Anna Dziedzic

Sosnowieckie Egzotarium szykuje się do przeprowadzki

Egzotarium w Sosnowcu otwarto w 1956 roku. Rośnie tutaj ok. 3 tysiące roślin reprezentujących ok. 600 gatunków Fot. Marzena Bugała-Azarko Egzotarium w Sosnowcu otwarto w 1956 roku. Rośnie tutaj ok. 3 tysiące roślin reprezentujących ok. 600 gatunków
Anna Dziedzic

Osiemdziesięcioletnie palmy i fikusy to w sosnowieckim Egzotarium najstarsze rosnące tam rośliny. Od lat przycinane, uporczywie pną się ku górze, zatrzymując się na szklanym suficie. Za kilka lat wszystkie trafią do nowego obiektu, który zastąpi obecne Egzotarium z 1956 roku. Do 13 listopada firmy zainteresowane jego budową mogą składać oferty w przetargu.

Sosnowieckie Egzotarium to wyjątkowe miejsce. Rośnie tu w sumie około trzech tysięcy roślin z około 600 różnych gatunków. Niektóre są tu od otwarcia Egzotarium, czyli od 1956 roku. Do tych roślin należy ficus utilis. To jedna z najwyższych roślin, a właściwie drzew, w Egzotarium. Tuż obok niego rośnie palma latania borbonica. Przechylona do światła. Podobnie jak fikus ledwie mieści się w najwyższym punkcie szklanego pawilonu.

- Fikus pochodzi z Afryki. To jedna ze starszych gatunkowo roślin w naszym Egzotarium - mówi Sebastian Kulawiak, specjalista od pielęgnacji roślin w Egzotarium. - Ma około 80 lat. Gdy w 1956 roku otwierano Egzotarium, te rośliny trafiły tu już duże, mając około dziesięciu, piętnastu lat. Podobnie palma - opowiada Sebastian Kulawiak, który kończył studia ogrodnicze ze specjalizacją rośliny ozdobne.

Fikus i palma nie są jedynymi tak wysokimi roślinami w Egzotarium. W 2012 roku trzeba było rozebrać tu kawałek dachu, bo zaczęła kwitnąć agawa sizalowa. W Sosnowcu ta roślina zakwitła po raz pierwszy od ponad trzydziestu lat. Niestety, gdyby nie usunięcie szklanych elementów dachu kwiaty nie mogłyby się rozwinąć. Kwitnąca agawa wystawała ponad półtora metra ponad dach. Są też tak egzotyczne rośliny jak dzbaneczniki, storczyki, opuncje, juki i cała gama owocujących cytrusów.

W Egzotarium - oprócz roślin - można też podziwiać egzotyczne zwierzęta, jak kajmany okularowe czy agamę brodatą.

- Wszystkim już znaleźliśmy miejsca, w których przeczekają budowę nowego obiektu - mówi Bożena Wojtyła, która kieruje sosnowieckim Egzotarium. Nie chce jednak zdradzić konkretnych miejsc. Swoje miejsce znajdzie tam także symbol sosnowieckiego egzotarium, czyli charakterystyczna rzeźba dziewczynki z dzbankiem autorstwa Stefana Chorembalskiego, która wciąż wita odwiedzających.

Trwa przetarg
Plany związane z budową nowego Egzotarium są już mocno zaawansowane. Trwa procedura przetargowa, która ma wyłonić wykonawcę nowego Egzotarium, czyli Centrum Edukacji Ekologicznej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 13 listopada 2019 r. Jakie ma być nowe Egzotarium? Na pewno dużo wyższe. W najwyższym punkcie będzie miało 22 metry wysokości. W najwyższej części będą rosły palmy i wspomniany na początku fikus. Znajdą się tu wszystkie rośliny z obecnego pawilonu. Budowa nowego obiektu ma potrwać dwa lata.

Anna Dziedzic

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.