Sosnowiecko-Dąbrowska KSSE bez tajemnic. Nowi inwestorzy, kto już produkuje [ZDJĘCIA,GRAFIKI]

Czytaj dalej
Piotr Sobierajski

Sosnowiecko-Dąbrowska KSSE bez tajemnic. Nowi inwestorzy, kto już produkuje [ZDJĘCIA,GRAFIKI]

Piotr Sobierajski

Podstrefa Sosnowiecko-Dąbrowska zarządza dzisiaj gruntami o powierzchni ponad 485 hektarów, zlokalizowanych w Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Koniecpolu, Myszkowie, Sosnowcu, Siemianowicach Śląskich, Siewierzu, Sławkowie i Zawierciu. To właśnie tutaj skupia się spora część nowych inwestycji, które nie tylko pobudzają lokalny przemysł, ale przede wszystkim rynek pracy. Jak wiele gruntów pozostało jeszcze do wykorzystania? Jakie branże inwestują w naszym regionie? Postaramy się Państwu odpowiedzieć na te wszystkie pytania.

Dostępne dla inwestorów wolne tereny, łącznie ponad 127 hektarów, znajdują się w obszarach przemysłowych: Częstochowa Skorki (dziewięć działek o łącznej powierzchni ponad 19ha), Częstochowa Kusięcka (osiem działek o łącznej powierzchni ponad 5ha), Sosnowiec (dwie działki o powierzchni ponad 11ha), Dąbrowa Górnicza Tucznawa (dziewięć działek o łącznej powierzchni ponad 64ha), Dąbrowa Górnicza Kazdębie (dwanaście działek o łącznej powierzchni ponad 10ha), Myszków (dwie działki o łącznej powierzchni 2ha) oraz Sławków (jedna działka o powierzchni 5,58ha). Całkowicie zagospodarowane zostały tereny inwestycyjne Podstrefy Sosnowiecko-Dąbrowskiej KSSE w Siemianowicach Śląskich, Siewierzu i Zawierciu.

– Grunty Katowickiej SSE posiadają wiele aspektów, które decydują o zainteresowaniu nimi ze strony inwestorów. Jednym z najistotniejszych jest doskonała lokalizacja, przy kluczowych korytarzach transportowych np. autostradzie A1, z dostępem do portu lotniczego w Pyrzowicach, czy kolei szerokotorowej w Sławkowie, ułatwiająca odpowiednią logistykę – mówi Bartłomiej Leszczyński, specjalista ds. marketingu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Podstrefy Sosnowiecko-Dąbrowskiej. – Poza terenami inwestycyjnymi nasza podstrefa ma w ofercie powierzchnie biurowo-usługowe na wynajem, w odrestaurowanej Willi Żytnia 8 w Sosnowcu. Willa to trzykondygnacyjny, podpiwniczony budynek murowany, jeden z najbardziej reprezentacyjnych obiektów akademickiej dzielnicy Pogoń. Po zakończonej przebudowie stał się on siedzibą Podstrefy Sosnowiecko-Dąbrowskiej KSSE SA., która wykorzystuje piętro willi. Na parterze powstały wysokiej klasy, wynajęte już, pomieszczenia biurowe. Wśród najemców znajduje się m.in. międzynarodowa kancelaria prawna oraz firma konsultingowa, które mogą świadczyć usługi również działającym w Podstrefie inwestorom, doskonale uzupełniając działalność KSSE. Do wynajęcia pozostaje 228 m kw., wraz z zapleczem technicznym, pozwalającym prowadzić np. działalność gastronomiczną. Wysokiej klasy restauracja jest miejscem, o które często pytają partnerzy KSSE, dlatego Podstrefa stworzyła warunki lokalowe umożliwiające spełnienie oczekiwań inwestorów – dodaje.


Create your own infographics

Zainteresowanie terenami Podstrefy Sosnowiecko-Dąbrowskiej jest duże. Wynika to z dobrego położenia, przygotowania i wyposażenia gruntów w odpowiednią infrastrukturę techniczną, której zapewnienie KSSE zawdzięcza często współpracy z władzami lokalnymi. Nie bez znaczenia pozostaje także dopasowanie wielkości działek do potrzeb przedsiębiorców. Istotne jest również wsparcie specjalistów w obsłudze procesu uzyskania zezwolenia i już po rozpoczęciu działalności. Wszystkie te czynniki, sprawiające że KSSE może przedłożyć partnerom kompleksową ofertę, przekładają się na to zainteresowanie inwestorów.

– Aktualnie prowadzimy siedem projektów w obszarach Kusięcka i Skorki w Częstochowie, w Tucznawie w Dąbrowie Górniczej oraz w Sosnowcu. Inwestorzy, z którymi prowadzimy rozmowy reprezentują zarówno kapitał polski, jak i zagraniczny. To przedstawiciele wielu branż: motoryzacyjnej, maszynowej, metalowej, tworzyw sztucznych oraz logistycznej. Szczególnie cieszy fakt, że są wśród nich reprezentanci krajowego i rodzinnego biznesu. Ogłoszenie pierwszych przetargów planujemy na luty 2017 roku – przyznaje Bartłomiej Leszczyński.

Warto podkreślić, że z możliwości rozwoju biznesu jaką daje działalność w KSSE, coraz częściej chcą korzystać firmy z segmentu MŚP. – Z myślą o nich wraz z gminami przygotowaliśmy dopasowane do ich potrzeb grunty. Chciałbym tu wyróżnić tereny w Częstochowie i Myszkowie, których wielkość (od 0,5ha) sprawia, że cieszą się dużą popularnością. Lecz grunty to nie wszystko, a oferta dla tego segmentu obejmuje również inne propozycje. W Częstochowie z inicjatywy miejscowej Agencji Rozwoju Regionalnego i KSSE SA powstanie hala przemysłowa, w której mali i średni przedsiębiorcy będą mogli wynająć powierzchnię i prowadzić działalność. Z ich perspektywy wynajem to niejednokrotnie korzystniejsza opcja niż zakup gruntu. Projekt został doceniony przez międzynarodowych ekspertów, którzy wyróżnili KSSE SA mianem „Wysoko Rekomendowana” w kategorii Najlepsze SSE dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Europie, w rankingu fDi Intelligence Global Free Zones of the Year. Ranking organizowany jest przez Financial Times, jeden z najbardziej opiniotwórczych dzienników finansowych na świecie, a w jego tegorocznej edycji KSSE SA obok wyróżnienia otrzymała po raz drugi z rzędu tytuł najlepszej specjalnej strefy ekonomicznej w Europie – podkreśla Bartłomiej Leszczyński.


Create pie charts

W latach 2010-2016 zezwolenie na prowadzenie działalności w Podstrefie Sosnowiecko-Dąbrowskiej uzyskało 30 firm. Dane odnośnie poszczególnych lat prezentują się następująco.

W roku 2010 łączna wartość inwestycji ponad 476 mln złotych i 312 deklarowanych nowych miejsc pracy. Zezwolenia zostały udzielone:
Saint-Gobain Innovative Materials PolskaDąbrowa GórniczaWyroby ze szkłaFrancuskaDuży
Brembo PolandDąbrowa GórniczaMotoryzacyjnaWłoskaDuży
Electrolux PolandSiewierzAGDSzwedzkaDuży
Stolzle CzęstochowaCzęstochowaWyroby ze szkłaNiemieckaDuży
Guardian CzęstochowaCzęstochowaWyroby ze szkłaUSADuży

W roku 2011 łączna wartość inwestycji ponad 49 mln złotych, utrzymanie zatrudnienia na poziomie 850 osób i 25 deklarowanych nowych miejsc pracy. Zezwolenie zostało udzielone Saint-Gobain Innovative Materials Polska, branża wyroby ze szkła, duża firma z kapitałem francuskim.

W roku 2012 łączna wartość inwestycji ponad 27 mln złotych, utrzymanie zatrudnienia na poziomie 150 osób i 41 deklarowanych nowych miejsc pracy. Zezwolenia zostały udzielone:
BNTSosnowiecElektrycznaPolskaMały
Nitrex MetalSosnowiecElektronicznaKanadyjskaDuży
Magneti Marelli PolandSosnowiecMotoryzacyjnaWłoskaDuży

W roku 2013 łączna wartość inwestycji ponad 194 mln złotych i 98 deklarowanych nowych miejsc pracy. Zezwolenia zostały udzielone:
Ficomirrors PolskaDąbrowa GórniczaMotoryzacyjnaHiszpańskaDuży
Magneti Marelli PolandSosnowiecMotoryzacyjnaWłoskaDuży
Saint-Gobain Innovative Materials PolskaDąbrowa GórniczaWyroby ze szkłaFrancuskaDuży

W roku 2014 łączna wartość inwestycji ponad 370 mln złotych i 244 deklarowanych nowych miejsc pracy. Zezwolenia zostały udzielone:
Brembo PolandDąbrowa GórniczaMotoryzacyjnaWłoskaDuży
TRW PolskaCzęstochowaMotoryzacyjnaUSADuży
Saint-Gobain Innovative Materials PolskaDąbrowa GórniczaWyroby ze szkłaFrancuskaDuży
ConexxMyszkówBudowlanaHolenderskaŚredni
Ferros SystemMyszkówMetalowaPolskaŚredni
GST Automotive Safety PolandCzęstochowaMotoryzacyjnaNiemieckaDuży

W roku 2015 łączna wartość inwestycji ponad 482 mln złotych i 303 deklarowane nowe miejsca pracy. Zezwolenia zostały udzielone:
NGK Ceramics PolskaDąbrowa GórniczaMotoryzacyjnaJapońskaDuży
PurekoMyszkówBudowlanaPolskaDuży
Drukarnia ViperCzęstochowaPoligraficznaPolskaŚredni
CGR PolskaCzęstochowaMotoryzacyjnaFrancuskaDuży
Hufgard PolskaCzęstochowaChemicznaNiemieckaMały
EnckelCzęstochowaMetalowaWłoskaŚredni
MarcusMyszkówWłókienniczaPolskaMały
Wiko KlebetechnikCzęstochowaChemicznaNiemieckaMały
LIM KowolikCzęstochowaObuwniczaPolskaMały
Electrolux PolandSiewierzAGDSzwedzkaDuży
FicomirrorsDąbrowa GórniczaMotoryzacyjnaHiszpańskaDuży

Od początku roku 2016 łączna wartość inwestycji ponad 494 mln złotych i 165 deklarowanych nowych miejsc pracy. Zezwolenia zostały udzielone:
TRW PolskaCzęstochowaMotoryzacjaNiemieckaDuży
Brembo PolandDąbrowa GórniczaMotoryzacjaWłoskaDuży
Guardian CzęstochowaCzęstochowaWyroby ze szkłaUSADuży
Baby Design GroupCzęstochowaTworzywa sztucznePolskaMałe
SAPA PolskaSosnowiecMotoryzacjaWłoskaDuży


Create bar charts

Aktualnie w Podstrefie Sosnowiecko-Dąbrowskiej działalność prowadzi 40 przedsiębiorstw, działających w oparciu o zezwolenie, a także sześć firm działających bez zezwolenia. 26 firm reprezentuje duży biznes, natomiast 14 to przedstawiciele sektora MŚP.

Wśród nich najwięcej jest przedstawicieli branży motoryzacyjnej (12 firm), a obecni są również reprezentanci przemysłu: metalowego i budowlanego – po pięciu przedsiębiorców, wyrobów ze szkła – czterech przedsiębiorców, AGD i tworzyw sztucznych,– po trzech przedsiębiorców, chemicznego, poligraficznego i elektronicznego, – po dwóch przedsiębiorców oraz obuwniczego i włókienniczego – po jednym przedsiębiorcy.

Dominują firmy z kapitałem polskim oraz włoskim (po 9 podmiotów), a obecni są również przedsiębiorcy niemieccy (7 firm), USA (4 firmy), francuscy (3 firmy), szwajcarscy (2 firmy), a także po jednym przedstawicielu kapitału kanadyjskiego, holenderskiego, japońskiego, hiszpańskiego i szwedzkiego.

Największym inwestorem podstrefy pozostaje firma Brembo Poland (branża automotive), która zrealizowała dotychczas inwestycje o wartości ponad 714 milionów złotych, dając zatrudnienie ponad 1100 osobom. Największym pracodawcą jest firma TRW Polska (branża automotive) zatrudniająca obecnie ponad 4300 osób.
W Dąbrowie Górniczej na ukończeniu są dwie duże inwestycje, dzięki którym w mieście przybędzie kilkaset nowych miejsc pracy. Pierwsza to budowa na terenie spółki Ficomirrors Polska, przy ul. Koksowniczej 30, hali produkcyjno-magazynowej z zapleczem socjalno-biurowym. Druga to budowa od podstaw na terenach w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Dąbrowie Górniczej - Tucznawie nowoczesnej fabryki. Inwestorem jest znana na całym świecie japońska korporacja NGK, będąca światowym liderem w produkcji materiałów technologicznych, a w Polsce konkretnie specjalizująca się w produkcji ceramicznych filtrów oczyszczających DPF do silników Diesla.

Firma Ficomirrors obecna jest w Dąbrowie Górniczej od 2006 roku, kiedy to powstał jej zakład. Produkuje lusterka zewnętrzne, zbiorniki spryskiwaczy, dźwignie skrzyni biegów. Produkty te trafiają do prawie wszystkich producentów samochodowych, zlokalizowanych na całym świecie. Do największych odbiorców należą: Ford, grupa VW (VW, Skoda, Audi), BMW, Fiat, GM, PSA.

Jak informuje Magdalena Kochanek, asystentka dyrektora Ficomirrors Polska Sp. z o.o. przygotowania do nowej inwestycji rozpoczęły się w grudniu 2015 roku. – W pierwszej kolejności należało uzyskać decyzje środowiskowe, dzięki którym mogliśmy się starać o prawomocne pozwolenia na budowę oraz o zgodę na usunięcie drzewostanu. Wszystkie formalności zakończyły się w czerwcu i z końcem tego miesiąca mogliśmy rozpocząć budowę nowego zakładu. Harmonogram prac zakłada ukończenie budowy około lutego 2017 roku, natomiast dzięki sprzyjającej pogodzie i zaangażowaniu generalnego wykonawcy, prace powinny zakończyć się jeszcze w tym roku – mówi Magdalena Kochanek.

Na terenie nowego obiektu ma powstać mała odlewnia aluminium (6 maszyn odlewniczych wysokociśnieniowych, zimnokomorowych) produkujących elementy konstrukcyjne lusterek zewnętrznych. Cała produkcja będzie przeznaczona dla grupy, czyli dla zakładów w Dąbrowie Górniczej, Dieuze (Francja) oraz Wolfenbuettel (Niemcy). Rozbudowane laboratorium ma pozwolić na sprawniejszą weryfikacje produkowanych części, a dodatkowa powierzchnia magazynowa pozwoli zwolnić miejsce na nowe projekty w obecnej hali.

Dziś zakład zatrudnia 533 pracowników. – Aby zapewnić sobie elastyczność działania, dostosowaną do zapotrzebowania naszych klientów, korzystamy również z pracowników tymczasowych. Średnio w miesiącu mamy ich około 120-140. Po otwarciu nowej hali wzrośnie również zatrudnienie. Według naszych założeń wzrost zatrudnienia wyniesie około 20 procent. Największą grupę stanowić będą operatorzy wózków, w tym z uprawnieniami na wózki wysokiego składowania, a także grupa specjalistów odpowiedzialna za uruchomienie oraz nadzorowanie procesu wtrysku aluminium wysokociśnieniowego. W celu zagwarantowania naszym klientom wysokiej jakości produkowanych komponentów w uzgodnionym terminie procesy rekrutacyjne zostały rozpoczęte w czerwcu br. Aktualnie w dalszym ciągu prowadzimy procesy rekrutacyjne na stanowiska techników, automatyków, elektromechaników, ślusarzy narzędziowych, operatorów wózków widłowych – informuje Magdalena Kochanek.

Każdorazowo otwierając proces rekrutacyjny ogłoszenie pojawia się na stronie internetowej firmy, jak również w portalach z tego rodzaju ogłoszeniami. – W każdym ogłoszeniu są przedstawione nasze wymagania, które kandydat musi spełnić, aby zostać zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną. Ponieważ większość naszych procesów jest bardzo technicznych, to właśnie posiadanie wiedzy, umiejętności i doświadczenia mają dla nas największe znaczenie. Jeśli kandydat lub kandydatka przejdą pomyślnie etap rozmowy kwalifikacyjnej to następnym krokiem jest nawiązanie współpracy – wyjaśnia Magdalena Kochanek.

Szczegółowe informacje na temat otwartych procesów rekrutacyjnych można znaleźć na stronie internetowej www.ficomirrors.pl

Inwestycja NGK Ceramics jest natomiast realizowana na terenie o powierzchni 14,7 ha, objętym Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną Podstrefą Sosnowiecko-Dąbrowską. Spółka będzie w naszym mieście wytwarzać nowoczesne filtry cząstek stałych zrobionych z węglika krzemu w eksperymentalnej technologii produkcji. Planowany nowy proces produkcji będzie cechował się wysokim stopniem automatyzacji i zaawansowania technologicznego, wymagającego od przyszłych pracowników wysokich umiejętności technicznych. Uruchomienie produkcji ma nastąpić w 2017 roku. Planowane nakłady inwestycyjne wyniosą minimum 76 mln euro.
– Obecnie budowa budynków została zakończona i trwają prace związane z instalacją i testami maszyn. Otwarcie zakładu planowane jest faktycznie na początek 2017 roku. Planujemy, że będzie to styczeń. Oczywiście uzależnione jest to od otrzymania zgody na użytkowanie obiektu – podkreśla Piotr Słowik, dyrektor administracji w NGK Ceramics Polska Sp. z o.o. – W sumie planujemy osiągnąć zatrudnienie na poziomie około 450 osób w przeciągu 2017 roku. Obecnie zatrudnionych jest około 60 osób, proces rekrutacji trwa i uzależniony jest od potrzeb organizacyjnych. Do końca tego roku, po 6-miesięcznym szkoleniu w zakładzie w Gliwicach, do nowego zakładu zostanie przeniesionych 30 osób na stanowiska operatorskie – dodaje.

Sukcesywnie zespół w Tucznawie zasilają także specjaliści z sekcji poza produkcyjnych z rejonu Dąbrowy. – Byliśmy pozytywnie zaskoczeni efektem. Zgłosiły się osoby w oczekiwanej liczbie, z odpowiednimi kwalifikacjami i zmotywowane. Załogę będziemy tworzyć stopniowo, odpowiednio do etapu i potrzeb produkcyjnych. Pracownikami NGK będą głównie, zwłaszcza we wstępnym etapie rozwoju zakładu, operatorzy maszyn i urządzeń – informuje Piotr Słowik.

O Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A.:

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (KSSE S.A.) jest według Financial Times jedną z dwóch najlepiej rozwiniętych Specjalnych Stref Ekonomicznych na świecie. KSSE S.A. jest również liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych – ponad 220 firm polskich i zagranicznych realizuje tu swoje inwestycje, które na dzień dzisiejszy warte są ponad 24 miliardy złotych i dają zatrudnienie ponad 60 tysiącom osób.

KSSE S.A. zajmuje ponad 2 tys. hektarów, na obszarze 42 gmin w województwach śląskim, opolskim i małopolskim. Większość z nich położona jest w pobliżu międzynarodowych korytarzy transportowych: wschód-zachód (Lwów-Wrocław-Berlin) i północ-południe (Gdańsk-Cieszyn-Bratysława) oraz węzła autostrad A1 i A4.

Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.