Spacer po Stadionie Śląskim. Zobacz, jak się obecnie prezentuje budowa [WIRTUALNY SPACER]

Czytaj dalej

Spacer po Stadionie Śląskim. Zobacz, jak się obecnie prezentuje budowa [WIRTUALNY SPACER]

W 2017 roku powinniśmy się wreszcie doczekać końca przebudowy i otwarcia Stadionu Śląskiego. Obiekt ma pomieścić około 54 tys. kibiców, a w przypadku koncertów - nawet 85,5 tys. ludzi.

Gdyby nie awaria krokodyli trzy lata temu, dziś prawdopodobnie oglądalibyśmy reprezentację Polski grającą na „Kotle Czarownic”, czyli Stadionie Śląskim. Niestety, pierwsza operacja Big Lift skończyła się katastrofalnie, ale na szczęście Big Lift II przebiegł już bez większych problemów. Dzięki temu jest szansa, że za około półtora roku Stadion Śląski w końcu będzie gotowy.

Dach obiektu nie będzie całkowicie zamykany. Cała konstrukcja stalowa dachu waży ok. 2 tys. ton, konstrukcja linowa - ok. 800 ton, a montowany tam poliwęglan - ok. 200 ton.

Dach jest skonstruowany tak, aby nie było problemów z jego odśnieżaniem. Wiadomo już, że nie będzie on główną areną reprezentacji Polski w piłce nożnej, choć z pewnością kilka spotkań z Lewandowskim i spółką tu zobaczymy. Jest natomiast szansa, że będzie to arena zawodów lekkoatletycznych, co między innymi będzie możliwe dzięki dziewięciu torom po 400 m.

Ponadto na Stadionie Śląskim mają się odbywać koncerty największych gwiazd światowej muzyki. W trakcie wydarzeń sportowych zwyczajowo będzie on w stanie pomieścić ok. 54 tys. kibiców, ale podczas koncertów będzie w stanie pomieścić od 65 tys. fanów (w przypadku, gdy scena będzie na krótkim boku stadionu) do 85,5 tys. ludzi, gdy scena będzie na środku stadionu. Do dyspozycji kibiców ma być także 38 punktów gastronomicznych. Ponadto powstaną 174 toalety męskie (będzie tam 470 pisuarów) oraz 296 toalet damskich. Łącznie na Stadionie Śląskim będzie dostępne 35 850 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, a płytę stadionu będzie oświetlać 2000 luxów.

Oto kilka ciekawostek związanych z budową Stadionu Śląskiego:
Dach stadionu
Trwają prace związane z pokrywaniem dachu poliwęglanem. Docelowo zajmie on powierzchnię 43 tys. metrów kwadratowych. Prace mają potrwać do przełomu listopada i grudnia. Ten etap inwestycji kosztuje około 100 milionów złotych.

Żurawie na budowie
To najwyższa maszyna budowlana, jaka obecnie znajduje się na budowie Stadionu Śląskiego. Żuraw ma ok. 83 metrów wysokości. Jest to zarazem jego górny limit wysokości, na jaką może podnieść ładunek. Zasięg „ramienia” dźwigu również wynosi 83 metry. Maksymalny ładunek, jaki może podnieść - 500 ton.

Liny i łączniki lin
Po awarii krokodyli przed kilku laty zaczęto wykorzystywać inne mocowania. To „ryby piły”. Jest ich 40, łączą liny pierścienia rozciąganego nad boiskiem. Sama długość lin kon-strukcji dachu to ok. 9 tys. metrów.

Pierścienie stadionu
Konstrukcja dachu to dwa stalowe pierścienie ściskane. Pierścień górny oparty jest na 40 stalowych, 20-metrowych słupach. Pierścienie podtrzymują linową konstrukcję nośną dachu, która składa się z 40 wiązarów linowych zwieńczonych linowym pierścieniem rozciąganym.

Płot wokół stadionu
Będzie go okalał wysoki na 3,5 metra płot przypominający wysoki mur. Jego długość wyniesie ok. 1000 metrów. Ma się składać z 370 elementów. Łączna długość płotu, wraz z bramami i furtami, to ok. 1400 metrów

Kasy
Kilkadziesiąt tysięcy kibiców będzie kupowało bilety w 14 kasach. W ciągu dwóch godzin będą mogły przepuścić łącznie około 60 tysięcy osób. Co istotne, przy każdej z bramek będą znajdować się kamery, które będą rozpoznawały twa-rze osób z zakazami stadionowymi.

Stoiska gastronomiczne
Na Stadionie Śląskim, po zakończeniu przebudowy, takich punktów gastronomicznych będzie dość sporo. Znajdzie się tam 38 kiosków, a jak podaje Śląski Urząd Marszałkowski, całkowita długość lad punktów usługowych to ok. 340 m.

Boczne boiska
Obok stadionu znajdują się: boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią, oświetleniem i zadaszoną trybuną na 300 miejsc siedzących oraz drugie - z naturalną trawą i trybuną na 100 miejsc. Ponadto są boiska do gry w koszykówkę i piłkę ręczną, korty tenisowe, siłownia i wielofunkcyjne sale.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.