Sosnowiec: ulgi podatkowe w zamian za nowe miejsca pracy 2019. Nowa uchwała rady miejskiej

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Anna Dziedzic

Sosnowiec: ulgi podatkowe w zamian za nowe miejsca pracy 2019. Nowa uchwała rady miejskiej

Anna Dziedzic

Sosnowiec wprowadził przepisy, które pozwalają pracodawcom skorzystać ze zwolnień podatkowych od nieruchomości w zamian za oferowanie pracownikom wyższych pensji. Są już pierwsi chętni. W mieście przybywa też dużych pracodawców, którzy rekrutują na potęgę.

Są już pierwsi pracodawcy, którzy chcieliby w Sosnowcu skorzystać ze zwolnień podatkowych, w zamian za stworzenie u siebie w firmie dobrze płatnych miejsc pracy. To możliwe, po wprowadzeniu w ubiegłym tygodniu lokalnych przepisów, przyjętych przez Radę Miejską.

- Nie dalej jak we wtorek, zgłosił się do mnie przedstawiciel jednej z firm w branży motoryzacyjnej, bardzo zainteresowany skorzystaniem z tych przepisów. Odesłałem go po szczegóły do naczelnika odpowiedniego wydziału. To świadczy o tym, że jest zainteresowanie pracodawców - powiedział nam wczoraj Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Chęciński przyznaje, że miasto nie było pierwszym, które wprowadziło zasadę zwolnień podatkowych za tworzenie dobrze płatnych miejsc pracy.

- Bodajże Częstochowa była pierwsza, my jednak podnieśliśmy nieco stawkę pensji wymaganej dla ludzi, zatrudnianych w firmie korzystającej z ulg - dodaje prezydent.

Sosnowiec. Ulga dla pracodawcy na dwa lata

Przypomnijmy, ulga w podatku od nieruchomości przysługuje pracodawcy który, musi stworzyć co najmniej jedno tzw. wysokojakościowe miejsce pracy w ciągu dwóch lat od dnia zgłoszenia. Mają to być miejsca pracy dla osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy z wynagrodzeniem wynoszącym przynajmniej 200 procent minimalnego wynagrodzenia w Polsce.

Wielkim pracodawcom coraz trudniej znaleźć dobrych pracowników na sosnowieckim rynku pracy. Od kilku lat rekrutuje ich regularnie np. firma Amazon, która zatrudnia obecnie około trzech tysięcy ludzi. Takich pracodawców jest w mieście sporo, bo firmy zajmujące się magazynowaniem i logistyką towarów chętnie lokują swoje magazyny przy trasach S1 czy S86.

W ostatnich dniach wielką kampanię rekrutacyjną rozpoczęła też firma DHL Supply Chain, która planuje zatrudnić tu 300 osób. Twarzą kampanii jest m.in. Robert Lewandowski. Billboardy z jego podobizną, na ulicach Sosnowca, zachęcają do pracy w DHL Supply Chain.

Miejscem pracy jest centrum logistyczne Hillwood, które stanęło przy trasie S86 w miejscu wyburzonego centrum handlowego. Jednak w przypadku DHL raczej nie ma szans na ulgę podatkową z tytułu tworzenia wysokojakościowych miejsc pracy, bo firma nie jest właścicielem hali, a jedynie świadczy w niej usługi.

DHL szuka magazynierów i operatorów wózków

Kto może liczyć na pracę w sosnowieckim DHL-u? Najwięcej miejsc przewidziano dla magazynierów i operatorów wózków widłowych, zarówno dla tych niskiego jak i wysokiego składowania.

Jak informuje firma - każdy pracownik podpisuje umowę na pełny etat, a poza wynagrodzeniem otrzymuje też dodatkowe benefity. Może liczyć na premie, prywatną opiekę medyczną, korzystać z karty MultiSport, pozwalającej na dofinansowanie basenu czy siłowni. Firma zapewnia również wczasy pod gruszą i możliwość grupowego ubezpieczenia. DHL ma siedzibę w halach Hillwood Zagłębie. Będzie tam świadczyć usługi magazynowe dla klientów.

Anna Dziedzic

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.