Sosnowiec: ulgi podatkowe w zamian za nowe miejsca pracy 2019. Nowa uchwała rady miejskiej

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Anna Dziedzic

Sosnowiec: ulgi podatkowe w zamian za nowe miejsca pracy 2019. Nowa uchwała rady miejskiej

Anna Dziedzic

Sosnowiec wprowadził przepisy, które pozwalają pracodawcom skorzystać ze zwolnień podatkowych od nieruchomości w zamian za oferowanie pracownikom wyższych pensji. Są już pierwsi chętni. W mieście przybywa też dużych pracodawców, którzy rekrutują na potęgę.

Są już pierwsi pracodawcy, którzy chcieliby w Sosnowcu skorzystać ze zwolnień podatkowych, w zamian za stworzenie u siebie w firmie dobrze płatnych miejsc pracy. To możliwe, po wprowadzeniu w ubiegłym tygodniu lokalnych przepisów, przyjętych przez Radę Miejską.

- Nie dalej jak we wtorek, zgłosił się do mnie przedstawiciel jednej z firm w branży motoryzacyjnej, bardzo zainteresowany skorzystaniem z tych przepisów. Odesłałem go po szczegóły do naczelnika odpowiedniego wydziału. To świadczy o tym, że jest zainteresowanie pracodawców - powiedział nam wczoraj Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Chęciński przyznaje, że miasto nie było pierwszym, które wprowadziło zasadę zwolnień podatkowych za tworzenie dobrze płatnych miejsc pracy.

- Bodajże Częstochowa była pierwsza, my jednak podnieśliśmy nieco stawkę pensji wymaganej dla ludzi, zatrudnianych w firmie korzystającej z ulg - dodaje prezydent.

Sosnowiec. Ulga dla pracodawcy na dwa lata

Przypomnijmy, ulga w podatku od nieruchomości przysługuje pracodawcy który, musi stworzyć co najmniej jedno tzw. wysokojakościowe miejsce pracy w ciągu dwóch lat od dnia zgłoszenia. Mają to być miejsca pracy dla osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy z wynagrodzeniem wynoszącym przynajmniej 200 procent minimalnego wynagrodzenia w Polsce.

Wielkim pracodawcom coraz trudniej znaleźć dobrych pracowników na sosnowieckim rynku pracy. Od kilku lat rekrutuje ich regularnie np. firma Amazon, która zatrudnia obecnie około trzech tysięcy ludzi. Takich pracodawców jest w mieście sporo, bo firmy zajmujące się magazynowaniem i logistyką towarów chętnie lokują swoje magazyny przy trasach S1 czy S86.

W ostatnich dniach wielką kampanię rekrutacyjną rozpoczęła też firma DHL Supply Chain, która planuje zatrudnić tu 300 osób. Twarzą kampanii jest m.in. Robert Lewandowski. Billboardy z jego podobizną, na ulicach Sosnowca, zachęcają do pracy w DHL Supply Chain.

Miejscem pracy jest centrum logistyczne Hillwood, które stanęło przy trasie S86 w miejscu wyburzonego centrum handlowego. Jednak w przypadku DHL raczej nie ma szans na ulgę podatkową z tytułu tworzenia wysokojakościowych miejsc pracy, bo firma nie jest właścicielem hali, a jedynie świadczy w niej usługi.

DHL szuka magazynierów i operatorów wózków

Kto może liczyć na pracę w sosnowieckim DHL-u? Najwięcej miejsc przewidziano dla magazynierów i operatorów wózków widłowych, zarówno dla tych niskiego jak i wysokiego składowania.

Jak informuje firma - każdy pracownik podpisuje umowę na pełny etat, a poza wynagrodzeniem otrzymuje też dodatkowe benefity. Może liczyć na premie, prywatną opiekę medyczną, korzystać z karty MultiSport, pozwalającej na dofinansowanie basenu czy siłowni. Firma zapewnia również wczasy pod gruszą i możliwość grupowego ubezpieczenia. DHL ma siedzibę w halach Hillwood Zagłębie. Będzie tam świadczyć usługi magazynowe dla klientów.

Anna Dziedzic

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.