Sosnowiec: Modrzejowska, dziś pełna banków ma się zmienić. Ale jak?

Czytaj dalej
Tomasz Szymczyk

Sosnowiec: Modrzejowska, dziś pełna banków ma się zmienić. Ale jak?

Tomasz Szymczyk

Modrzejowska w Sosnowcu idzie do remontu. Wczoraj na ulicy Modrzejowskiej w centrum Sosnowca ustawiono znaki informujące o rozpoczynającym się remoncie. Dziś zacznie się rwanie starej betonowej kostki. To trzecia jej duża przebudowa na przestrzeni dziejów. Czy będzie tą, która zmieni jej charakter? Modrzejowska dziś pełna jest bowiem banków i sklepów. Sosnowiczanie głównie tędy przechodzą idąc do pracy czy na przystanek autobusowy i tramwajowy.

Prace na Modrzejowskiej od dziś do grudnia. I co dalej?

Wczoraj na ulicy Modrzejowskiej w centrum Sosnowca ustawiono znaki informujące o rozpoczynającym się tutaj remoncie. Dziś zacznie się rwanie starej betonowej kostki, którą zastąpią granitowe płyty. Będzie to jednak tylko niewielka część remontu ulicy, bo pod ziemią pojawią się tu nowe instalacje i sieć centralnego ogrzewania, do której podłączać się będą mogli mieszkańcy okolicznych kamienic. To zmniejszy uciążliwość niskiej emisji w centrum Sosnowca. Na górze zaś po zakończeniu prac zobaczymy nowe ławki, fontannę i prawdziwe drzewa (lipy srebrzyste) posadzone nie w donicach, a w ziemi, choć w specjalnych koszach tak, by nie niszczyły schowanych pod nawierzchnią instalacji.


Sosnowiec: Modrzejowska, dziś pełna banków ma się zmienić. Ale jak?

Prace rozpoczynają się od strony ulicy Kościelnej. Bo do remontu idzie odcinek między właśnie Kościelną a Warszawską. Co z drugim, tym między Kościelną a ulicą Małachowskiego?

- W tej chwili nie mamy takich planów, przynajmniej w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat. Na razie skupiamy się na tym pierwszym odcinku - mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego.

Modrzejowska to jedna z pierwszych ulic, które w II połowie XX wieku wyznaczono w rodzącym się wówczas przy dworcu kolejowym, centrum stolicy Zagłębia Dąbrowskiego.

To trzecia jej duża przebudowa na przestrzeni dziejów. Czy będzie tą, która zmieni jej charakter? Modrzejowska dziś pełna jest bowiem banków i sklepów. Sosnowiczanie głównie tędy przechodzą idąc do pracy czy na przystanek autobusowy i tramwajowy.

- Tak naprawdę, jeśli ktoś nie ma potrzeby, żeby zajrzeć do któregoś ze sklepów czy nie spotka po drodze kogoś znajomego, to rzadko się tutaj zatrzymuje - potwierdza Kuba, mieszkaniec centrum Sosnowca. - Co można by tu zmienić? Na pewno tchnąć na Modrzejowską trochę życia - dodaje sosnowiczanin.

Jak się dowiadujemy, o promocji Modrzejowskiej po remoncie w gmachu przy al. Zwycięstwa jeszcze nie rozmawiano. Przy Modrzejowskiej miejska kamienica jest, co prawda, aż jedna, ale po zakończeniu modernizacji przydałyby się działania promujące odnowioną ulicę.

- Remont Modrzejowskiej to kolejne prace wpisujące się w rewitalizację centrum Sosnowca. Chcemy, żeby to była wizytówka miasta - podkreśla Michał Mercik, naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta sosnowieckiego Urzędu Miejskiego, który uważa, że przyszłe funkcje Modrzejowskiej powinni określić sami mieszkańcy. Podobnie jak to się stało w przypadku ulicy Mariackiej w Katowicach.

- Czas pokaże, czy będzie to deptak, czy ulica będzie pełnić inne funkcje. Po modernizacji piłka będzie po stronie właścicieli kamienic, którzy będą decydować o rodzaju prowadzonej w ich budynkach działalności. Na pewno każdy pomysł ożywienia tej ulicy będzie przez miasto wspierany. Trzeba jednak pamiętać, że Modrzejowska nigdy nie była ulicą rozrywkową, a zawsze handlową - mówi Michał Mercik.

Planowane prace na Modrzejowskiej to tylko część zmian planowanych przez urzędników w centrum Sosnowca. Przy ul. Szklarnianej kończy się z kolei modernizacja miejskiego targowiska, w ramach której kupcy wyremontowali swoje kioski, zaś miasto zajęło się wymianą nawierzchni. W perspektywie jest również przebudowa placu przed dworcem kolejowym.

Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.