z ul. Zwycięstwa i Wiejską a ul. Francuską i 27 Stycznia. Wartość projektu to ponad 3 miliony złotych. Oprócz tego Czeladź z budżetu miejskiego dołoży 919 tysięcy 582 złotych. Obok robót drogowych wykonana zostanie również przebudowa oświetlenia ulicznego wraz z przekładką sieci energetycznej. Realizacja inwestycji planowana jest do października tego roku.

Ulica Piłsudskiego w Dąbrowie Gór. Gołonogu:
Trwa remont wiaduktu nad torami kolejowymi przed Hutą Katowice w Gołonogu. Samochody jadą tutaj jednym pasem, z kolei na skrzyżowaniu na Tworzniu wyłączono sygnalizację świetlną i zorganizowano tymczasowe rondo. Początkowo miasto zarezerwowało w budżecie na przebudowę i remont wiaduktu ponad 10 mln zł, ale okazało się, że wykonawca zmieści się w kwocie 5,5 mln zł.

Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.