Tomasz Szymczyk

Sosnowiec: Zamiast zwykłego parku, ogród botaniczny za żywopłotem

To jedna z wizualizacji sosnowieckiego Egzotarium przygotowana przez krakowską pracownię ARUP Fot. Mat. Pras. To jedna z wizualizacji sosnowieckiego Egzotarium przygotowana przez krakowską pracownię ARUP
Tomasz Szymczyk

Trwają prace projektowe dotyczące przebudowy sosnowieckiego Egzotarium. Zmienić się ma nie tylko palmiarnia, ale też całe jej otoczenie.

- Ogród botaniczny będzie funkcjonalnie połączony z Centrum Edukacji Ekologicznej, które powstanie w Egzotarium, dzięki czemu zostanie stworzona możliwość organizowania zajęć terenowych - mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. - Bogactwo nasadzeń i uporządkowanie roślin w kolekcjach tematycznych, a także bliskość laboratoriów w Centrum Edukacji Ekologicznej ożywi ogród i pozwoli na nawiązanie współpracy ze szkołami, ośrodkami naukowymi i kołami hobbystycznymi. Pozwoli także mieszkańcom na aktywne spędzanie czasu w ogrodzie - dodaje.

.

Zgodnie z założeniami, ogród ma zostać otoczony wysokimi ścianami w formie żywopłotów. Powstaną też oczka wodne. Zamontowane będzie nowoczesne oświetlenie, ławki i tablice informacyjne. Wśród kolekcji, które mają być zaprezentowane w Sosnowcu mają być m.in. buczyna karpacka, grąd środkowoeuropejski, subatlantycki bór sosnowy, łęgi czy murawy kserotermiczne.

W dalszej części:

 • Bulwary przy Stadionie Ludowym
 • Jakie zmiany będą w czeladzkim parku Grabek
 • Wizualizacje Egzotarium po przebudowie
Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.