Tomasz Szymczyk, Piotr Sobierajski

Sosnowiec: śródmieście jest w remoncie. A w Dąbrowie?

Wykop na ulicy Modrzejowskiej jest prowadzony od strony ul. Kościelnej w kierunku Targowej Wykop na ulicy Modrzejowskiej jest prowadzony od strony ul. Kościelnej w kierunku Targowej
Tomasz Szymczyk, Piotr Sobierajski

Trwa remont ul. Modrzejowskiej w centrum Sosnowca. Powstanie tu ciepłociąg. Modrzejowską wyremontowano też w Będzinie. Dąbrowa zaś prace planuje.

Śródmieścia miast są ich wizytówkami, dlatego warto o nie dbać. Sosnowieckie jest dziś całe rozkopane, ale w efekcie ma stać się nie tylko ładniejsze, ale także bardziej funkcjonalne.

Tymczasem w sąsiedniej Dąbrowie Górniczej trwa ustalanie, jak ma zmienić się teren po byłej Fabryce Obrabiarek DEFUM, gdzie w ramach projektu Fabryka Pełna Życia powstanie nowe śródmieście. Co ciekawe, miasto ma też plany wobec ul. 3 Maja, która od lat uważana jest za najbardziej reprezentacyjną, choć w ostatnich latach wyraźnie podupadła, będąc zdominowaną przez agencje finansowe i salony gier.

W centrum Sosnowca wykop, w którym układane są nowe instalacje, sięga od ul. Kościelnej za ul. Dekerta. Wykop znajduje się na środku ulicy, a po bokach pozostawione zostały przejścia dla pieszych.

- Remontujemy Modrzejowską, bo to jedna z najważniejszych ulic w Sosnowcu - mówi Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. - Od poprzedniej modernizacji minęło już kilkanaście lat, a takie miejsce powinno być wizytówką miasta. Również ekologiczną, bo dzięki instalowanej tu sieci ciepłowniczej uda się zlikwidować problem smogu w ścisłym centrum, a nowa instalacja wodociągowa rozwiąże pojawiający się czasem problem odoru - dodaje Łysy

Prace toczą się zgodnie z planem. Remont Modrzejowskiej ma potrwać do końca roku. Po zakończeniu prac będzie nowa nawierzchnia drogi, nowe oświetlenie, elementy małej architektury i fontanna. Na ulicę wrócą też drzewa, które zostaną posadzone w specjalnych koszach tak, by ich korzenie nie rozsadzały nowych instalacji.

To nie pierwszy remont Modrzejowskiej w Zagłębiu, bo kilka lat temu wyremontowana została ulica o tej samej nazwie w Będzinie. W 2013 r. miasto wyremontowało jej odcinek od al. Kołłątaja do pl. Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Przebudowano m.in. sieć kanalizacyjną, a ulica zyskała nową nawierzchnię i miejsca parkingowe.

Będzinianie mają także do dyspozycji wyremontowany pl. 3 Maja, który dziś jest w tym mieście namiastką rynku. Bo rynki w ostatnich latach wyremontowano m.in. w Czeladzi i Jaworznie. Z tego ostatniego udało się usunąć ruch samochodowy, a mieszkańcy zyskali przestrzeń, w której spędzać mogą wolny czas.

Z kolei w Dąbrowie Górniczej wiele dzieje się dziś na terenie byłej Fabryki Obrabiarek DEFUM, gdzie za dwa, trzy lata ma wyrosnąć funkcjonalne śródmieście, zastępujące rynek. Jak się właśnie okazało, miasto powraca też do planów gruntownych zmian na ul. 3 Maja, która jest naturalnym, głównym deptakiem w centrum.

- To fakt, że ta ulica kiedyś tętniła życiem, a teraz trochę podupadła. Nie zapominamy jednak o niej - deklaruje Bartosz Matylewicz, rzecznik Urzędu Miejskiego w Dąbrowie. - Razem z pozytywnymi zmianami na terenach za Pałacem Kultury Zagłębia, gdzie przygotujemy przestrzeń przyjazną mieszkańcom, będziemy zmieniać ul. 3 Maja. Wkrótce planujemy konsultacje z mieszkańcami, by powiedzieli nam, czego oczekują - zapowiada Matylewicz.

Tomasz Szymczyk, Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.