Sosnowiec: od 19 sierpnia objazdy. Wybudują rondo na Ostrogórskiej i Jagiellońskiej ZDJĘCIA, MAPKA OBJAZDÓW

Czytaj dalej
Fot. K. Trojok, mat. UM Sosnowiec
Piotr Sobierajski

Sosnowiec: od 19 sierpnia objazdy. Wybudują rondo na Ostrogórskiej i Jagiellońskiej ZDJĘCIA, MAPKA OBJAZDÓW

Piotr Sobierajski

Za kilka dni rozpocznie się kolejna duża inwestycja drogowa w Sosnowcu. To budowa nowego ronda w miejscu obecnego skrzyżowania ulic Ostrogórskiej i Jagiellońskiej. Kierowcy muszą przygotować się na spore utrudnienia w jeździe i objazdy.

Jak zapowiadają miejskie władze to ma być ekspresowa inwestycja, ponieważ wykonawca ma czas na całość prac tylko do grudnia 2019 roku. Umowa z wykonawcą, firmą Berger Bau, podpisana została w poniedziałek 5 sierpnia w Urzędzie Miejskim.

Ponad tysiąc samochodów jedzie tędy na godzinę

Ulica Ostrogórska to główna arteria, którą wybierają kierowcy poruszający się pomiędzy Sosnowcem a Mysłowicami oraz osiedlem Naftowa.

– W godzinach szczytu przejeżdża tędy ponad 1100 samochodów na godzinę. Obecna sygnalizacja świetlna oraz układ drogi sprawiają, że coraz trudniej tędy przejechać. Teraz w miejsce skrzyżowania w kształcie litery „T”, pojawi się rondo z trzema wlotami – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Oprócz samego skrzyżowania przebudową objęty zostanie blisko 400-metrowy odcinek ulicy Ostrogórskiej (kilkadziesiąt metrów przed rondem i cały odcinek do przejazdu kolejowego). Poprawi się również bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, ponieważ przejścia i przejazdy dla rowerów będą dodatkowo oświetlone i wyposażone w tzw. azyle, które uspokoją ruch samochodowy.

W ramach przebudowy wybudowany zostanie również fragment drogi rowerowej, która połączy bulwary Czarnej Przemszy z ulicą Jagiellońską.

- Z kolei w rejonie ogródków działkowych powstanie kilkadziesiąt miejsc parkingowych, aby działkowcy mogli bezpiecznie zostawić swoje samochody. Kilka kolejnych miejsc postojowych przybędzie po drugiej stronie ulicy. Nowością będzie również zatoczka do kontroli drogowych, która powstanie na wniosek policji – dodaje Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta odpowiedzialny m.in. za miejskie inwestycje.

Przebudowana zostanie również sieć urządzeń infrastruktury technicznej, kolidującej z planowanym przedsięwzięciem. Prace obejmą między sieci kanalizacji deszczowej, sieci elektrycznych, oświetlenia ulicznego, sieci teletechnicznych, sieci wodociągowej oraz sieci gazowej.

Objazd ulicą Naftową. Prace będą kosztować 5,4 mln zł

Cała inwestycja, na którą wykonawca - firma Berger Bau - udzieli 7-letniej gwarancji, jest warta 5,4 miliona złotych. Miasto otrzymało 2,4 mln zł dofinansowania z rezerwy subwencji ogólnej Ministra Finansów.
Ze względu na duże tempo prac, skrzyżowanie ulic Ostrogórskiej i Jagiellońskiej będzie całkowicie wyłączone z użytkowania, a ruch samochodowy będzie poprowadzony za nieco ponad tydzień objazdem, głównie z wykorzystaniem ulicy Naftowej.

– Planujemy zamknięcie skrzyżowania 19 sierpnia, wcześniej cały teren zostanie odpowiednio oznakowany. Czasu jest niewiele, ale o termin realizacji jestem spokojny – podkreślał podczas podpisania umowy Michał Sarańczak, dyrektor oddziału firmy Berger Bau w Chrzanowie.

W kolejnych latach planowane są jeszcze dwa dalsze etapy przebudowy ulicy Ostrogórskiej: od przejazdu kolejowego do granicy z Mysłowicami (etap II) i od nowego ronda do ronda Zagłębia Dąbrowskiego (etap III).

Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.