Sosnowiecki Szpital Miejski ma nowy blok operacyjny na prawie 45 milionów złotych. Dziś został otwarty

Czytaj dalej
Fot. AD
Anna Dziedzic

Sosnowiecki Szpital Miejski ma nowy blok operacyjny na prawie 45 milionów złotych. Dziś został otwarty

Anna Dziedzic

Wczoraj uroczyście oddano do użytku, budowany od dwóch lat, nowy blok operacyjny sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. W przyszłym tygodniu ma się tam odbyć pierwsza planowana operacja.

To wielki dzień dla szpitala Miejskiego w Sosnowcu. Nowoczesny i co ważne - nowy obiekt w ciągu dwóch lat wybudowała firma Warbud. Zaprojektowało go biuro architektoniczne Gorgoń. W budynku na parterze mieści się Oddział Intensywnej Opieki Medycznej i szpitalne poradnie. Na piętrze nowoczesny sześciosalowy blok operacyjny dla oddziałów chirurgii, ortopedii, urologii, ginekologii i otolaryngologii.

Możliwe transmisje operacji

- Na parterze znajduje się także sala audiowizualna. To ważne, gdy myślimy też o szkoleniu młodych lekarzy. Każda sala operacyjna ma odpowiednie wyposażenie sprzętowe, kamery i odpowiednie nagłośnienie konieczne do tego, by operacje odbywające się na bloku operacyjnym, mogły być transmitowane i oglądane właśnie w tej sali audiowizualnej - mówił podczas wczorajszego uroczystego otwarcia bloku operacyjnego Artur Nowak, prezes spółki Szpital Miejski w Sosnowcu.

Sosnowiecki Szpital Miejski to całkiem spory obiekt, dysponuje pond 600 łóżkami dla pacjentów.

Rocznie wykonuje się tu ponad 3,5 tysiąca większych zabiegów chirurgicznych oraz około 1500 mniejszych zabiegów, najczęściej przy użyciu laparoskopii i endoskopii.

- Chcemy żeby te mniejsze , także odbywały się na salach operacyjnych - dodaje prezes Nowak.

Klimatyzacja, wentylacja, nowa sieć

Sale nowego bloku operacyjnego są doskonale wyposażone, mają swoją samodzielną klimatyzację, wentylację. Są monitorowane także po względem wilgotności powietrza, ciśnienia. Powstała nowa rozdzielnia prądu, nowa sieć, nowe zbiorniki gazów medycznych. Wszystko jest oczywiście połączone ze starszą częścią szpitala.

- To jest kolejny przykład tego, że gdy buduje się coś od podstaw, można to zrobić bez większych problemów. Zmian w tym, co zaplanowaliśmy - mówił Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, dziękując wszystkim zaangażowanym w budowę obiektu.

- Jestem przekonany, że tego obiektu będą nam w kraju zazdrościć – przyznał dr n. med. Bogdan Wójcik, ordynator oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu z Pododdziałem Chirurgii Artroskopowej w Szpitalu Miejskim w Sosnowcu.

Nowe sale operacyjne i cały bok poświęcili kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu Mariusz Karaś oraz ks. Mikołaj Dziewiatowski z parafii prawosławnej w Sosnowcu.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:Uczniowie piszą, a nauczyciele płaczą HITY SZKOLNYCH KLASÓWEKSkandaliczna impreza z modelkami w klubie w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIATOP10 najbardziej wkurzających zachowań plażowiczów ZDJĘCIAStrzeż się tych miejsc. To nie są autostopowiczki. Gdzie stoją? ZDJĘCIANajdziwniejsze polskie nazwiska ZOBACZ LISTE Padniesz ze śmiechuCzy umiesz mówić po zagłębiowsku? Sprawdź się! ROZWIĄŻ QUIZKalendarz sportowy 2018: Piękne ciała nagich sportowców ZDJĘCIAUczysz się języka śląskiego? Oto bardzo mylące słowaPolska Lara Croft, żona byłego piłkarza Górnika Zabrze ZDJĘCIASamorządowiec Roku - gala Dziennika Zachodniego

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Anna Dziedzic

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.