Sosnowiec: przetarg na nowe Egzotarium unieważniony. Co dalej? WIZUALIZACJE

Czytaj dalej
Fot. mat. UM Sosnowiec
Anna Dziedzic

Sosnowiec: przetarg na nowe Egzotarium unieważniony. Co dalej? WIZUALIZACJE

Anna Dziedzic

Sosnowiec unieważnił właśnie przetarg na budowę nowego Egzotarium. Najtańsza oferta przewyższała budżet o ponad 50 mln zł, a najdroższa o 90 mln. Czy to oznacza koniec marzeń o nowej wizytówce miasta? Urzędnicy zapowiadają nowy przetarg.

Dla Sosnowca budowa nowego Centrum Edukacji Ekologicznej-Egzotarium jest obecnie jedną z kilku priorytetowych inwestycji. I właśnie jako priorytetowa, miała się stać w ciągu kilku najbliższych lat wizytówką miasta.

Miała też zastąpić stare, niefunkcjonalne Egzotarium, jakie od 1956 roku istnieje w niezmiennej formie do dziś. Stare, 80-letnie palmy i fikusy nie mieszczą się już pod przestarzałą konstrukcją Egzotarium. Budowa nowego obiektu jest więc koniecznością.

Sosnowiec otrzymał 15,3 mln zł dofinansowania na budowę Centrum Edukacji Ekologicznej - Egzotarium oraz zagospodarowanie terenów Parku Tysiąclecia przy ulicy Baczyńskiego. Na przebudowę Egzotarium miasto planowało wydać 30 mln złotych. Otwarcie ofert przetargowych mocno jednak zaskoczyło urzędników.

W sumie w przetargu oferty złożyło pięć firm, chcących wybudować nowoczesny pawilon. Przedsiębiorstwo Budowlane „DOMBUD” SA chciało wybudować Egzotarium za 110, 2 mln zł, BPBP SA za 108,2 mln zł, konsorcjum firm NDI za 120,6 mln zł, ERBUD SA za 81,1 mln zł oraz Przedsiębiorstwo Inżynieryjno- Budowlane BUDECON SA za 120 mln zł. Najdroższa oferta przekracza budżet o 90 mln zł, a najtańsza o 50 mln zł.

W uzasadnieniu unieważnienia przetargu, podpisanym przez Michała Zastrzeżyńskiego, zastępcę prezydenta Sosnowca, czytamy, że kwota jaką zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie tego zamówienia, odczytana podczas otwarcia ofert, wynosi 29 mln 585 tys. 600 zł i zamawiający nie ma możliwości jej zwiększenia.

Czy w związku z tym plany budowy nowej palmiarni w Sosnowcu trafią teraz do lamusa na kilka kolejnych lat?

- Absolutnie nie odkładamy tego projektu - zapewnił nas wczoraj Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego Urzędu Miejskiego. - Jest dla nas priorytetem. Dlatego nowy przetarg pojawi się w ciągu najbliższych dni - dodaje Łysy.

Przypomnijmy. Nowe Egzo-tarium zaplanowano z rozmachem. Ma się zmienić w Centrum Edukacji Ekologicznej-Egzotarium. W założeniu ma zachować dziedzictwo historyczne oraz kolekcje prezentowane dotychczas w tym miejscu, jednocześnie rozszerzając zakres swojej działalności.

Prace powinny zakończyć się po dwóch latach od rozpoczęcia robót. Początkowo planowano, że zakończa się maksymalnie w 2023 roku. Teraz te plany mogą się jeszcze zmienić.

Anna Dziedzic

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.