Kacper Jurkiewicz

Sosnowiec: rekolekcje na You Tube prowadzi ksiądz Andrzej Cieślik, proboszcz parafii św. Joachima w Sosnowcu.

Sosnowiec: rekolekcje na You Tube prowadzi ksiądz Andrzej Cieślik, proboszcz parafii św. Joachima w Sosnowcu. Fot. Kanał YT ks. Cieślika
Kacper Jurkiewicz

Pomimo trudnej sytuacji, z którą zmagamy się w kraju, wierni chcą uczestniczyć w nabożeństwach. Jest to dla nich szczególnie ważne teraz, przed Wielkanocą. Obecnie powinny się odbywać rekolekcje. Ksiądz Andrzej Cieślik z Sosnowca przygotował międzyparafialne rekolekcje wideo.

Podczas nabożeństw w kościele może przebywać tylko maksymalnie pięć osób, oprócz osoby odprawiającej mszę świętą. Na rekolekcjach gromadzą się zwykle dziesiątki parafian w różnym wieku, dlatego też ich przeprowadzenie w „normalnych” warunkach jest niemożliwe. Jednak nie oznacza to, że rekolekcje się nie odbywają. Sposób na nie znaleziono np. w Sosnowcu.

To są wyjątkowe rekolekcje

- Miałem poprowadzić rekolekcje w parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Sosnowcu - Juliuszu, jednak ze względu na obecną sytuację nie jest to możliwe. W związku z tym nagraliśmy rekolekcje, które można obejrzeć np. na You Tube - mówi ksiądz Andrzej Cieślik, proboszcz parafii św. Joachima w Sosnowcu.

Większość wiernych nie może wziąć udziału w mszach. Zatem nagranie międzyparafialnych rekolekcji wydaje się być dobrym krokiem, gdyż mamy z kapłanem i jego słowami kontakt wirtualny. Podczas rekolekcji porusza się zwykle trudne tematy m.in. śmierci, piekła czy sądu ostatecznego.

- Jednak na przekór tej smutnej rzeczywistości w której obecnie żyjemy, chcemy podejść do tych trudnych tematów w inny sposób, nieść optymistyczne przesłanie - dodaje ks. Andrzej Cieślik.

Dwa pierwsze rozważania rekolekcyjne są już na internecie. Kolejny filmik można obejrzeć już dziś, w środę 1 kwietnia.

Wideo rekolekcyjne zostało nagrane w dwóch miejscach - w parafii św. Joachima oraz w parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych. Księdza Andrzeja Cieślika wsparł m.in. ksiądz Jarosław Kwiecień. Obaj są kolegami z seminarium.

Ksiądz proboszcz Andrzej Cieślik nagrywa swoje kazania i umieszcza na swoim kanale w serwisie You Tube. Wierni go słuchają i oglądają. Być może uda się zorganizować także transmisję mszy z parafii św. Joachima w Sosnowcu.

- Zastanawiamy się na bieżąco nad tym jak to wszystko będzie wyglądało. Być może żaden wierny nie będzie mógł wziąć udział w Triduum Paschalnym. Jeśli będzie to technicznie możliwe, może uda nam się przeprowadzić transmisję z uroczystości - mówi ks. Andrzej Cieślik.

W sobotę w parafii św. Joachima ma odbywać się spowiedź od godz. 9 do 18. Wierni będą mogli wchodzić pojedynczo do budynku przy kościele (dawna kaplica przedpogrzebowa), by prosić o przebaczenie za grzechy.

Diecezja kupiła sprzęt dla szpitala

Tymczasem diecezja sosnowiecka decyzją biskupa ordynariusza ks. Grzegorza Kaszaka , konkretnie wsparła Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Diecezja kupiła dla placówki system centralnego monitorowania Vista 120 CMS. Kosztował 44 tysiące złotych. Inicjatywa wyszła od biskupa Kaszaka.

- W miarę naszych możliwości chcemy przyjść z konkretną pomocą służbie zdrowia - mówi Biskup Kaszak. - Zdajemy sobie sprawę jak bardzo lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, salowe i wszyscy pracownicy medyczni poświęcają się dla nas w tym niełatwym i groźnym czasie epidemii - dodaje.

Na początku biskup Kaszak chciał wesprzeć szpital, kupując respirator, jednak doktor Alicja Cegłowska, poinformowała, że szpital w Sosnowcu bardziej potrzebuje obecnie systemu centralnego monitorowania Vista.

Centrala Vista to specjalistyczne urządzenie do ratowania życia. Umożliwia centralne monitorowanie przyłóżkowe parametrów życiowych do 64 pacjentów jednocześnie. Pozwala na m.in. ustawienie granic alarmowych w poszczególnych monitorach pacjenta, uruchamia pomiar ciśnienia, zapamiętuje odczyty z ostatnich 240 godzin. Posiada także funkcje kalkulatora lekowego, parametrów wentylacyjnych i nerkowych.

Kacper Jurkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.